Saviča udal Baghdatis, za pustený set núkal 30 tisíc dolárov

David SavičDavid Savič Zdroj: internet

BRATISLAVA - K doživotnému dištancu pre srbského tenistu Davida Saviča (27) pre korupčné správanie viedlo udanie od Cyperčana Marcosa Baghdatisa. K takémuto záveru dospel portál Shank Tennis na základe analýzy spisu k tejto kauze u Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. CAS v septembri potvrdil zákaz štartu pre Saviča, zrušil však jeho pokutu 100 000 dolárov.

V príslušnom spise sa - relatívne diskrétne (vyčiernenie pasáží) - uvádza, že Jednotka tenisovej integrity (TIU) dostala podnet od tenistu, ktorý v roku 2009 hral na turnaji ATP v Belehrade a v roku 2010 na podujatiach v Pekingu a Moskve. Kritérium spĺňa práve Baghdatis, pričom autor textu na spomenutom webe ho sarkasticky označuje len ako cyperskú tenisovú jednotku a pridáva fotografiu. Poukazuje tým na fakt, že CAS mohol rovno odkryť identitu, pretože je aj tak nepriamo vydedukovateľná. 

Savič v apríli 2009 hral v kvalifikácii na Serbian Open v Belehrade a vymenil si s Baghdatisom telefónne čísla. V októbri 2010 Cyperčan mal počas turnaja v Pekingu neprijatý hovor na mobil z čísla, ktoré mu Savič vtedy poskytol. Neskôr Baghdatis prijal telefonát na hotelovú pevnú linku a komunikácia pokračovala prostredníctvom služby Skype. Odohrávala sa v angličtine. Srb ponúkol Cyperčanovi 30 000 dolárov za to, že prehrá prvý set s Ukrajincom Alexandrom Dolgopolovom, ktorý údajne bude súhlasiť s tým, že on následne neuspeje v ďalších dvoch. Baghdatis to odmietol a oboznámil s tým TIU.

O dva týždne neskôr v Moskve dostal zo Savičovho čísla SMS-ku s obsahom: "Mám rovnakú otázku... Nezmenil si názor? David."

Cyperčan sa osobne stretol s riaditeľom TIU Jeffom Reesom, ktorý bol tiež v Moskve a odporučil mu odpovedať jednoslovne: "Nie." 

Saviča v decembri 2010 informovali o začiatku konania voči nemu, 15. februára 2011 podstúpil vypočúvanie dvoma vyšetrovateľmi TIU, 22. marca 2011 TIU konfrontovala v Miami v tejto súvislosti dve osoby (z kontextu vyplýva, že jednou z nich bol Dolgopolov, uvádza Shank Tennis), 24. mája 2011 zaslali Savičovi e-mailom oficiálne obvinenie, 12. septembra 2011 sa konalo pojednávanie u sudcu antikorupčného tribunálu Richarda H. McLarena v Londýne a ten 30. septembra 2011 doživotne suspendoval Srba a dal mu sankciu 100 000 dolárov. Savič sa 27. októbra 2011 odvolal u CAS, 29. marca 2012 osobne vypovedal v Lausanne, pričom Baghdatis podal svedectvo cez videohovor. Piateho septembra CAS zverejnil verdikt. 

TIU zriadili štyri hlavné svetové tenisové autority a organizácie - ITF, jej nezávislá grandslamová komisia, ATP a WTA - ako súčasť jednotného protikorupčného programu zavedeného pod vplyvom podozrení z ovplyvňovania výsledkov či zneužívania interných informácií, ktoré inicioval neslávne známy sopotský duel z augusta 2007 medzi Rusom Nikolajom Davydenkom a Argentínčanom Martinom Vassallom-Arguellom. 

Savič počas svojej kariéry najvyššie figuroval na 363. mieste vo svetovom rebríčku vo dvojhre. Pred ním dostal doživotný dištanc takisto za korupciu Rakúšan Daniel Köllerer.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Internet
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy