Slovan ozbíjal favorita, Jaroslavľ odchádza z Bratislavy bez bodu

Andrej Štastný, Sergey Plotnikov a Daniil ApalkovAndrej Štastný, Sergey Plotnikov a Daniil Apalkov Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava zakončili trojzápasovú novembrovú sériu domácich zápasov proti jednému z ašpirantov na celkové prvenstvo. Do arény nováčika KHL zavítal "znovuzrodený" tím Lokomotivu Jaroslavľ, ktorý po ročnej pauze zavinenej leteckou tragédiou vybudoval silné mužstvo. Napokon však zo Slovenska odchádzal bez bodu, keďže zverenci Rostislava Čadu zvíťazili po skvelom výkone 3:2. Slovan má na konte 44 bodov, pred deviatym Donbassom Doneck má náskok 10 bodov.

Najbližšie čakajú Slovan štyri zápasy na ľade súperov, "trip" začne v stredu 28. novembra o 9:00 SEČ až pri ázijských hraniciach proti Amuru Chabarovsk. Potom zamieri do Novosibirska, Novokuznecka a napokon do Moskvy na duel s CSKA. V domácom prostredí privíta 8. decembra pražský Lev.

Slovan Bratislava - Lokomotiv Jaroslavľ 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly: 11. Hudáček (Bartovič, Bližňák), 32. Višňovský (Štajnoch), 41. Hudáček (Vondrka, Bližňák) - 21. Galimov (Anisimov, Kronwall), 37. Hagman (Kronwall, Kaľužnij). Rozhodcovia: Vasiljev, Sergejev - Michel, Šichanov (všetci Rus.), vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus - Višňovský, Sigalet, Hudáček Bližňák, Bartovič - Švarný, Štajnoch, Vondrka, Ölvecký, Miklík - Sersen, Tabaček, Dravecký, Kytnár, Kukumberg - Kudrna, Bakoš, Mikúš, Šťastný, Daňo.

Lokomotiv: Kolesnik - Flood, Kronwall, Lepistö, Višnevskij, Guskov, Jakovlev, Amirov - Galimov, Anisimov, Plotnikov - Averin, Petrov, Černikov - Kaľužnyj, Apaľkov, Hagman - Kozlov, Kartajev, Truňov - Redlihs

Slovan sa musel v úvode stretnutia brániť, keďže Švarný išiel už v tretej minúte na trestnú lavicu. Hostia si vypracovali niekoľko nebezpečných príležitostí, no domáci ich tlaku odolali aj vďaka dobrým zákrokom brankára Janusa. "Belasí" si vypracovali prvú vážnu šancu až v deviatej minúte, keď Šťastný vybojoval puk pri mantineli, no Kolesnik si dal na jeho pokus o blafák pozor. O necelé dve minúty sa ale už skóre menilo. Hostia nechali príliš veľa priestoru Hudáčekovi, ktorý z ľavého kruhu namieril presne do šibenice - 1:0. Druhý kúsok mohol pridať o chvíľu neskôr v úniku Miklík, ale tiesnený obrancom prestrelil. Potom prebrali taktovku hry hostia a na pár minút zavreli Slovan vo vlastnom pásme. Výborné šance Galimova a Hagmana však zneškodnil aj s kúskom šťastia Janus. S ďalšou presilovkou Lokomotivu si domáci poradili bez väčších problémov.

Neplatilo to však pre tretiu početnú výhodu, ktorú hostia dohrávali na začiatku druhej tretiny, keď inkasovali nešťastný gól. Po Anisimovej strele sa puk odrazil od korčule Višňovského do Janusovho betónu a odtiaľ priamo na hokejku Galimova, ktorý mal už ľahkú prácu trafiť do odkrytej bránky - 1:1. V ďalších pár minútach mal duel jednostranný priebeh. Aktívni hostia držali Slovan v obrannom pásme a neustále hrozili. Domáci sa vpredu presadzovali len ťažko. Pomohla im až presilovka v 29. minúte, keď si vypracovali niekoľko drobných šancí. Po góle volali najmä delovka Višňovského a strely Miklíka a Ölveckého, no Kolesnik výborne zasiahol. Po zákernom faule Plotnikova pri mantineli nasledovala 40 sekundová presilovka domácich o dvoch hráčov, počas ktorej prišli ďalšie obrovské šance a nakoniec aj gól Višňovského na 2:1. Slovan mal ešte asi minútu a pol výhodu o jedného hráča, keďže zarovno Plotnikova išiel na trestnú aj Višnevskij, a v jej závere nastrelil Vondrka žŕdku. Lokomotiv ale opäť dokázal vyrovnať. V závere tretiny pri štyroch na štyroch predviedli Kaľužnyj, Kronwall a Hagman peknú kombináciu a posledný menovaný nikým nekrytý pred bránkou prekonal Janusa - 2:2.

