Víťazmi 89. ročníka MMM Keňania Kimaiyo a Mugová

Lawrence Kimwetich Kimaiyo, Philemon Gitia Baaru a Evans Kipkogei RutoLawrence Kimwetich Kimaiyo, Philemon Gitia Baaru a Evans Kipkogei Ruto Zdroj: SITA

KOŠICE - Víťazom 89. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa stal v Košiciach Keňan Lawrence Kimwetich Kimaiyo v traťovom rekorde 2:07:01 h, pričom si vytvoril svoje osobné maximum a získal aj prémiu 15 000 eur. Na druhom a treťom mieste dobehli jeho krajania Philemon Gitia Baaru a Evans Kipkogei Ruto so stratou 48 sekúnd. Minuloročný víťaz Elijah Kiprono Kemboi obsadil 4. priečku v čase 2:07:51 h.

Od štartu udávala tempo na trati jedenásťčlenná skupina spoločne s dvoma vodičmi, ktorá na meraných kilometroch bežala vynikajúce medzičasy a ktoré zároveň predpovedali traťový rekord. Takmer v ideálnom počasí sa v závere dostali do čela bežci z Kene, aby sa na štyridsiatom kilometri od nich oddelil Kimaiyo a s veľkým náskokom zvíťazil. Pekný súboj o druhé miesto zviedli v závere trate jeho krajania Baaru a Ruto.

"V Košiciach som sa cítil veľmi dobre, prialo nám počasie a chcel som zvíťaziť. Chcel by som poďakovať aj organizátorom, že som si mohol zlepšiť svoj osobák. Bol to môj štvrtý maratón, preto som sa od januára sústredil iba na košický maratón. Menšia kolízia s polmaratóncami v závere mi neprekážala, no možno som sa mohol dostať pod 2:07:00 h," uviedol na tlačovej konferencii Kimaiyo, ktorý zlepšil rekord mítingu o skvelú jednu minútu a 32 sekúnd.

Medzi ženami dominovala Keňanka Hellen Wanjiku Mugová rovnako v traťovom rekorde, časom 2:29:59, druhá dobehla minuloročná víťazka Bieloruska Maryna Damancevičová (2:31:29), tretia skončila Etiópčanka Kiros Ehitu Redaová (2:33:43).

"Chcela som bežať na čas 2:24:00 až 2:28:00, no spravila som chybu a spomalila. Napriek tomu sa mi podarilo vytvoriť traťový rekord a zvíťaziť. Dúfam, že ma na ďalší rok organizátori opäť pozvú a ja vytvorím ďalší traťový rekord. V Keni trénujem s mužmi a až od 15 kilometra idem svojím tempom. Možno práve preto začínam veľmi rýchlo, neviem si to nejako kontrolovať a snažím sa byť prvá, aby ma nepredstihla nejaká pretekárka," uviedla Mugová, pre ktorú to bol siedmy maratón.

Titul majstra Slovenska získal Jozef Urban, ktorý maratónsku trať zvládol v čase 2:25:34 h. Druhý do cieľa dorazil Róbert Valíček a až tretí organizátormi favorizovaný Imrich Pástor.

"Mal som cieľ zabehnúť čas pod 2:30 h, teda najväčším mojím súperom bol čas a nesústredil som sa na žiadneho súpera. S Imrichom Pástorom som sa potiahol prvú polovicu trate, čo mi vyhovovalo a od devätnásteho kilometra som nastúpil. Bežalo sa mi skvelo, nemal som žiadnu krízu, navyše počasie bolo ideálne, takže som spokojný. Myslím si, že keby som mal s kým behať, tak by som dal čas ešte o minútku dole," skonštatoval Urban.

Pri neučasti Kataríny Bérešovej sa stala majsterkou Slovenska papierová favoritka Ingrid Petnuchová (2:55:58), ktorá bez väčších problémov dominovala slovenskému pelotónu pred Patríciou Gánovskou (3:04:11) a Sylviou Sebastian (3:09:33).

Muži: 1. Lawrence Kimwetich Kimaiyo 2:07:01, 2. Philemon Gitia Baaru 2:07:49, 3. Evans Kipkogei Ruto 2:07:49, 4. Elijah Kiprono Kemboi 2:07:51, 5. Bellor Miningwo Yator 2:08:39, 6. Vincent Kiplagat Kiptoo 2:09:30, 7. David Cherono Toniok 2:10:39 (všetci Keňa), 8. Belete Mekonen Gezu 2:13:16, 9. Mehari Gebre Baraki 2:16:40 (obidvaja Etiópia), 10. Peter Chesang Kurui (Keňa) 2:18:38

Ženy: 1. Hellen Wanjiku Mugová (Keňa) 2:29:59, 2. Maryna Damancevičová (Biel.) 2:31:29, 3. Kiros Ehitu Redaová (2:33:43), 4. Natalija Malaja 2:53:46, 5. Ingrid Petnuchová 2:55:58, 6. Patrícia Gánovská 3:04:11 (všetky SR), 7. Ivana Martincová (ČR) 3:08:55, 8. Sylvia Sebastian 3:09:33, 9. Lucia Kamenská 3:12:14, 10. Marcela Kovářová 3:17:32

Majstrovstvá Slovenska v maratónskom behu:
muži: 1. Jozef Urban 2:25:34, 2. Róbert Valíček 2:33:59, 3. Imrich Pástor 2:38:15
ženy: 1. Ingrid Petnuchová 2:55:58, 2. Patrícia Gánovská 3:04:11, 3. Sylvia Sebastian 3:09:33

Polmaratón - muži: 1. Tibor Sahajda (SR) 1:10:31, 2. Anatoliy Malyy (Ukr.) 1:11:03, 3. Gary Pennington (Veľká Británia) 1:12:23
Polmaratón - ženy: 1. Anna Wojna (Poľ.) 1:18:43, 2. Petra Fašungová (SR) 1:20:53, 3. Renata Hájková (ČR) 1:24:33
Minimaratón - muži: 1. Andrej Ivanov (Ukr.) 14:12 min
Minimaratón - ženy: 1. Katarína Bérešová (SR) 14:52 min