ITF udeľovala tituly majstrov sveta, tešia sa Djokovič a Serena

Novak Djokovič a Serena WilliamsováNovak Djokovič a Serena Williamsová Zdroj: tftennis.com

LONDÝN - Srbský tenista Novak Djokovič a Američanka Serena Williamsová sa stali Hráčmi roka 2012 podľa Medzinárodnej tenisovej federácie. ITF o tom informovala tlačovou správou.

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič obhájil svoje ocenenie z vlaňajška, mladšia zo sestier Williamsových sa dočkala tejto pocty tretí raz v kariére.

Djokovič získal tretí titul na Australian Open v Melbourne. Po Wimbledone ho zosadil z vedúcej priečky svetového rebríčka ATP Švajčiar Roger Federer, no Djokovič sa vrátil na čelo a v novembri triumfoval na Turnaji majstrov v Londýne.

“Som hrdý na to, že som po druhý raz za sebou majstrom sveta podľa ITF. Bolo veľmi ťažké nadviazať na fantastický rok 2011. Som nesmierne rád, že sa mi podarilo vyhrať ďalší grandslamový turnaj, na dvoch podujatiach veľkej štvorky postúpiť do finále a zakončiť rok ako svetová jednotka," povedal Djokovič pre oficiálnu stránku ITF.

Serena Williamsová mala skvelú druhú polovicu sezóny, keď vyhrala Wimbledon, US Open, londýnsku olympiádu i MS WTA Tour v Istanbule.

"Ocenenie majsterka sveta podľa ITF pre mňa znamená veľmi veľa. Druhá polovica roka bola pre mňa ako z rozprávky. Získala som dva grandslamové tituly, dve zlaté olympijské medailí a čerešničkou na torte bol triumf zo šampionáte WTA. Už sa nemôžem dočkať roka 2013," povedala Američanka.

Vo štvorhre mužov sú podľa ITF najlepší Američania Bob a Mike Bryanovci, ktorí sa stali laureátmi deviaty raz počas ostatných desiatich rokov. Medzi ženami v debli zažívajú premiéru na bilančnom tróne Talianky Sara Erraniová a Roberta Vinciová.

V juniorskej kategórii vynikli Kanaďan Filip Peliwo a Američanka Taylor Townsendová, v sekcii vozičkárov Francúz Stéphane Houdet a Esther Vergeerová - v prípade Holanďanky ide o 13. triumf bez prerušenia.

Hráčov roka slávnostne vyhlásia 4. júna 2013 na gala ITF World Champions Dinner v Paríži počas grandslamového turnaja Roland Garros.