Slovan odštartoval záverečné dejstvo v početnej výhode a najlepšie ako mohol. Po peknej kombinácii poslal Vondrka krížnu prihrávku na Hudáčeka a ten z pravého kruhu zvýšil na 3:2. Krátko na to si zahrali v početnej výhode aj hostia, ale Slovan sa v pohode ubránil. V ďalších minútach sa domáci už sústredil na obranu tesného náskoku a vyrážali do protiútokov. Hráči Lokomotivu držali puk v útočnom pásme a snažili sa tvoriť hru, ale súperi ich do vyložených príležitostí nepúšťali. V 51. minúte však Bartovič zastavil Hagmana iba faulom a Lokomotiv mal ďalšiu presilovku, po Štajnochovom faule dokonca 30 sekúnd o dvoch hráčov. Vyrovnanie mal na hokejke Galimov, ale Janus opäť výborne zasiahol. V následnej presilovke neuspel ani Slovan a dráma pokračovala až do samého záveru duelu. Hostia v závere odvolali brankára, ale vyrovnanie už neprišlo.

Rostislav Čada: "Videli sme skvelé stretnutie. Rýchle, dramatické s veľkým množstvom vylúčení, ktoré nás nezlomili. Mali sme až deväť vylúčených hráčov a dostali sme iba jeden gól. Proti veľmi silnému tímu sme predviedli disciplinovaný a odvážny, bojovný výkon. Darili sa nám oslabenia a dali sme dva góly v presilovkách. To spolu s našou kvalitne odvedenou prácou rozhodlo o zaslúženej výhre."

Tom Rowe, tréner hostí: "V prvej tretine sme pri hre piatich proti piatim dominovali, domácich sme prestrieľali. Bola to naša najlepšia dvadsaťminútovka v zápase. V druhej i tretej časti hry sme urobili viacero chýb a mali sme veľa vylúčení, ktoré nám skomplikovali zápas. Sme sklamaní z výsledku, dostali sme sa do problémov, ktoré sme mali aj na začiatku sezóny. Vtedy sme sa pozviechali a verím, že rovnako to bude aj teraz."

Ľubomír Višňovský: "Chcel som vyhrať, podarilo sa a to je dôležité. Prehrali sme u nich a veril som, že doma s nimi znova neprehráme, čo sa nám podarilo."

Libor Hudáček: "Do zápasu sme nastúpili dobre, bola tam aj jedna šanca a potom sa už hralo ľahšie. Škoda zbytočných vylúčení, ale hrali sme pre divákov. Už ani neviem, kedy som dal naposledy gól, takže som naozaj rád, že to tam padlo."

ONLINE KOMENTÁR:

Je tu záver zápas, Slovan dosiahol ďalšie veľké víťazstvo, keď si poradil s jedným z favoritov na zisk Gagarinovej trofeje. Lokomotiv Jaroslavľ odchádza z Bratislavy bez bodu po prehre 2:3.

60. min: Hrá sa v plnom počte, hostia so šiestimi hráčmi v poli.

59. min: Janus v permanencii, poradil si pri Kronwallovej dorážke. Hostia odvolali brankára a Vondrka nepochopiteľne netrafil od modrej čiary prázdnu bránku.

58. min: Kukumbergovi vyhovuje hra vo štvorici, strelecký pokus zamestnal Kolesnika. Na druhej strane v podobnej šanci Kaľužnij.

58. min: Sily na ľade sa po 24 sekundách vyrovnali, Guskov odchádza na trestnú lavicu za nedovolené bránenie.

57. min: Vylúčenie Štajnocha za úmyselné vyhodenie puku.

57. min: Lokomotiv už v plnom počte, čaká sa na jeho záverečný nápor.

57. min: Zápas mohol možno rozhodnúť Bartovič, jeho efektná zadovka skončila na žrdi.

55. min: Domáci tím sa ubránil oslabeniu a vzápätí bude mať šancu na presilovú hru. Lepistö na trestnej lavici.

55. min: Diváci skandujú meno brankára Janusa, tento chlapík neuveriteľný.

54. min: To najlepšie, čo má Jaroslavľ k dispozícii zovrelo Slovanistov, ale Bartovič sa už vrátil na ľad.

53. min: Tréner Lokomotivu Rowe si vzal oddychový čas, aréna skanduje meno Jara Janusa.

53. min: Štajnoch nedovolene atakoval Averina, Slovan bude hrať 30 sekúnd iba v trojici.

52. min: Skvelá práca Michala Vondrku, veľmi dlho mu súper nedokázal vziať puk a nazbieral cenné sekundy.

51. min: Bartovič pri zakončení hákoval Hagmana, presilovka pre Loko.

50. min: Fanúšikovia vycítili, že Slovan potrebuje ich pomoc, keďže tlak hostí rastie.

49. min: Emócie na ľade sa stupňujú, každý súboj pri mantineloch sa dohráva.

47. min: Hostia zvyšujú obrátky, hrajú s väčším dôrazom.

46. min: Janus pobavil obecenstvo, puk sa mu zatúlal až niekde do spodného prádla. Vzápätí na ľad z hľadiska priletela boxerská rukavica, čítate dobre...

46. min: Slovan prežil oslabenie, Lokomotiv sa bude musieť pokúsiť vyrovnať pri hre s plným počtom hráčov.

44. min: Višňovský to prehnal pri súboji o puk s Truňovom a za podrazenie odchádza na trestnú lavicu.

43. min: Kaľužnij nenápadne nahodil puk, ktorý jemne obtrel hornú žrď Janusovej bránky.

41. min: Veľa divákov sa ešte ani nestihlo usadiť na miestach a prichádza tretí gól v ruskej sieti. Vondrka si počkal na správny moment, milimetrovo našiel Hudáčka a ten ešte presnejšie trafil - 3:2!

41. min: Slovan začal tretiu tretinu veľmi zle a mohol pykať, chybu v rozohrávke takmer potrestal Kaľužnij.

Zaznela druhá siréna, nasleduje prestávka.

40. min: Záverečné sekundy druhého dejstva boli veľmi rozhárané, ale 15 sekúnd pred koncom je tu ešte vylúčenie Anisimova. Šanca pre Slovan.

38. min: Fanúšikovia na začiatku 38. minúty začali skandovať meno Pavla Demitru. Legendárny hokejista je stále v mysliach fanúšikov a bolo by určite skvelého to teraz vidieť na ľade v Bratislave. Prípadne aj na tribúne ako čestného hosťa.

37. min: Hra 4 na 4 viac sedí Lokomotivu, ktorý vyorvnáva zásluhou peknej spolupráce severského dua. Švéd Kronwall prihrával, Fín Hagman vyrovnal - 2:2!

36. min: Jeho hráči si počínajú čoraz dôraznejšie, výsledkom je obojstranné vylúčenie za "naťahovačky" pri Janusovej bránke. Na trestnú lavicu zamierili Štajnoch a Galimov.

34. min: Hostia sa pri hre v plnom počte prebrali a opäť sa snažia o vyrovnanie.

33. min: V pokračujúcej presilovke piatich proti štyrom mohol zvýšiť Bartovič, z výbornej pozíciie ale trafil iba betón Kolesnika. Brankár sa činil aj pri šanci Bližňáka po vhadzovaní a zázračný zákrok vytiahol pri Vondrkovej strele do opustenej svätyne.

32. min: Gól už bolo cítiť vo vzduchu a domáci fanúšikovia sa dočkali. Tlak Slovana vrcholil, Štajnoch perfektne posunul Višňovskému a jeho bomba bola nechytateľná - 2:1!

31. min: Pätica Slovanistov zovrela trojicu brániacich hráčov, Hudáček krásne nabil Višňovskému, ale ten netrafil bránku. Pokus Štajnocha skryl gólman.

30. min: Ölvecký, Miklík aj Vondrka teraz predviedli svoje umenie, ale Kolesnik sa pri zákrokoch prekonával. Hráči Lokomotivu nevedeli kam skôr skočiť a skončilo to vylúčením Plotnikova. Na trestnú lavicu si navyše sadá aj Višnevskij a Slovan bude hrať presilovku 5 na 3.

30. min: Bližňák vyhral buly pre Višňovského, ten najprv zostrelil Hagmana, pri druhej strele tesne minul a tretí pokus mu zblokovali hráči pred bránkou.

29. min: Petrov zbytočne dorážal na Janusa aj po odpískaní a rozhodca ho posiela na trestnú lavicu.

28. min: Dvojminútová pasáž patrila Slovanu, Vondrkova prihrávka nenašla adresáta a v útočnej snahe opäť Jaroslavľ.

27. min: Po vhadzovaní sa o niečo podobné snažili Daňo aj Šťastný. Od modrej čiary im rozdával puky Višňovský.

27. min: Bakoš sa snažil vziať zodpovednosť na svoje plecia, jeho dva pokusy však nemohli ohroziť brankára.

26. min: Slovan sa ubránil, ale v permanencii stále najmä Janus, ktorému na konto pribúdajú ďalšie zákroky. Má ich už 21.

26. min: Brankár Kolesnik pobavil divákov, pošmykol sa pri snahe rozohrať puk.

25. min: Cenné sekundy nazbieral Bartovič, vybojoval vhadzovanie v útočnom pásme.

24. min: Slovan naďalej pod tlakom a ten sa ešte vystupňuje, keďže je tu ďalší vylúčený hráč na domácej strane. Švarný dostal 2 minúty za hákovanie.

