Kližan zdolal Eliasa, Lacko nezískal so Sousom ani set

Lukáš Lacko
Lukáš Lacko

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti hrajú po úvodnom dní stretnutia 2. kola play off o účasť v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára s Portugalskom nerozhodne 1:1. O vyrovnávajúci bod pre portugalské farby sa na tvrdom povrchu Premier v bratislavskom NTC postaral Joao Sousa, ktorý v pozícii tímovej jednotky zdolal slovenskú dvojku Lukáša Lacka za 2:04 h v troch setoch 6:4, 6:4 a 6:3.

V úvodnom singli si poradil Martin Kližan s Gastaom Eliasom za 187 minút 3:6, 6:2, 7:6 (4) a 6:2. Vo štvorhre so začiatkom o 14.00 nastúpia Michal Mertiňák s Filipom Poláškom proti páru Joao Sousa, Elias.

Kližanovi nevyšiel úvod zápasu, keď v druhom geme stratil vlastné podanie a Portugalčan sa po potvrdení brejku ujal vedenia 3:0. Elias držal s osemfinalistom US Open krok v dlhých výmenách od základnej čiary, predviedol viacero víťazných bekhendových longlajnov a prvý set sa stal jeho korisťou. V druhom dejstve Kližan pridal na agresivite, od stavu 2:2 uhral štyri gemy v rade a získal ho jasne vo svoj prospech. Chlieb sa lámal v treťom dejstve, v ktorom viedol Elias po brejku v siedmom geme 5:3 a v deviatom geme mal pri podaní Kližana k dispozícii setbal. Zverenec trénera Karola Kučeru ho však odvrátil, vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v ktorom slávil úspech. Kližan sa dostal na koňa, hneď na začiatku štvrtého setu súpera brejkol a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:2 premenil pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal a odplatil súperovi prehru z juniorských čias z turnaja kategórie futures na portugalskom harde.

Kližan po zisku prvého bodu netajil spokojnosť. "Bol to od začiatku až do konca veľmi ťažký zápas. V prvom sete som nepredvádzal môj najlepší tenis. Robil som priveľa nevynútených chýb, chcel som príliš rýchlo ukončovať výmeny a vyhadzoval som sa. Od druhého setu som však už bol pánom na dvorci. Zlomovým bol koniec tretie setu, v ktorom som prehrával 3:5, no výborne som to otočil. Eliasa to dosť zlomilo a vo štvrtom sete som už na dvorci dominoval. Počas celého zápasu ma v kľúčových momentoch podržalo podanie," povedal Kližan v prvej reakcii pre RTVS.

"Som spokojný s víťazstvom, ale rodilo sa veľmi ťažko, povedal by som, že s odretými ušami. Martin mal šťastie v treťom sete, dostával sa veľmi ťažko do tempa, dlho mu to trvalo. Podpísala sa možno pod to aj dlhšia herná absencia, možno prišiel z US Open s eufóriou a nedostatočnou pokorou. Od začiatku robil veľa chýb, no v pravý čas to ešte otočil," dodal pre RTVS Kližanov tréner Karol Kučera.

O osude prvého setu medzi Lackom a Joaom Sousom rozhodol piaty gem, v ktorom Portugalčan prelomil podanie súpera. Na začiatku druhého dejstva Sousa ovládol centrálny dvorec v Aegon aréne a po dvoch brejkoch si vybudoval náskok 3:0. Lacko síce následne znížil na 2:3, no koncovka setu patrila portugalskej jednotke. Sousa robil minimum nevynútených chýb, z forhendu neustále dostával Lacka pod tlak a pripravoval si dobré pozície na zakončenie výmen. V treťom dejstve Portugalčan po brejku v treťom geme ujal vedenia 2:1 a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil po víťaznom forhendovom obhodení pri podaní Lacka v poradí druhý mečbal.

"Spočiatku to bol z mojej strany dobrý tenis, ale Sousa postupne prevzal iniciatívu. Mal som problémy kontrovať mu tie jeho rýchle lopty. Skúšal som to viac zozadu či spredu, ale on stále bol v tlaku a ja som nemal odpoveď na jeho hru, nedostával som sa k mojím obľúbeným veciam. Navyše, už dlhšie sa trápim s efektivitou v kľúčových okamihoch. Znova som tam mal nevyužité brejkbaly, pokazené returny pri mojom náskoku 15:0 - to sú detaily, ktoré v konečnom dôsledku rozhodujú," povedal Lukáš Lacko pre RTVS.

Slovenský kapitán Miloslav Mečíř priznal, že Portugalčania boli v úvodných dvojhrách zdatnými súpermi.  "Nečakali sme, že to bude dnes také vyrovnané. Vedeli sme, že Martin to proti Eliasovi nebude mať ľahké. Chcel by som ho pochváliť za bojovný výkon, dokázal otočiť z 3:5 v treťom sete. Začiatok trochu prepálil, potom však začal dodržiavať správnu taktiku a dostal sa postupne do hernej pohody. Pokiaľ ide o druhú dvojhru, Joao Sousa Lukáša veľmi dobre tlačil a nedával mu priestor. Lukášovi chýbalo viac sebavedomia, aby išiel do tých kontier. V kľúčových momentoch si navyše prehral podanie."

Joao Sousa po triumfe nad Lackom žiaril spokojnosťou. "Odohral som veľmi dobrý zápas. Vedel som, že sa budem musieť maximálne koncentrovať. Som veľmi rád, že som pomohol nášmu tímu získať vyrovnávajúci bod." Portugalský kapitán Pedro Cordeiro je so stavom 1:1 po prvom dni spokojný. "Vedeli sme, že ak chceme proti Slovensku uspieť, musíme získať v piatok aspoň bod, pretože domáci majú veľmi silnú štvorhru. Obaja chalani dnes odohrali veľmi dobré zápasy. Ktovie, ako by sa vyvíjal duel medzi Kližanom a Eliasom, keby Gastao vyhral tretí set. Pokiaľ ide o zápas Jaoa Sousu, bolo dôležité, že bol na dvorci aktívnejším hráčom."         

SLOVENSKO - PORTUGALSKO 1:1 po I. dni

Martin Kližan - Gastao Elias 3:6, 6:2, 7:6 (4), 6:2

Lukáš Lacko - Joao Sousa 4:6, 4:6, 3:6
    


Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA