Inter takmer šokoval Tottenham, púť skončila pre Plzeň, Chelsea vydrela postup

Cristian Chivu a Emmanuel Adebayor v hlavičkovom súbojiCristian Chivu a Emmanuel Adebayor v hlavičkovom súboji Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Viktorie Plzeň sa neprebojovali do štvrťfinále Európskej ligy UEFA 2012/2013. Český klub v zostave so štyrmi Slovákmi - brankárom Matúšom Kozáčikom, obrancom Mariánom Čišovským, útočníkmi Marekom Bakošom a Michalom Ďurišom - po domácej prehre 0:1 s Fenerbahce Istanbul remizoval v odvetnom zápase osemfinále na pôde tureckého tímu 1:1 a jeho púť pohárovou Európou sa skončila.

V 41. minúte Kozáčik ešte zlikvidoval tvrdú strelu Sowa, ale na konci prvého polčasu už ani on nezabránil domácim v skórovaní, po zaváhaní Horvátha striedajúci Salih Ucan upratal loptu do siete. Šťastie sa usmialo na hostí v 61. min, Darida strelou k bližšej žrdi vyrovnal. Hostí mohol poslať do vedenia Limberský, ale jeho tečovaná strela spoza šestnástky iba orazítkovala žrď. Postupový gól mal na hlave Ďuriš, no z 5 metrov poslal loptu nad brvno. V dramatickom závere si nabehol do pokutového územia domácich aj brankár Kozáčik a dostal sa i k zakončeniu, lenže jeho pokus hráči tureckého klubu odvrátili. Fenerbahce si už postup ustrážilo. V drese domácich chýbal Miroslav Stoch, ktorý ani nefiguroval na súpiske.

Prvými štvrťfinalistami sa stali futbalisti FC Bazilej. Na postup im stačila aj prehra 0:1 v osemfinálovej odvete na ihrisku Zenitu Petrohrad, keďže v prvom stretnutí zvíťazili 2:0. O jediný gól stretnutia sa v mraze mínus 12 stupňov v 30. minúte postaral stredopoliar Axel Witsel, ktorý po rohu prekonal hlavou Yanna Sommera. Domácich mohol vykúpiť v 86. minúte Roman Širokov, nariadenú penaltu však nepremenil. Zenit v základnej zostave so slovenským obrancom Tomášom Hubočanom nedokázal využiť ani dlhé oslabenie súpera, ktorý od konca prvého polčasu dohrával bez vylúčeného stredopoliara Marcela Diaza. Švajčiarsky majster si tak po roku 2006 zopakuje účasť vo štvrťfinále.

V stretnutí medzi Rubinom Kazaň a UD Levante muselo o postupujúcom rozhodnúť až predĺženie, keďže obidva vzájomné zápasy sa v riadnom hracom čase skončili bezgólovou remízou. Miestenku medzi osem najlepších tímov si napokon vybojoval ruský tím vďaka dvom presným zásahom útočníkov Joseho Rondona a Vladimira Djadjuna.

Futbalisti milánskeho Interu sa takmer postarali o senzačný zvrat, keď sa im podarilo v odvete s Tottenhamom Hotspur zmazať trojgólové manko z prvého stretnutia a "vypýtali" si predĺženie. Milánčania si síce vyhrali 4:1, z postupu do štvrťfinálovej fázy sa však teší anglický tím. Rozhodol o tom gól na súperovom ihrisku, ktorý si v 96. minúte pripísal Emmanuel Adebayor.

Po prehre 0:1 na ihrisku Steauy Bukurešť mali nôž na krku futbalisti londýnskej Chelsea. Anglický tím sa ujal vedenia zásluhou gólu Matu, no na konci prvého polčasu vyrovnal Chiriches a zneistil domácich. Londýnčania však v druhom dejstve herne pridali a gólmi Terryho a Torresa strhli postup na svoju stranu.

Nič na náhodu nenechali futbalisti rímskeho Lazia, ktorí po výhre 2:0 v Stuttgarte zdolali nemeckého zástupcu aj na domácej pôde 3:1. V drese účastníka Serie A sa hetrikom blysol český útočník Libor Kozák.

Inter Miláno (Tal.) - Tottenham Hotspur (Angl.) 4:1 (1:0) - prvý zápas: 0:3
Góly: 20. Cassano, 52. Palacio, 75. Gallas (vl.), 110. R. Álvarez - 96. Adebayor, rozhodoval: Bebek (Chor.)

FC Chelsea (Angl.) - Steaua Bukurešť (Rum.) 3:1 (1:1) - prvý zápas: 0:1
Góly: 34. Juan Mata, 58. J. Terry, 71. F. Torres - 45.+ Chiriches, rozhodoval: Lannoy (Fr.)

Fenerbahce Istanbul (Tur.) - Viktoria Plzeň (ČR) 1:1 (1:0) - prvý zápas: 1:0
Góly: 44. Ucan - 61. Darida, rozhodoval: Gräfe (Nem.)
Miroslav Stoch (Fenerbahce) nefiguroval v zápise o stretnutí, Matúš Kozáčik odchytal celý duel, Marián Čišovský absolvoval celé stretnutie, Marek Bakoš hral do 65. min a dve minúty pred odchodom z ihriska videl žltú kartu, Michal Ďuriš (všetci Plzeň) nastúpil v 72. min

Girondins Bordeaux (Fr.) - Benfica Lisabon (Portug.) 2:3 (0:1) - prvý zápas: 0:1
Góly: 74. Diabaté, 90. Jardel (vl.) - 75. a 90.+ Óscar Cardozo, 30. Jardel, rozhodoval: Hategan (Rum.)

Newcastle United (Angl.) - Anži Machačkala (Rus.) 1:0 (0:0) - prvý zápas: 0:0
Gól: 90.+ P. D. Cissé , ČK: 55. Carcela-González (Anži), rozhodoval: Aytekin (Nem.)

Lazio Rím (Tal.) - VfB Stuttgart (Nem.) 3:1 (2:0) - prvý zápas: 2:0
Góly: 6., 8. a 87. L. Kozák - 62. Hajnal, rozhodoval: Hagen (Nór.)

Zenit Petrohrad (Rus.) - FC Bazilej (Švaj.) 1:0 (1:0) - prvý zápas: 0:2
Gól: 30. Witsel, ČK: 45. M. Diaz (Bazilej), rozhodoval: Gil (Poľ.)
Tomáš Hubočan (Zenit) odohral celý duel

Rubin Kazaň (Rus.) - UD Levante (Šp.) 2:0 po predĺžení (0:0, 0:0) - prvý zápas: 0:0
Góly: 100. S. Rondón, 112. Ďaďun, rozhodoval: Stavrev (Mac.)

Viac o téme: Zápasy Liga Súhrn Európska
  • Zdroj: SITA, videa.hu