21. min: Lokomotiv sa okamžite nasťahoval pred Janusa, a po 38 sekundách prichádza vyrovnanie. Anisimovu strelu ešte gólman vyrazil, ale na dorážku Galimova zblízka nestačil - 1:1!

Za 30 sekúnd presilovej hry už hostia nedokázali vyrovnať, Slovan vyhráva po prvej tretine 1:0.

20. min: Rozhodca tretíkrát posiela na trestnú lavicu domáceho hokejistu, 2 minúty za vrazenie dostal Ölvecký.

18. min: Bartovič naštartoval svoje rýchle nohy po ľavom krídle, strele chýbala presnosť.

17. min: Perfektné oslabenie od domáceho tímu, Lokomotiv sa ani raz nedostal k ohrozeniu bránky.

15. min: Teraz pre zmenu diváci pískajú, Bližňák vylúčený za podrazenie.

15. min: Aréna v Bratislave na nohách, štadión skanduje tradičné "Vstaňte, keď ste belasí."

14. min: Dôrazný Hagman dobiedzal pred Janusom, bránil ho Tabaček a obaja "kohúti" neboli ďaleko od bitky. Rozhodcovia stlmili vášne.

13. min: Janus si v priebehu 15 sekúnd výdatne zachytal, aj s prispením šťastia zneškodnil dve-tri výborné šance pri tlaku Lokomotivu.

12. min: Do úniku sa dostal Miklík, ale už mu chýbali sily a jeden z vracajúcich sa hráčov ho stihol zblokovať.

11. min: Slovan pokračuje vo svojej snahe a dočkáva sa odmeny. Hudáček si prebral puk v strednom pásme, vošiel z ľavej strany do útočnej tretiny a nechytateľne umiestnil puk do pravého horného rohu. Nádherný moment - 1:0!

10. min: Prvú veľú príležitosť si vypracoval Šťastný, keď sa pekne prekľučkoval až pred Kolesnika, ale ten ho vychytal.

9. min: Slovan naberá odvahu a začína sa snažiť o ofenzívne akcie, skvelé rozohrávky ponúka tradične Višňovský.

7. min: Hostia pokračujú v aktívnej hre smerom dopredu, v podstate nepúšťajú Slovanistov k puku.

5. min: Janus prežil obstreľovanie, hrá sa v plnom počte.

4. min: Lokomotiv zovrel domácich v pásme, prvú minútu oslabenia Slovan prežil.

3. min: Prvé vylúčenie duelu, Švarný vysokou hokejkou fauloval Kozlova.

3. min: Zatiaľ sa hrá bez väčšej šance, ale začalo sa vo veľmi rýchlom tempe.

2. min: V hale je aj približne 150-členná skupinka hosťujúcich priaznivcov v klubových dresoch a šáloch.

1. min: Prvý strelecký pokus si po šiestich sekundách pripísal Bartovič, obecenstvo od prvej sekundy nešetrí hlasivky.

- Nasledujú štátne hymny, po nich predzápasový rituál pri brankároch, pozdrav s rozhodcami a ideme na to.

- V hale je zvláštna atmosféra, hráčov Lokomotivu privítal búrlivý aplauz. Letecká katastrofa stále "visí" vo vzduchu. Ešte hlasnejší je však príchod Slovanistov na ľad.

- Rozhodcov máme na ľadovej ploche, čaká sa na hlavných aktérov. Tribúny sa plnia, tradične vypredaná aréna sa už nevie dočkať ďalšej "dávky" KHL.

- Najproduktívnejším hráčom hostí je aktuálne Arťom Anisimov so 16 bodmi (5+11), ale "Loko" má osem hráčov, ktorí už získali dvojciferní počet kanadských bodov. "Belasí" majú takýchto hokejistov zatiaľ päť, lídrom je český legionár Michal Vondrka (7+9).

- Jaroslavľ je po 28 zápasoch na druhom mieste Západnej konferencii s 58 bodmi a skóre 75:56. Slovanu patrí piata pozícia, odohral 27 duelov a získal 41 bodov (68:70).

- V nominácii trénera Rostislava Čadu dnes nefiguruje najstarší hráč mužstva Ján Lipiansky, takže kapitánske C-čko dostane na dres Ľubomír Višňovský. Asistentmi budú Kukumberg a Bartovič. Do hry opäť nezasiahne ani zranený Andrej Sekera a tiež Miroslav Šatan, ktorý chýba od duelu v Prahe. Aj preto sa na súpisku zmestili Bakoš a Kudrna.

- Lokomotiv pricestoval do Bratislavy z Prahy, kde utrpel vysokú prehru 3:7 s Levom a určite sa pokúsi revanšovať na Slovane.