Slovensko podľahlo Nemecku, víťazom turnaja domáci tím

Boris Valábik a Felix Petermann pred KotschnewomBoris Valábik a Felix Petermann pred Kotschnewom Zdroj: TASR

MNÍCHOV - Slovenská hokejová reprezentácia zakončila účinkovanie na Nemeckom pohári v Mníchove zápasom proti domácemu tímu. Zverenci Vladimíra Vůjteka na súpera nestačili, po prehre 0:2 neobhájili triumf z roku 2011 a na turnaji skončili na 3. mieste so ziskom troch bodov za výhru nad Kanadou. Z triumfu sa tešilo Nemecko, ktoré v troch dueloch ani raz neprehralo.

V porovnaní so zápasom s Kanadou proti Nemecku nenastúpili zranený Radoslav Tybor a Tomáš Marcinko. Kapitán Branko Radivojevič absolvoval jubilejný 100. zápas v drese slovenskej reprezentácie. O výsledku sa rozhodlo v záverečnej dvadsaťminútovke, keď Nemci dali dva identické góly spoza bránky a puk si do bránky usmernil Janus.

V 45. vzájomnom zápase dosiahlo Nemecko 19. víťazstvo (bilancia z pohľadu Slovenska: 25 - 1 - 19).

Slovensko - Nemecko (0:0, 0:0, 0:2)
Góly: 50. Barta (Marcel Müller, Wolf), 51. Festerling (Schütz, Akdag)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Buchwieser (Nem.) na 5+DKZ za nebezpečnú hru vysokou hokejkou, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Haupt, Schütz - Hofer, Kretschmer (všetci Nem.), 5600 divákov

Slovensko: Janus - Sersen, Valábik, Štajnoch, Baranka, Ďaloga, Mikuš, Stehlík, Kudroč - Radivojevič, Mikúš, Hossa - Hudáček, Bližňák, Haščák - Miklík, Šťastný, Ölvecký - Hovorka, Galamboš, Chovan

Nemecko: Kotschnew - Baxmann, Hördler, Goc, Moritz Müller, Ondruschka, Kohl, Petermann, Akdag - Marcel Müller, Barta, Greilinger - Wolf, Ullmann, Gogulla - Kink, Buchwieser, Schütz - Flaake, Festerling, Wolf

Slováci po víťazstve Švajčiarska nad Nemeckom 6:1 nastúpili s imperatívom víťazstva o dva góly, no úvod zápasu tomu nezodpovedal. Nemci boli v prvej päťminútovke aktívnejší a hráči v modrom sa k vážnejšiemu ohrozeniu bránky dostali až v jej závere, keď Kotschnewovu pozornosť vyskúšal Hudáček. V 8. minúte musel predviesť svoje umenie aj Janus, keď obrana pred ním neustrážila Ullmana. O minútu neskôr Buchwieser hrubo fauloval Šťastného, za čo si vyslúžil trest do konca zápasu. V následnej päťminútovej presilovke Valábik síce dopravil puk za bránkovú čiaru, ale nemeckí arbitri po konzultácii situácie s videorozhodcom gól neuznali. Domáci sa v ďalšom priebehu oslabenia bez väčších problémov ubránili, no smerom dopredu boli aj oni bezzubí.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej tretine a zaplnený štadión sledoval predovšetkým bojovný hokej. V 25. minúte sa dostával do šance Hovorka, ale nemecká obrana jeho pokus zblokovala na ochrannú sieť. Na druhej strane dostali Nemci v 29. minúte možnosť presilovej hry, ale vylúčenie Kudroča nepotrestali. Slovenskému výberu sa nedarilo vytvoriť si súvislejší tlak a v závere tretiny to boli domáci, kto mohol otvoriť skóre. Dve minúty pred druhou sirénou sa Gogulla ocitol sám pred Janusom, ktorého však ani na dvakrát neprekonal.

Vůjtekov tím márne hľadal recept na prekonanie kompaktnej defenzívy súpera aj v tretej dvadsaťminútovke. Nemci podnikali výpady zo zabezpečenej obrany a jeden z nich im vyšiel v 50. minúte, keď Barta spoza brány nastrelil puk do Janusa, od ktorého sa odrazil za čiaru - 0:1. O necelú minútu pridal po skrumáži pred slovenskou bránkou druhý gól Festerling a v tej chvíli potrebovali Slováci streliť až štyri góly. Skóre sa však do konca zápasu už nezmenilo a Nemci sa po troch víťazstvách tešili zo zaslúženého triumfu na turnaji.

Švajčiarsko - Kanada 6:1 (1:1, 1:0, 4:0)
Góly: 16. Gardner (Wick, Ramholt), 32. Ramholt (Ambühl), 42. Wick (Ambühl), 54. Ramholt (Grossmann, Gardner), 56. Romy (Hollenstein), 58. Wick (Ambühl, Loeffel) - 8. Fraser (Pettinger, Mitchell)

Konečné poradie Nemeckého pohára 2012:
1. Nemecko    3 3 0 0 0 0 7:2 9
2. Švajčiarsko 3 2 0 0 0 1 9:5 6
3. Slovensko   3 1 0 0 0 2 7:7 3
4. Kanada       3 0 0 0 0 3 5:14 0

Vladimír Vůjtek, tréner Slovenska: "Mrzí nevyužitá 5-minútová presilovka, ale v tom čase to stále bolo 0:0. Nemci veľmi dobre bránili, do ničoho nás nepustili a nám viazla kombinácia. Z celkového pohľadu prevládajú negatíva a musíme si zanalyzovať, prečo niektorí hráči nenadviazali na svoje výkony napríklad v KHL. Niektorí prekvapili príjemne, ale od iných sme čakali viac."

Pat Cortina, tréner Nemecka: "Dnes sme hrali veľmi dobre v obrane. Trpezlivo sme čakali na šancu, ktorá napokon prišla. Víťazstvo na turnaji je pre nás povzbudením do ďalšej práce. Začína sa nám črtať zloženie kádra pre februárovú olympijskú kvalifikáciu."

Branko Radivojevič: "Musím uznať, že Nemci boli lepší. Všade boli rýchlejšie, mali viac šancí a víťazstvo si zaslúžili. Akoby boli oddýchnutejší, my sme boli nejakí bez energie. Na turnaji sme mohli skončiť aj lepšie, škoda toho, ale je to len príprava."

Jaroslav Janus: "Bolo to ťažké. Škoda tejto prehry, nevyšlo nám to. Odohrali sme počas troch dní tri zápasy, dnes to už bolo cítiť. Tento zraz mi však dal veľa a som rád, že som tu mohol byť s ostatným chalanmi. Vážim si to a teraz sa už teším na Slovan."

Boris Valábik: "Samozrejme, želali sme si lepší výsledok, ale Nemci nás prekorčuľovali a hlavne v tretej tretine boli lepším tímom. Ťažko hľadať pozitíva, keď skončíte tretí zo štyroch. Azda jediným je partia, tak to už na týchto akciách býva. Dúfam, že výsledok bol spôsobený len nezohratosťou."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR, youtube