Cibulková musela otáčať, Bartyovej uštedrila aj kanára

Dominika CibulkováDominika Cibulková Zdroj: SITA

MELBOURNE - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako pätnásta zvíťazila v zápase 1. kola na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne nad domácou držiteľkou voľnej karty Ashleigh Bartyovou v ich premiérovom vzájomnom zápase za 104 minút 3:6, 6:0, 6:1. Dosiahla svoj jubilejný 40. úspech v hlavnej súťaži na Majors.

Na kurte v Hisense Arene teda Cibulková zo seba napokon striasla frustrujúci dvojkanárový debakel od Poľky Agnieszky Radwanskej z finále v Sydney.

Cibulková mala vyrovnaný pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 25:25, súperka 26:40. Slovenka platne trafila až 71 % prvých podaní proti iba 48 %. Po svojom druhom servise si pripísala 50 % takto rozohraných fiftínov, Austrálčanka len 35 %. Postupujúca zužitkovala 6 z 15 brejkbalov, zdolala mala štatistiku 2 z 8. Obe zvládli po 8 zákrokov pri sieti z 10, resp. 11 nábehov.

V 2. kole si premiérovo zmeria sily s ruskou kvalifikantkou Valeriou Savinychovou, 159. v počítačovom poradí.

Cibulková mala hneď v úvodnom geme zápasu k dispozícii dva brejkbaly. Austrálčanka ich však aj vďaka dvom skvelým stopbalom odvrátila, vo štvrtom geme prelomila podanie Slovenky a ujala sa vedenia 3:1. Cibulková síce vzápätí kontrovala rebrejkom a vyrovnala na 3:3, no ďalšie tri hry sa stali korisťou Bartyovej. Mladá Austrálčanka hrala v prvom sete odvážne, jej údery mali potrebnú dĺžku i razanciu. Cibulková naopak robila priveľa nevynútených chýb najmä z bekhendu.

Na začiatku druhého dejstva Slovenka odvrátila dva brejkbaly, čo ju výrazne povzbudilo. V ďalších minútach trikrát získala Bartyovej servis a uštedrila jej "kanára". Cibulková sa postupne dostala do správneho rytmu, začala dominovať v dlhých výmenách od základnej čiary a na jej konto pribúdali winnery z forhendu i bekhendu. Aj rozhodujúce dejstvo bolo v réžii favorizovanej svetovej štrnástky. Cibulková po rýchlom brejku odskočila Bartyovej na 3:0 a za stavu 5:1 premenila pri vlastnom servise v poradí štvrtý mečbal.

"Vôbec nebolo ľahké - mladá súperka hrala veľmi dobre. Aj som to čakala, ale nepredpokladala som, že jej bude vychádzať až toľko vecí. Veľmi dobre servovala, ťažko sa mi to returnovalo. Prvý zápas na Grand Slame nikdy nie je ľahký. Z mojej strany to spočiatku nebol najlepší výkon. Bartyová sa mi to snažila meniť, dávala mi vysoké i krátke lopty, príliš som ju nechala hrať na bekhendovej strane, ale potom som si povedala, že to tak teda nie. Uvedomila som si, že si musím viac obiehať forhend a ísť do toho. Trošku viac som sa uvoľnila, už som sa nenechala vyháňať, chodila som si po údery a ona postupne prestala stíhať, začala robiť chyby. V úvodnom geme druhého setu som odvrátila dva brejkbaly, bol to dosť zlomový moment, ktorý mi dodal sebadôveru. V tej chvíli sa to začalo otáčať a už to išlo, ako malo. Je dobré, že som nespanikárila. Z tohto víťazstva mám veľkú radosť, je veľmi dôležité, že som ho dosiahla" povedala Dominika Cibulková po zápase a o súperke v 2. kole dodala: "Savinychovú som ešte nikdy ani nevidela hrať. Verím, že s trénerom si k nej niečo nájdeme a pozrieme. Z 1. kola si musím zobrať sebavedomie, už sa teším."

"Bola to pre mňa nová skúsenosť. Keď sa súperka rozohrala, nedokázala som ju už zastaviť," skonštatovala mladá Austrálčanka.

Julia Görgesová (Nem.-18) - Vera Duševinová (Rus.) 7:5, 2:6, 6:4
Jekaterina Makarovová (Rus.-19) - Michelle Larcherová De Britová (Portug.) 6:2, 7:5
Jelena Jankovičová (Srb.-22) - Johanna Larssonová (Švéd.) 6:2, 6:2
Klára Zakopalová (ČR-23) - Chanelle Scheepersová (JAR) 6:1, 6:2
Venus Williamsová (USA-25) - Galina Voskobojevová (Kaz.) 6:1, 6:0
Sorana Cirsteová (Rum.-27) - CoCo Vandeweghová (USA) 6:4, 6:2
Tamira Paszeková (Rak.-30) - Stefanie Vögeleová (Švaj.) 4:6, 6:4, 7:5
Xenia Pervaková (Kaz.) - Mona Barthelová (Nem.-32) 7:5, 2:6, 6:4
Irina-Camelia Begová (Rum.) - Arantxa Rusová (Hol.) 6:4, 6:2
Alizé Cornetová (Fr.) - Marina Erakovicová (N. Zél.) 7:5, 6:7 (3), 10:8