ONLINE z MS 2013: Slovensko - Lotyšsko

Peter Ölvecký pred GudlevskisomPeter Ölvecký pred Gudlevskisom Zdroj: SITA

HELSINKI - Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká na 77. svetovom šampionáte v Helsinkách štvrtý zápas základnej skupiny. V predchádzajúcich stretnutiach zaznamenali zverenci trénera Vladimíra Vůjteka dve víťazstvá (nad Francúzskom a Nemeckom) a podľahli domácemu výberu.

Slovensko - Lotyšsko 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Góly: 2. Záborský (Kukumberg, Miklík), 37. Surový (Mezei, Daňo), 60. Surový (Vydarený, Jurčina) - 1. Cipulis (Sprukts), 13. Darzinš (tr. strieľanie), 18. Girgensons (Kulda), 39. Darzinš, 41. Darzinš (Sprukts)

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Ďaloga, Jurčina, Vydarený, Mihálik - Radivojevič, Bližňák, Kopecký - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový - Daňo

Lotyšsko: Gudlevskis - Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, M. Jass - Cipulis, Sprukts, Darzinš - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Kenins, Berzinš, Jekimovs - K. Jass, Štals, Širokovs

ONLINE KOMENTÁR:

- V Hartwall Areene zaznel záverečný klaksón. Slovensko prehráva 3:5 a komplikuje si postup do štvrťfinále. Lotyšsko naopak "rozdúchalo" nádej na záchranu. Najlepším hráčom zápasu na slovenskej strane Michel Miklík, v lotyšskom drese samozrejme autor hetriku Darzinš. Strely 27:24.

60. min: Hudáček vylúčený 13 sekúnd pred koncom za sekanie Kuldu.

60. min: GÓÓÓL!!! Tak predsa to prišlo. Vydarený vystrelil od modrej čiary a šikovný teč Surového končí v bránke - 3:5!

60. min: Záverečné sekundy zápasu síce máme puk v moci, ale nedostávame sa do žiadneho tlaku.

59. min: Daňo si hľadal parketu, aj vystrelil, ale mimo. Skúšal to aj Bartek, v dorážke neuspel Mezei.

59. min: Ešte šanca na skorigovanie skóre v presilovej hre, rozhodcovia videli hákovanie Džerinša.

58. min: Kukumberg sa snažil individuálne preniknúť po ľavom krídle, ale jeho strela nemohla prekvapiť gólmana.

57. min: Hrá sa 5 na 5, do konca duelu este 240 sekúnd.

56. min: Ani viac priestoru na ľade Slovákom nepomáha, vôbec sa nedokážu dostať do zakončenia.

54. min: Šarvátka za lotyšskou bránkou, navyše po prerušení hry. Ölvecký aj Freibergs sa išli schladiť na trestnú lavicu.

54. min: Okrem pár propagačných pokusov to však neprinieslo želaný efekt.

52. min: Tentokrát si zahráme presilovku, Pavlovs dostal trest za hákovanie.

52. min: Modrú čiaru dôkladne bránia štyria Lotyši, Kopecký preto strieľal z veľkej vzdialenosti, ale Gudlevskisa neprekvapil.

51. min: Ubránili sme sa v početnej nevýhode a môžeme sa pokúsiť o návrat do zápasu.

50. min: Lotyšsko sa bleskovo usadilo v pásme, obliehanie Janusa, ktorý je v plnej permanencii.

49. min: Sersen oslabuje slovenský tím, dve minúty za hákovanie.

48. min: Prvý slovenský útok sa snažil niečo vymyslieť, po teči Bližňáka dokonca zazvonila žrď, ale nepadlo to tam ani z dorážky Kopeckého.

47. min: Lotyši perfektne bránia svoje pásmo.

45. min: Girgensons ešte v tomto dejstve nemusel zasahovať, v útoku vôbec nie sme nebezpeční.

44. min: Obrana poskytuje Lotyšom príliš veľa priestoru, hasiť musel Janus.

43. min: Slovenskí hráči sú viditeľne otrasení, nevedia si presne vymeniť ani 2-3 prihrávky za sebou.

41. min: GÓL! Katastrofálny vstup do tretiny. Darzinš prežíva veľký zápas a kompletizuje hetrik. Po 25 sekundách inkasujeme z jeho hokejky ďalší smolný gól, keď Janus stratil puk z dohľadu - 2:5!

- Skončila druhá časť zápasu, v ktorej závere sme síce znížili, ale opäť aj inkasovali. Strely 18:15.

40. min: Snaha o bleskovú odpoveď, Daňo nastrelil žrď.

39. min: GÓL! Lenže zabudli sme na obranu a Darzinš zakončil rýchly brejk, aj s prispením hokejky Sekeru prekonal Janusa - 2:4!

39. min: Kukumberg s Miklíkov sú neustálou hrozbou. Pri ich striedaniach sa musia obrancovia Lotyšska mať stále na pozore.

38. min: Posledné minút jednoznačne v slovenskej réžii.

37. min: GÓÓÓL!!! Tak predsa! Surový zamiešal puk a takmer od modrej čiary zamieril presne k žrdi - 2:3!

36. min: Záborský dostal dobrú prihrávku od Miklíka, ale v koncovke chýbalo pár centimetrov.

35. min: Zvýšili sme tempo hry, pribudli strely, zatiaľ bez efektu.

34. min: Radivojevič s Kopeckým sa vyrútili do prečíslenia, vymenili si puk a 92-ka netrafila opustenú bránku.

33. min: Slováci opäť v plnom počte, po dlhej dobe vhadzovanie v našom útočnom pásme.

32. min: Jekimosv v obrovskej šanci, skvelý zákrok Sekeru odvrátil najhoršie.

31. min: Daňo už sa vrátil na ľad, prvé oslabenie sme prežili bez ujmy.

30. min: Lotyši si vypýtali ďalší faul, Girgensonsa zastavil pri drzom prieniku v poslednom momente Bližňák.

29. min: Daňo ani nevie za čo, ale musí ísť na trestnú lavicu. Čudné rozhodnutie arbitra.

29. min: Ölvecký sa dostal do najväčšej šance v druhej tretine, ale trafil iba do brankára.

29. min: Janus zatiaľ s prehľadom, aj keď veľa zákrokov predviesť nemusel.

28. min: Pokračujeme v "platonickom" tlaku, ale častejšia streľba na Gudlevskisa by sa hodila.

25. min: Hre slovenského tímu stále niečo chýba, rozhodne pokoj a presnosť na hokejkách.

24. min: Prvé sekundy na šampionáte dostal k dispozícii aj Marko Daňo, ktorý v zostave nahradil Barteka.

23. min: Slovenskí fanúšikovia ženú hlasivkami hráčov za skorigovaním výsledku, zatiaľ bezvýsledne.

22. min: Presilovku sme dohrali mizerne, v podstate sme neohrozili lotyšskú bránku.

21. min: Veľká zmena pred II. tretinou v slovenskom tíme. Do bránky sa postavil Jaroslav Janus.

- Je tu koniec prvej tretiny, ktorá pre náš tím nedopadla vôbec dobre. Strely 9:7.

20. min: Prvá slovenská formácia začala obstreľovať Gudlevskisa, tomu pomohlo aj šťastie.

20. min: Presilovku si zahrajú aj Slováci, Kulda poslal tvrdo  na mantinel Záborského.

19. min: Snažíme sa ešte do prestávky znížiť, Sekera predviedol strelu od modrej, po ňom to skúšal Kukumberg.

18. min: GÓL! Girgensons sa pomstil najlepším možným spôsobom, pekne si nakorčuľoval medzi kruhy a zavesil puk do vinkla - 1:3!

17. min: Hráme vo štvorici, tlak Lotyšska trvá.

16. min: Čakajú nás ťažké momenty, Mezei veľmi nepríjemne narazil Girgensonsa na mantinel. 63-sekundové oslabenie 3 na 5.

16. min: Lotyši sa usadili v našom pásme, zatiaľ bez väčšej šance.

15. min: Záborský odchádza na trestnú lavicu za nedovolené bránenie.

13. min: GÓL! Darzinš ponúknutú šancu využíva a Staňu si doslova vychutnal - 1:2!

13. min: Neprehľadná situácia pred Staňom, rezultuje z toho trestné strieľanie za zaľahnutie puku v bránkovisku. Previnil sa Mezei.

13. min: Bojuje sa o každý kúsok ľadovej plochy, veľmi pohľadný hokej to teda nie je.

11. min: Oba tímy si po bláznivom úvode pozorne strážia svoje pásma, šance sa zatiaľ vôbec nerodia.

9. min: Bartek sa dostal k odrazenému puku pred bránkou, ale aj sám bol z toho prekvapený.

8. min: Záborský pri chuti, hľadal si parketu na zakončenie, ale Lotyši už sú pri ňom pozornejší.

7. min: Z hľadiska počuť slovenských priaznivcov, ktorí si pýtajú gól a skandujú tradičnú frázu "My sme tu doma".

6. min: Lotyši ale nie sú "zalezení" v obrane a pokúšajú sa o kombináciu smerom dopredu.

4. min: Hra sa upokojila, výraznejšia aktivita však na slovenských hokejkách. Častejšie sa hrá v lotyšskom pásme.

2. min: GÓÓÓL!!! Blesková odpoveď slovenského tímu, Kukumbergov útok sa zahryzol do súpera a Záborský strelou zápästím od pravého kruhu nedal šancu Gudlevskisovi - 1:1!

1. min: GÓL! Obrovský šok v 15. sekunde, Cipulis po vyhratom buly Spurktsa a okamžitej strele otvára skóre - 0:1!

1. min: Vyhrali sme úvodné vhadzovanie, ale okamžite sme prišli o puk. Po pár sekundách prvý zákrok Staňu.

- Aréna je aj na tento zápas poloprázdna. Organizátori jednoducho nedokážu pritiahnuť fanúšikov na zápasy, v ktorých nehrá Fínsko.

- Tímy už máme na ľadovej ploche, nasledujú štátne hymny. Slováci v bielych dresoch.

- Doterajšia vzájomná bilancia hovorí po 21 zápasoch v prospech Slovenska, ktoré si pripísalo 13 víťazstiev. 3 súboje skončili remízou a 5-krát sme prehrali. Skóre: 72:42. Naposledy sa tieto tímy stretli 3. mája 2010 v Skalici, kedy Slováci prehrali 0:2. Posledná výhra sa datuje na 20. február 2010, na olympiáde vo Vancouveri vyhrali Demitra a spol. hladko 6:0.

- Slovenská výprava dopísala na súpisku pred zápasom mladého Marka Daňa, ktorý môže zažiť debut na MS ako tretí najmladší Slovák v histórii. V bránke sa aj vo štvrtom zápase v rade predstaví Rastislav Staňa, na striedačke mu bude "kryť chrbát" Jaroslav Janus.

- Vitajte pri online komentári zo zápasu majstrostiev sveta v ľadovom hokeji medzi Slovenskom a Lotyšskom.

• Zdroj: športky, ts