Faltejsek sa bál aj nadával, Váňu rekordy netrápia, Slováci spokojní

Jan Faltejsek v sedle Orphee des BlinsJan Faltejsek v sedle Orphee des Blins Zdroj: pardubice-racecourse.cz

PARDUBICE - Džokej Jan Faltejsek (29) v sedle kobyly Orphee des Blins vyhral štýlom štart-cieľ 122. Veľkú pardubickú v čase 9:13,39 min a ukončil panovanie Jozefa Váňu s Tiumenom, ktorí ovládli predchádzajúce tri ročníky.

"Bol by som rád, keby tým začala moja éra, ale nadviazať na Váňu, to si snáď ani netrúfam," povedal Faltejsek.

Zo svojho premiérového triumfu bol Faltejsek dlho v eufórii. "To sa nedá vyjadriť, nemám slov," hovoril ešte hodinu po pretekoch. "Je to moje najväčšie víťazstvo, o tom niet pochýb. Do takých dostihov sa ide vyhrať, a keď sa to podarí, tak je to krásne, ale nikdy to nemôžete tušiť," vyhlásil.

Veľkú pardubickú išiel Faltejsek ôsmykrát a doteraz bol najlepšie dvakrát siedmy. Na kobyle francúzskeho pôvodu Orphee des Blins mal byť v sedle Dušan Andrés, ale ten si vybral Valldemossa. Faltejsek prijal ponuku stajne DS Pegas a uspel. 

Pred dostihom plánoval, že sa bude držať vpredu. Samotného ho ale prekvapilo, ako Orphee des Blins letela dopredu a nechala všetkých súperov ďaleko za sebou. "Až som sa bál, či idem správne. Za sebou som nepočul ani šušťanie konárov, ktoré človek normálne vníma, a hovoril si, či idem správne," povedal Faltejsek.

Snažil sa dokonca kobylu "prehovárať", nech spomalí, pretože ho napadlo, že idú rýchlo. "Do cieľa to je ďaleko, preto som sa bál, že prídem na trávu a budem vyzerať ako blbec, pretože kobyla zdochne," podotkol. Snažil sa Orphee des Blins brzdiť tým, že na ňu pískal a hovoril. "Hovoril som aj nevyberané výrazy, keď to po dobrom nefungovalo. Napríklad ty koza a aj iné zvieratá, keď to preháňala," povedal.

Orphee des Blins ale mala síl dostatok. Vyhrala o 16 dĺžok. "Vždy, ako prišla na trávu, tak ako by ju poliali živou vodou a skočila znovu. Nebolo čo riešiť, vypol som mozog a išiel," povedal džokej a sto metrov pred koncom už tušil, že má triumf vo vrecku. "Ale radovať som sa mohol až v cieli," povedal.

Faltejskovi by sa síce páčilo vyhrávať Veľkú pardubickú ako to predvádza dlhé roky Váňa, ale do šesťdesiatky, ako osemnásobný "kráľ Pardubíc" jazdiť nemieni.

"Ďakujem, nechcem. Váňu obdivujem, ako to dáva, ako je vitálny. On je v tomto smere fenomén," povedal Faltejsek.

Legendárny Josef Váňa s Tiumenom prešli cieľom na treťom mieste, vyhrať štvrtýkrát za sebou sa im nepodarilo. Váňa preto opúšťal dráhu sklamaný a pravdepodobne sa tak o rok vráti.

"Ja som chcel vyhrať, pre mňa je to prehra," povedal onedlho šesťdesiatnik Váňa. Na ťažkej trati s hlbokou oráčinou boli dostihy náročné. "Tiumen sa s tým pobil perfektne, nevidím nikde nejakú chybu," povedal Váňa.

Výkon víťaznej Orphee des Blins Váňu prekvapil. "Keď som skákal Havlov skok, tak som si myslel, že tá kobylka musí odpadnúť, že ju niekde doženiem, ale bohužiaľ sa to nestalo. Tak im musím len pogratulovať, boli naozaj perfektne pripravení," povedal Váňa.

