Mintál hral <i>načierno</i> za Žilinu

BYTČICA - Marek Mintál je najvážnejším kandidátom na zisk trofeje pre najlepšieho slovenského futbalistu roka! V drese 1. FC Norimberg fascinoval všetkých priaznivcov nielen pod Tatrami, ale dokonca aj v Nemecku. Nečudo, veď po jesennej časti v bundeslige vedie tabuľku strelcov s trinástimi gólmi a o jeho služby sa zaujímajú veľkokluby, ako sú Bayern, Leverkusen, Manchester United.

Málokto však vie, ako sa Mintál dostal do veľkého futbalu... Napríklad ešte pred ôsmimi rokmi na vojenčine kydal prasatám hnoj a hral iba v "tretej" lige za Nové Mesto!

Písal sa apríl 1996. Marek Mintál prevzal povolávací rozkaz. "Spomínam si, že prišla lietačka, aby narukoval do výcvikového vojenského tábora v Lešti. Hrôza! Všetci doma sme boli vyplašení, pretože tam bola ostrá vojenčina," vyslovil sa Markov otec Anton Mintál, bývalý hráč Žiliny. Rodina očakávala, že funkcionári spod Dubňa vybavia čosi lepšie. Ale nič... Zhodou okolností jeden chlapec z ich dediny sníval o výcvikovom tábore, takže sa navzájom vymenili! Marek narukoval do prvoligového Trenčína, kde trénoval Griga. Pobudol tam vyše mesiaca, ale nepadol im do oka. Prevelili ho do Nového Mesta, kde hral tretiu ligu. "Užil si toho až-až. Často ich zobrali na poľnohospodárske družstvo, kde kydali prasatám hnoj. Náš Marek neznášal krivdu, ba ani šikanovanie. Neraz sme ho povzbudzovali slovami: Nič to, vydržíš a budeš si viac vážiť život," skonštatoval otec Anton.

Vo februári 1997 sa už blížil koniec vojenčiny. Rodina Mintálovcov mu začala hľadať nové angažmán, pretože v Žiline s jeho službami už veľmi nerátali. Pýtali sa aj v Púchove, či by nemohol hrať za Matador, ale nič. Premýšľali dokonca aj nad nižšou rakúskou súťažou... Otcovi nedalo a ešte raz zbehol na žilinský klub. "Mužov kočíroval Dušan Radolský a povedal mi, že ho v jednom prípravnom zápase vyskúša. Háčik bol však v tom, že Marek bol ešte vojakom a hráčom Nového Mesta. Hútali sme celý večer, čo vymyslíme," smiala sa pani Mária Mintálová. Zatelefonovala do kasární veliteľovi útvaru a oznámila mu, že v piatok majú pohreb babky (babka žije dodnes, pozn. red.) a v sobotu vydávajú sesternicu. Marek dostal "opúšťák"! V sobotu nastúpil "načierno" (neoprávnený štart, pozn. red.), dal gól a vyhrali 1:0. Tréner Radolský povedal, že toho chlapca chce okamžite v kádri! "Najhoršie bolo, keď sme v pondelok čítali v novinách Žilina - Vác 1:0, gól Mintál. A on bol ešte na vojenčine... Pomohlo to. Aj v kasárňach sa k nemu zmenili, už nekydal hnoj a dokonca mal aj častejšie opušťáky," zaspomínala matka. Marek Mintál sa vrátil z vojenčiny koncom marca v roku 1997 a o desať dní nastúpil na prvý ligový zápas. Žilina síce prehrala pred 10 800 divákmi s Trnavou (2:3), avšak Marek vsietil svoj premiérový gól Fišanovi. Marek Mintál získal so Žilinou dvakrát majstrovský titul a dvakrát bol kráľom strelcov! o


Zdroj:
topky.sk

DISKUSIA