Forsberg, Numminen aj Sundin vstúpili do Siene slávy IIHF

Noví členovia Siene slávy IIHF: Jan-Åke Edvinsson, Gord Miller, Mats Sundin, Danielle Goyette, Paul Henderson, Peter Forsberg, Teppo Numminen, Boris Michajlov
Noví členovia Siene slávy IIHF: Jan-Åke Edvinsson, Gord Miller, Mats Sundin, Danielle Goyette, Paul Henderson, Peter Forsberg, Teppo Numminen, Boris Michajlov

ŠTOKHOLM - Do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) uviedli v Štokholme v záverečný deň 77. majstrovstiev sveta legendárnych hráčov Petra Forsberga, Paula Hendersona, Teppa Numminena a Matsa Sundina.

Okrem nich sa v dvorane ocitli aj hokejistka Danielle Goyettová a funkcionár Jan-Ake Edvinsson. Cenu Paula Loicqa, pomenovanú po bývalom belgickom prezidentovi IIHF, dostal Kanaďan Gord Miller. Spomenuté kvarteto hokejistov v minulosti žiarilo najmä v zámorskej NHL.

Švéd Peter Forsberg bol v kanadsko-americkej profilige jedným z najobávanejších útočníkov, na svojom konte má Stanleyho pohár aj zlaté medaily z MS a ZOH.

Jeho krajan Mats Sundin okrem kariéry v NHL nezabúdal ani na povinnosti v reprezentácii a dlhých pätnásť rokov hral vo výbere Tre Kronor.

Teppo Numminen bol pravdepodobne najlepším fínskym obrancom v modernej ére, Kanaďan Paul Henderson je ikonou legendárnej série Summit Series 1972.

Danielle Goyettová má na svojom konte desať zlatých medailí z vrcholných podujatí.

V Sieni slávy IIHF bolo do nedeľňajšej slávnosti 189 osobností z 22 krajín. Slovensko zastupujú Vladimír Dzurilla (od roku 1998), Jozef Golonka (1998), Ladislav Horský (2004), Ján Starší (1999), Peter Šťastný (2000) a Ladislav Troják (2011). Držiteľa Ceny Paula Loicqa a nových členov Siene slávy IIHF vyberá historická komisia IIHF.


Zdroj:
SITA
Foto:
facebook.com/International-Ice-Hockey-Federation-IIHF

DISKUSIA