Tiumenov majiteľ Ivo Köhler zrejme počíta so skúseným džokejom aj pre budúci ročník Veľkej pardubickej. "To je možné, nech počíta, s čím chce. Ale ak nebudem mať pulz v pokoji, aspoň na tej úrovni ako tento rok, tak sa na to určite vykašlem," povedal Váňa.

Znamená to, že budúci rok na 99 percent pôjde? "To neznamená nič. Neviem. Už mám šesťdesiat rokov. Ja teraz neviem, hotovo. Nechajme to ako otvorenú záležitosť," povedal.

Váňa sa podľa svojich slov v tomto ročníku (už ich absolvoval 26) ani nezadýchal. "Napriek tomu si teraz potrebujem oddýchnuť, niekde sa poriadne prehriať, aby som prežil zimu, pretože zima je tu krutá - a ja chcem v zime pracovať. Rád by som išiel niekam do tepla, ale aby na to bolo, keď sme tentoraz nevyhrali," vtipkoval.

S Tiumenom si výborne rozumie a ani v závere nepoužil bič, aby skúsil dohnať Ronina a útočil na druhé miesto. "Už som to vzdal kvôli tej kobyle, ktorá bola tak ďaleko, že sa o tom nedalo ani uvažovať. Tiumena mám tak rád, že ho nezmlátím a nezabijem kvôli tomu, aby som bol druhý vo Veľkej pardubickej," konštatoval Váňa.

Jedenásťročný Tiumen má podľa Váňu stále šancu, že vyhrá budúci rok, čím by vyrovnal bilanciu Železníka, jediného koňa so štyrmi výhrami vo Veľkej pardubickej. "Železník tiež vyhral ako trinásťročný. Ja to robím, pretože ma to baví a rekordy sú mi šumafuk," povedal Váňa.

Štart Váňu bol tento rok dlho s otáznikom, pretože si v apríli zlomil stehennú kosť a musel ísť na operáciu. Napriek tomu sa dostal do formy, preukázal skúsenosti viedol si výborne. "Chcel by som odkázať všetkým, čo im ťahá na šesťdesiat ako mne, nech nehádžu flintu do žita, že sa dá v tomto veku niečo dokázať," povedal Váňa.

Trio najlepších na Veľkej Pardubickej 2012

"Krásne som sa zviezol, Ronino je poctivý koník. Pociťujem radosť, ale zároveň aj smútok, že je z toho zase ´len´ druhé miesto. Je to Veľká pardubická, takže ide o hodnotný úspech a ono ´len´ patrí, samozrejme, do úvodzoviek, víťazstvo by však veru bolo krajšie," povedal rodák z Dunajskej Stredy Jiří Kousek a so smiechom dodal: "Mám 37 rokov, do toho Váňovho veku mi teda zostáva ešte 23 rokov, azda sa mi za taký dlhý čas podarí aspoň raz zvíťaziť."

Kousek prezradil, že mohol jazdiť víťazku, ale rozhodol sa rešpektovať svoje fyzické limity: "Orphee des Blins mala ako kobyla predpísanú záťaž 66 kilogramov. Ja som mal dnes problémy dať 67 kg. Poznám moje limity. Nikomu by sa asi nepáčilo, ak by som na Veľkej prevažoval dve kilá. Dlho som však nad tou ponukou premýšľal, váhal som. Vedel som totiž, že to je dobrá kobyla, rád by som na nej sedel. Napokon som však odmietol a oslovil som týždeň pred uzávierkou štartovej listiny trénera Olehlu. Dopočul som sa totiž, že potrebuje jazdca. Ja som bol bez koňa a preferoval som takého, ktorého som poznal. Ronina som videl v akcii a veľmi sa mi páčil. Považoval som ho za šancu na triumf najmä vtedy, keď zaprší a bude mäkko. On to svojím výkonom aj potvrdil."

