Ostré derby v Helsinkách, za atak na Peltonena 18-zápasový dištanc

Ben Amor mláti PeltonenaBen Amor mláti Peltonena Zdroj: static.iltalehti.fi

HELSINKI - Najtvrdším trestom v histórii zareagovalo vedenie fínskej hokejovej ligy na nedávny divoký zápas helsinských rivalov Jokerit a IFK (5:1) v prípravnej súťaži European Trophy.

Najvyšší dištanc na 18 zápasov dostal útočník Jokeritu Semir Ben-Amor, ktorý "korunoval" prvú tretinu derby plnú bitiek tým, že zákerne napadol fínsku legendu Villeho Peltonena a spôsobil mu otras mozgu.

Tento incident atmosféru ešte vyostril a hráči oboch tímov sa potom do seba opakovane pustili. Rozhodcovia udelili 439 trestných minút. Zákaz štartu dostali aj ďalší aktéri bitiek. Juuso Salmi z IFK si nezahrá v 12 zápasoch, jeho spoluhráči Ilari Melart a Siim Liivik v šiestich. Známy bitkár Jarkko Ruutu z Jokeritu príde o štyri duely a jeho kolega Ossi Väänänen o jeden.

Potrestaní boli tiež tréneri a kluby. Pasi Sormunen z IFK aj Tomi Lämsä a Tomek Valtonen z Jokerit nesmú na striedačku vo ôsmich zápasoch. Jokerit dostal pokutu 40 000 eur a jeho rival 25 000.

Škandalóznym zápasom sa začala zaoberať aj fínska polícia. Denník Iltasanomat zverejnil na svojom webe videozáznam udalostí na lavičke Jokeritu tesne pred Ben-Amorovým atakom na Peltonena a vzal si na pomoc experta, podľa ktorého útočníka niekto vyslal na ľad s inštrukciou "zabi Peltonena".

"Hráči sú zodpovední za svoje správanie. Ak získame viac dôkazov o tom, akú úlohu v tom zohrali tréneri, môžeme sa k tomu vrátiť," povedal výkonný riaditeľ fínskej ligy Jukka-Pekka Vuorinen.

Fínska liga začne vo štvrtok 13. septembra a Jokerit sa hneď v prvom kole stretne s IFK.

• Zdroj: ČTK, youtube