Lochte a Hosszúová zlatí na 200 m, triumfy amerických štafiet

Ryan LochteRyan Lochte Zdroj: SITA

ISTANBUL - Prvú zlatú medailu na majstrovstvách sveta v plávaní v krátkom bazéne v Istanbule získal v stredu Američan Ryan Lochte. Ten triumfoval vo finále na 200 m v.sp. časom 1:41,92 minúty a obhájil titul z Dubaja 2010. Na striebornú priečku odsunul Nemca Paula Biedermanna, bronz ukoristil ďalší Američan Conor Dwyer.

Dvojnásobný olympijský víťaz z Londýna Lochte si s prehľadom kontroloval situáciu pred nemeckým svetovým rekordérom na tejto trati, hoci ten napokon stiahol jeho náskok len na 15 stotín sekundy. Američan má na konte už 15 zlatých medailí zo svetových šampionátov v krátkom bazéne. Druhé zlato dňa pridal Lochte aj v štafete na 4x100 m v.sp.

V rekorde šampionátu 2:02,20 min si pre zlato na 200 m motýlik doplávala Maďarka Katinka Hosszúová, ktorá o osem stotín sekundy na druhé miesto odsunula Číňanku Ťiao Lioujang, bronz získala Britka Jemma Loweová. Prvé zlato pre Britániu získala v rekorde šampionátu 4:23,14 na 400 m polohové preteky Hannah Milleyová. Štafeta na 4x200 m žien sa stala korisťou Američaniak, USA tak z prvých piatich finále získali tri najcennejšie kovy.

Slovenskí plavci Tomáš Klobučník, Denisa Smolenová a Rostislav Kubický v úvodný deň MS skončili svoje účinkovanie už v rozplavbách. Klobučník obsadil na 100 m prsia 25. miesto časom 59,48, za vlastným národným rekordom z novembrových ME vo francúzskom Chartres zaostal o 31 stotín. Smolenová skončila na 200 m motýlik na 21. priečke časom 2:12,60, osem najlepších postúpilo do finále. Kubický bol v rozplavbách na 100 znak 42. časom 55,22, za tohtoročným maximom zaostal o tri stotiny.

muži:

200 m v.sp.: 1. Ryan Lochte (USA) 1:41,92 min, 2. Paul Biedermann (Nem.) 1:42,07, 3. Conor Dwyer (USA) 1:43,78

4x100 m v.sp.: 1. USA (Anthony Ervin, Ryan Lochte, James Feigen, Matther Greevers) 3:06,40, 2. Taliansko 3:07,07, 3. Austrália 3:07,27

ženy:

200 m motýlik: 1. Katinka Hosszúová (Maď.) 2:02,20 - nový rekord šampionátu, 2. Ťiao Lioujang (Čína) 2:02,28,3. Jemma Loweová (V.Brit.) 2:03,19

400 m pol.pr.: 1. Hannah Milleyová (V.Brit.) 4:23,14 - nový rekord šampionátu, 2. Je Š'wen (Čína) 4:23,33, 3. Katinka Hosszúová (Maď.) 4:25.95

4x200 m v.sp.: 1. USA (Megan Romanová, Chelsea Chenaultová, Shannon Vreelandová, Allison Schmittová) 7:39,25, 2. Rusko 7:42,77, 3. Čína 7:43,26