Kousek si na trati myslel, že tempo je prehnané: "Hovoril som si, že všetci, čo letia spredu, to nemôžu vydržať až do cieľa. Boli to hrozne rýchle dostihy. Ronino je poctivý kôň, ktorého netreba tlačiť, ale spočiatku natoľko nedržal kontakt. Tí prední napokon aj ´vykysli´ - až na víťazku. Tá nás doslova ucválala. S Roninom sme sa počas dostihov dostali do dvoch - troch menších ´mačkaníc´. Niektoré kone to dajú, ale on je na seba opatrnejší. Aj preto tak super skáče, zo skrumáži však vždy okamžite vycúva. Postrácali sme teda nejaké dĺžky a pri lepšom priebehu sme pravdepodobne mohli byť o čosi bližšie k Orphee des Blins, ale nepovažujem za reálne, že by sme s ňou dnes bojovali."

Slovenský Le Jackpot z MPL Racing Miroslava Pisklu sa pod vedením svojho kouča Jaroslava Brečku pohyboval pred záverečnou fázou na štvrtej - piatej pozícii, ale napokon sa vytratil zo zorného uhla a už len splnil základný cieľ v podobe dokončenia najznámejších skokanských pretekov pevninskej časti Európy. Vo výsledkovej listine figuruje na poslednej 15. priečke presne 109 dĺžok od víťazky.

Jaroslav Brečka a Le Jackpot

"Ja som veľmi spokojný aj vzhľadom na to, že sa stali dve obrovské chyby, ktoré beriem na seba. Prvou bolo to, že Le Jackpot mi po Taxise zobral ruky a dostal sa pred Írskou lavicou medzi kone, hoci som s ním chcel ísť aspoň dva kilometre vzadu. Keď sa ocitol v ruchu, už sa len valil, valil a valil a tieto sily mu potom chýbali v závere. Druhou zlou vecou bolo, že on približne 14 až 16 skokov absolvoval až príliš poctivo. Ak by to nebolo také ´delo´, tak pri takomto nadmernom výdaji energie ani nedolezie do konca. Základný cieľ v podobe dokončenia dostihov sme však splnili a na tejto skúsenosti sa dá stavať budúci rok," skonštatoval Jaroslav Brečka.

Deväťročný ryšavý valach s francúzskym pôvodom Le Jackpot sa postaral o premiérový štart koňa zo slovenského tréningu na Veľkej od roku 1996, keď Voves (maj. Peter Oršuliak, tr. Josef Břečka, jazd. Pavel Průdek) obsadil 7. miesto. 

Pardubické dostihy na 6900 metrov mali tento rok dotáciu 4,8 milióna českých korún, víťazný kôň zarobil pre svojho majiteľa 1,92 milióna. Štartovalo 23 koní, dokončilo pätnásť. Do cieľa sa nedostala ani dvojnásobná víťazka Sixteen, ktorú džokej Josef Bartoš zadržal pred suchou priekopou. Bol to pre ňu posledný štart v kariére. 

122. ročník Veľkej pardubickej: 1. Orphee des Blins (maj. DS Pegas Jiřího Trávníčka, tr. Grzegorz Witold Wróblewski - Zhoř pri Jihlave, dž. Jan Faltejsek, stávkový kurz 55) ČR, 2. Ronino (dž. Jiří Kousek, 8,5) ČR, 3. Tiumen (dž. Josef Váňa, 2) ČR, 4. Maljimar (dž. James Reveley) Ír., 5. Valldemoso (dž. Dušan Andrés) ČR, 6. Uncle Junior (dž. Emmet Mullins) Ír., 7. Doctor Pat (dž. Richard McLernon) Ír, 8. Trezor (dž. Liam Treadwell) ČR, 9. Klaus (dž. Jaroslav Myška) ČR, 10. Belmont (dž. Josef Váňa ml.) ČR, 11. Cabernet (jazd. Rostislav Benš) ČR, 12. Aspirant (jazd. Ondřej Velek) ČR, 13. Karlsbad (dž. Thomas Boyer) ČR, 14. Grilias (dž. Paul Francis Hamblin) ČR, 15. LE JACKPOT (maj. MPL Racing Miroslava Pisklu, tr. a dž. Jaroslav Brečka - Sobotište, Javorec) SR, nedokončili: Nikas, Sixteen, Imbir, Wyona, Mandarino, Tomis, Argentan, Bremen Plan

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: pardubice-racecourse.cz
  • Zdroj: ČTK, SITA, youtube

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy