Guédé prežil skvelý rok, s postom útočníka nemá problém

Karim Guédé v prípravnom zápaseKarim Guédé v prípravnom zápase Zdroj: scfreiburg.com

FREIBURG - Tréner Freiburgu Christian Streich si všimol ofenzívny potenciál slovenského reprezentanta Karima Guédého a v prípravných stretnutiach ho zaradil na hrot útoku. Guédé, ktorý hráva zväčša na pozícii defenzívneho stredopoliara, sa mu za dôveru odvďačil v deň svojich 28. narodenín hetrikom proti španielskemu druholigovému tímu Xerez CD (8:1).

Jeden z gólov Freiburgu pridal ďalší Slovák Erik Jendrišek, ktorý odohral prvý polčas. Guédé strávil na trávniku 65. minút.

Trénera nemeckého tímu rozčúlila skutočnosť, že Španieli do zápasu nominovali svoj B-tím. "Nešlo o skúšku proti druhligovému tímu, ale štvrtoligovému. Som sklamaný, pretože sme očakávali vyrovnanú konfrontáciu," posťažoval sa Streich pre nemecký magazín Kicker.

Guédé v rozhovore pre Kicker priznal, že sa mu prestupom do bundesligového klubu v januári 2012 splnil sen. "Bol to pre mňa skvelý rok. Pocity, aké som počas neho prežíval, sa nedajú opísať," uviedol futbalista, ktorý v júli 2011 získal slovenské občianstvo a 10. augusta toho istého roka v stretnutí s Rakúskom (2:1) debutoval v reprezentácii pod vedením Vladimíra Weissa.

Svoje občasné pôsobenie na poste hrotového útočníka vníma ako pozitívnu zmenu. "Je to iné, ale ide o taktický zámer trénera. Ja nemám problém hrať na inej pozícii," prezradil naturalizovaný Slovák pre Kicker.

Bývalý hráč Artmedie Petržalka a Slovana Bratislava ďalej uviedol, že sníva o účasti na majstrovstvách sveta. "Bolo by to úžasné. Stále sme v hre o svetový šampionát. Tretie miesto v kvalifikačnej skupine síce nie je najlepšia východisková pozícia na postup, ale o svoju príležitosť sa ešte pobijeme," dodal futbalista, ktorý plynule hovorí piatimi jazykmi. Okrem slovenčiny a nemčiny ovláda aj angličtinu, francúzštinu a portugalčinu.

SC Freiburg figuruje po 17 kolách s 26 bodmi na 5. mieste v tabuľke Bundesligy 2012/2013. Najvyššia súťaž v Nemecku pokračuje po zimnej prestávke 18. januára 2013.

• Zdroj: SITA, youtube