Löw nemá vysvetlenie na zlyhanie, Švédi si užívajú historický okamih

Zlatan Ibrahimovič naštartoval skvelý návrat do zápasu, bráni ho Bastian SchweinsteigerZlatan Ibrahimovič naštartoval skvelý návrat do zápasu, bráni ho Bastian Schweinsteiger Zdroj: SITA

BERLÍN - Kvalifikačný duel o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Nemeckom a Švédskom v Berlíne ponúkol fanúšikom málo vídaný futbalový príbeh. Ak by niekto v 60. minúte za stavu 4:0 pre domácich povedal, že tento zápas nevyhrajú, označili by ho za blázna. Podobne na tom boli aj stávkové kancelárie, ktoré mali v tom čase na konečnú remízu kurzy s trojcifernou hodnotou.

Dva góly Kloseho a tretí od Mertesackera v prvom polčase boli logickým vyústením diania na ihrisku. Nemci dominovali a gólové akcie boli lahôdkové. Krátko po prestávke pridal štvrtý presný zásah aj Özil a zdalo sa, že Švédi odídu s poriadnym debaklom.

V 62. minúte ale prišiel už tradičný gól od kanoniera Ibrahimoviča, ale zrejme nikto na štadióne si nepomyslel, že tým naštartoval úspešnú stíhaciu jazdu. Lenže už o ďalšie dve minúty sa presadil Lustig a 15 minút pred koncom znižíl na rozdiel jediného gólu Elmander. Nemci neverili vlastným očiam, tréner Joachim Löw sa snažil upokojovať svojich zverencov gestami aj pokrikmi. Márne, po záverečnom nápore Švédov vyhral aj s pomocou faulu hlavičkový súboj Ibrahimovič, lopta sa dostala ku Elmovi a ten senzačne vyrovnal na 4:4.

Viac ako 72 tisíc divákov na Olympijskom štadióne zostalo v šoku, nemeckí futbalisti sa zvalili na trávnik, naopak Švédi oslavovali mimoriadne cenný bod v boji o svetový šampionát.

Tréner Löw na tlačovej konferencii nevedel nájsť slová na takéto zlyhanie. "Úprimne povedané, nemám vysvetlenie. Vedenie 4:0 sa za bežných okolností nedá stratiť. V kabíne je absolútne ticho, všetci ležia na zemi alebo masérskych stoloch a nenachádzajú slová. 60 minút bolo všetko perfektné, mali sme zápas pod kontrolou. Nikdy by som nečakal, že môžeme takto stratiť rytmus. Pravdepodobne začal celý problém niekde v hlavách hráčov. Sme neuveriteľne sklamaní, ale nemôže nás to vykolajiť. Možno to bol zápas, z ktorého sa môžeme veľa vecí naučiť," povedal nemecký kouč.

V podobnom duchu sa vyjadroval aj kapitán Philipp Lahm: "Ak niekto vedie 4:0 a zápas skončí 4:4, potom niečo nie je dobré. Toto by sa špičkovému tímu nemalo stať. Po prvom inkasovanom góle sme hrali nesústredene, robili sme chyby, jednoducho to nebolo v poriadku."

Naopak tréner Švédov Erik Hamren žiaril spokojnosťou: "Toto je historický okamih. Nikdy som nič podobné nevidel a nikto mi nevysvetlí, čo sa tu stalo. Také niečo sa nestáva každý deň a ja môžem byť iba hrdý na svoj tím. Ale priznávam, že tu sedím so zvláštnymi pocitmi. Ibrahimovič je náš kapitán a zároveň aj najlepší hráč. Dal fantastický gól, ale dostal pri tej situácii aj nádhernú prihrávku. Práve náš prvý gól bol kľúčový. Potrebovali sme sa od niečoho odraziť. Ibrahimovičov prínos pre mužstvo je obrovský. Počas polčasovej prestávky mal príhovor k hráčom, tých menej skúsených koučoval priamo na ihrisku, kde bol mojou predĺženou rukou. Zároveň mi však neustále prejavuje absolútny rešpekt, on je jednoducho správny kapitán."

Autor vyrovnávajúceho gólu Rasmus Elm povedal: "Nemci si najprv s nami robili, čo chceli. Keď sme dali na 1:4, začal som veriť, že tu niečo ešte môžeme dokázať. Pri mojom góle som už bol tak unavený, že som ani nemohol robiť nič iné, ako vystreliť."

Nemecko - Švédsko 4:4 (3:0)
Góly: 8. a 15. Klose, 39. Mertesacker, 56. Özil - 62. Ibrahimovič, 64. Lustig, 76. Elmander, 90.+3 Elm

• Zdroj: športky, ts, dfb.de, dailymotion