Zámorie bez NHL, komisár Bettman zdolal sám seba

Gary BettmanGary Bettman Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Gary Bettman (60) patrí medzi najkontroverznejšie postavy zámorskej NHL. Keď v roku 1993 zasadol na post šéfa súťaže, od majiteľov klubov dostal tri úlohy.

V prvom kroku mal z NHL vybudovať modernú a úspešnú značku, ktorá bude schopná v USA marketingovo konkurovať americkému futbalu, bejzbalu a basketbalu. Budovanie značky malo úzko súvisieť s druhým cieľom - expanziou súťaže do finančne silných regiónov. Hráčov sa bytostne dotýkal tretí bod - raz a navždy vyriešiť otázku kolektívnej zmluvy a prerozdelenia prípadného zisku medzi majiteľov klubov a hráčov.

Bettman sa od úvodného dňa v úrade prezentoval nekompromisným prístupom zameraným na biznis. Prvý spor s hráčskou asociáciou vyustil do zrušenia polovice zápasov sezóny už v ročníku 1994/1995. Napriek obrovskej nevôli fanúšikov Nordiques sa tím presťahoval z Quebecu do Denveru. O NHL prišiel o rok neskôr i Winnipeg. Jets sa presťahovali do Phoenixu, kde pôsobia ako Coyotees. Do roku 2000 sa súťaž rozšírila o ďalšie štyri tímy, čím sa úspešne zavŕšila plánovaná expanzia NHL predovšetkým do južných oblastí USA.

Ani nové trhy a zvýšený divácky záujem nedokázali kluby premeniť na zisk. Hráčske platy rástli nehoráznym tempom. V roku 2004 až 75% z príjmov súťaže išlo na mzdy a bonusy. Peter Forsberg, Jaromír Jágr, Pavel Bure mali príjem nad 10 miliónov dolárov, súťaž však zaplavili nadhodnotené kontrakty hráčom, ktorí nepatrili medzi hviezdy. Niet divu, že liga ako celok vygenerovala v roku 2004 stratu takmer 300 miliónov. Silný tromf v rukáve Bettmana, ktorý ho pri vyjednávaní o kolektívnej zmluve využil na zavedenie nových platových pravidiel. Platový strop a platové dno závislé od príjmu súťaže, maximálna a minimálna mzda a ďalšie úpravy začali platiť až v sezóne 2005/2006, keďže ročník 2004/2005 sa pre spor medzi NHL a NHLPA po prvý krát v histórii profesionálnych súťaží v USA neodohral.

Sezónu po výluke okorenil príchod Sidneyho Crosbyho, Alexandra Ovečkina a Jevgenija Malkina. Rivalita veľkých mien prilákala k televízii i na štadióny nových fanúšikov. Od roku 2005 príjem ligy každoročne narastal, čo sa prejavilo aj na raste platového stropu a logicky i platového dna. Paradoxne úspech súťaže Bettmana nemohol tešiť. Finančne silné kanadské kluby ako Toronto, Montreal a Vancouver vďaka posilneniu kurzu kanadského dolára vytiahli platové dno tak vysoko, že pred krízou umelo vytvorené tímy na juhu USA nedokázali s ligou držať krok a začali generovať stratu.

Anaheim Ducks, Tampa Bay Lightning, Columbus Blue Jackets, Phoenix Coyotes a San Jose Sharks ukončili poslednú sezónu v spoločnom mínuse väčšom ako 60 miliónov dolárov. Bettman sa pokúsil situáciu využiť a hráčov požiadal o úpravu vzorca pre výpočet platového stropu ako i plošné zníženie konktraktov. Neuspel. Hráči predsa dobre vedia, že kým osem rokov dozadu ušetril Bettman výlukou klubom v súmári takmer 300 miliónov, terajšia profitujúca súťaž očakávala v budúcej sezóne zisk na úrovni 280 miliónov odpovedajúcim v priemere 10 miliónov do plusu pre každý klub.

Veľké kluby a ich majitelia každodenne kvôli výluke prichádzajú o slušné peniaze a i keď navonok ostáva vedenie NHL jednotné, nebude situáciu tolerovať donekonečna. Bettman sa vďaka úspešnosti vlastného projektu dostal medzi dve mlynské kolesá a na sklonku svojej kariéry má pred sebou ťažké rozhodnutie. Príjme návrh NHLPA a chýbajúce prostriedky sa pokúsi získať presunom stratových tímov do Kanady alebo bude trvať na znížení platov riskujúc stratu dôvery majiteľov, investorov, televízií a hráčov?

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: športky, nb

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy