Handzuš tesne pred návratom: Poistku s Bystricou ešte neriešil

Michal HandzušMichal Handzuš Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Na čerstvo vytočený mušt sa tešil, vitamínová injekcia v podobe vylisovaných jabĺk blahodarne pôsobí na celý organizmus, prečistí ho a čo je podstatné, výnimočne chutí. Michal Handzuš si zdravie vysoko cení, "súčiastky" organizmu si vyžadujú pravidelne premastiť, aby v plnej kondícii harmonicky ťahali za jeden povraz, preto sa nabalil a do muštárne vrecia jabĺk premiestnil.

V tréningoch si hráč San Jose Sharks pomaly pridáva. Výluka v NHL mu v podstate padla vhod, vytvoril sa čas, aby obhospodáril svoje telo a doliečil zranenia. Tak známe poistky vyplývajúce z kolektívnej zmluvy, ktoré sprevádzajú každý krok hráčov zaoceánskej súťaže, vníma ako prostú povinnosť.

"Ani o nej príliš nerozmýšľam. Počas súťaže nevnímam jej existenciu, teraz len v tom, že výšku poistného uhrádza hráčska asociácia NHLPA, a nie samotná NHL," začal aktuálnu tému Handzuš.

NHLPA prebrala všetky záväzky prameniace z poistiek. "Ich formy sa koncipujú jednotne, v základnom vyjadrení, nevylučujem však rôzne pripoistenia s individuálnom iniciatívou. Ja sa s obsahom základnej zmluvy v podstate nezaoberám, neriešim ho, samozrejme hlavne preto, že si ju neuplatňujem."

Výška poistného pre normálneho smrteľníka pôsobí impozantne, no z finančného kolobehu hráčov sa nevytrháva. Aj drahé auto stroví na havarijnej poistke poriadnu porciu na každej jednej príhode, pri sebamenšej výmene súčiastky. "Čiastky sa odvíjajú primerane od toho, aby pokryli kontrakt hráča. Teraz nastala opäť výnimočná situácia, keď výluku v NHL mnohí využívajú a angažujú sa v Európe. Problém nastáva pri drahých hráčoch, aj Sidney Crosby by si rád zahral na starom kontinente, zaplatiť však 100 až 200-tisíc a viac na poistke nie je jednoduché a kluby môžu rúbať tak vysoko, koľko im dovolia možnosti."

Teoreticky sa môžu nájsť aj hazardéri a hrať v nejakom klube bez poistky na kontrakt v NHL. Pro zvažovaní tohto rizika však úraduje zdravý rozum. "No čo ak sa niekto zraní a nemohol by v NHL nastúpiť? Ohrozil by si kontrakt a celú existenciu v NHL," skonštatoval Michal Handzuš.

Len tak nenastúpil Michal Handzuš v minulosti ani vtedy, keď v sezóne 04/05 pomáhal počas výluky v NHL zvolenskému klubu HKM. "Musel za mňa zaplatiť poistku. Uvidíme, ako sa dohodnem teraz s HC'O5, mal by som za Banskú Bystricu v novembri nastúpiť, ak budem fit a ak sa vo výluke v NHL nič nezmení. Uvidíme, ešte som s vedením nerokoval."

Ak by Handzuš za 'baranov' nastúpil, hral by pod dohľadom kamaráta, trénera Vladimíra Országha. Majster sveta z Göteborgu si zažil s poistením svoje, v role svetobežníka so skúsenosťami v NHL len potvrdzuje už známe: "Chalani majú platný kontrakt, a kontrakt musí poistka pokryť. Aj pre poisťovňu je ťažké kryť jeho dvoj, či trojmiliónovú podobu. Hráč bez kontraktu zvažuje, mohol by si vybrať poistku akú chce, no viaže ho perspektíva a výška budúceho kontraktu, ktorá by sa mala vykryť."

V praxi vyskakujú rôzne situácie. Zraní sa hráč, zmluvu s klubom uzavrel trebárs na ďalšie dva tri roky. "A tie treba pokryť, preto sa kontrakt poisťuje. Teraz si hráči z NHL vyplnili nútenú prestávku, hrajú v európskych kluboch a všetko záleží od ich dohody. Viem, že niektorí chalani chcú hrať a poistku si zaplatia sami, niektorí nehrajú, alebo hrajú zadarmo a klub im zaplatí len poistku, je to vyslovene na tom, akú nájdu spoločnú reč."

Poistky v Amerike fungujú v osobitnej podobe, úplne inak ako inde. Vladimír Országh vysvetľuje a uvádza aj príklad: "Hráč má platný trebárs päťročný kontrakt, zraní sa v prvom roku, klub ho musí vyplácať, ak sa samozrejme zraní pri hre. Celá poistka sa vyplatí len vtedy, ak už hokej nemôžete hrať ďalej a musíte ukončiť pre zranenie kariéru."

Na vlastnej koži Vladimír Országh veľa pretrpel a jeho problémom sa stalo štrajkujúce ľavé koleno: "Ak som nemohol hrať, tak len určitý čas, no po zranení som znovu nastúpil do hry. Každá poisťovňa sa chráni aj tým, že akonáhle sa hráč zraní, no na ľad sa vráti a dohrá sezónu, na ďalšiu už nepoistia jeho zranenú časť tela, v mojom prípade to bolo koleno. Poisťovňa ma síce poistila, ale už mi ľavé koleno z poistky vypustila."

Na špekulácie ťažko hľadať podľa slov Vladimíra Országha živnú pôdu: "Z poistky by sa samozrejme dalo žiť, kontrakty sú veľké, ale nemyslím si, že by niekto takto uvažoval. Ak má niekto kariéru pred sebou, s možnosťou zarobiť milióny dolárov, radšej hrá, akoby sa mal uspokojiť s pár stotisíc za poistku. Poisťovňa má vlastných lekárov, musia udalosť odobriť a po podrobnej kontrole rozhodnú, či hráč je schopný hrať, alebo nie."

Hráči pôsobiaci v NHL vytvárajú 'kastu' poistnej osobitnosti. "V našom klube bude vedenie riešiť Michala Handzuša a je na nich, ako sa dohodnú. V slovenských podmienkach funguje úrazová poistka, čiže úplne iný druh poistky ako je v NHL, kde sa chráni podpísaný kontrakt. Znovu opakujem, ak hráč s trojročným kontraktom využije možnosť a dohodne sa počas výluky s iným klubom, zmluvy z NHL samozrejme platia, ale ak by sa hráč zranil v tomto hluchom období, už by mu peniaze nevyplácali, lebo sa zranil mimo NHL, preto sa uzatvárajú poistky, aby mu kontrakt stále platil."

Čo takto praktiky v NHL preniesť v plnej miere aj na Slovensko, nad takýmito úvahami sa Vladimír Országh len pousmial: "U nás sa to vylučuje, ak áno, boli by to horibilné sumy. Neviem si predstaviť, kto by u nás poistil Ovečkinov kontrakt na 100-miliónov dolárov. Nemožno však hádzať všetkých do jedného vreca, napríklad ja som nemal vysoké kontrakty, viem, že v mojom prípade sa poistka pohybovala okolo 10 až 15-tisíc dolárov ročne."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy