Japonsko druhým účastníkom MS 2014, Austrália ešte vykresala nádej

Matthew Mckay a Šindži OkazakiMatthew Mckay a Šindži Okazaki Zdroj: SITA

SAITAMA - V zápase B-skupiny ázijskej zóny kvalifikácie MS 2014 remizovali futbalisti Austrálie v Saitame s Japonskom 1:1, čo stačilo domácim na definitívne získanie miestenky na finálový turnaj do Brazílie. Japonsko je vôbec prvým tímom v cykle, ktorému sa to podarilo.

Úvodný gól zaznamenal v 81. minúte Thomas Oar, o vyrovnávajúci a postupový gól Japonska sa v 90. minúte po ruke Matta Mckaya vo vlastnej šestnástke postaral strelou z pokutového kopu Keisuke Honda.

Austrálčania sa dve kolá pred koncom kvalifikačného cyklu bodovo dotiahli na druhé postupové miesto. Tretie tímy z oboch skupín si zmerajú sily o právo vyzvať v interkontinentálnom play off piateho z Juhoamerickej kvalifikácie.

Japonsko už má istotu prvenstva v skupine a je tak druhým istým účastníkom svetového šampionátu, keďže Brazília má ako usporiadateľ zaručenú miestenku.

"Dosiahol som prvý cieľ, pre ktorý ma sem angažovali. No len kvalifikovanie sa nestačí, musíme sa snažiť hrať čo najlepšie aj v samotnej Brazílii. Honda je výborný hráč, je silný fyzicky aj psychicky. Hral plnú minutáž od novembra a bol skvelý," zhodnotil zápas taliansky tréner Japonska Alberto Zaccheroni.

V druhom zápase B-skupiny vyhral Omán doma nad Irakom 1:0 a posilnil si šance na postu, keď mu v tabuľke mu patrí 2. pozícia. Pred treťou Austráliou má dvojbodový náskok.

V prvom utorňajšom zápase A-skupiny vyhral Irán v Katare, v tabuľke má po po 6. kolách 10 bodov, je tretí a posilnil si šance na priamy postup.

Na čelo sa prepracovala Kórejská republika, ktorá v Libanone vyrovnala na konečných 11 gólom v 90.+6 minúte.