Štafetu v Gällivare ovládli muži a ženy Nórska

Therese JohaugováTherese Johaugová Zdroj: SITA

GÄLLIVARE - Víťazom pretekov ženských štafiet na 4x5 km v rámci úvodného podujatia Svetového pohára 2012/2013 v behu na lyžiach vo švédskom stredisku Gällivare sa výsledným časom 45:32,2 min stalo kvarteto favorizovaných nórskych reprezentantiek Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Martine Ek Hagenová, Marit Björgenová štartujúce pod hlavičkou Nórsko I.

O triumf sa zaslúžila najmä posledne menovaná finišmanka Björgenová, ktorá bola najlepšia aj v sobotňajších pretekoch na 10 km voľne.
Druhé miesto obsadili s odstupom takmer dvadsiatich sekúnd domáce Švédky, na bronzovom stupienku prekvapujúco klasifikovali bežkyne USA. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

V zaujímavých pretekoch mužských štafiet na 4x7,5 km, ktorými sa vo švédskom stredisku Gällivare skončilo úvodné podujatie nového ročníka Svetového pohára 2012/2013 v behu na lyžiach, zvíťazilo prvé družstvo Nórska. "Vikingovia" v zložení Eldar Rönning, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Röthe a Petter Northug mali výsledný čas 1:01:59,3 h a svojím prvenstvom nadviazali na kolegyne, ktoré v nedeľu triumfovali v štafete žien na 4x5 km.

Za Nórskom I. obsadili s odstupom 6,4 sekundy druhú priečku domáci reprezentanti Emil Jönsson, Johan Olsson, Daniel Richardsson, Marcus Hellner štartujúci pod hlavičkou Švédsko I. V konkurencii 23 družstiev klasifikovali na bronzovom stupienku po dramatickom finiši prvý tím Ruska. Slovensko nemalo v štafete mužov zastúpenie.

Štafeta mužov na 4x7,5 km: 1. Nórsko I. (Eldar Rönning, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Röthe, Petter Northug) 1:01:59,3 h, 2. Švédsko I. (Emil Jönsson, Johan Olsson, Daniel Richardsson, Marcus Hellner) +6,4, 3. Rusko I. (Jevgenij Belov, Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov, Iľja Černousov) +7,2, 4. Švajčiarsko +8,2, 5. Kanada +8,9, 6. Nemecko +11,5

Štafeta žien na 4x5 km: 1. Nórsko I. (Vibeke Westbye Skofterudová, Therese Johaugová, Martine Ek Hagenová, Marit Björgenová) 45:32,2 min, 2. Švédsko I. (Ida Ingemarsdotterová, Sofia Bleckurová, Lisa Larsenová, Charlotte Kallová) +19,4, 3. USA (Holly Brooksová, Kikkan Randallová, Elizabeth Stephenová, Jessica Digginsová) +28,2, 4. Nórsko II. +28,7, 5. Fínsko I. +47,8, 6. Rusko I. +1:10,6