Život obetoval pre Tehelné pole: Smutná spoveď otca štadióna

Bývalý správca štadióna na Tehelnom poli Emil GlaczynskýBývalý správca štadióna na Tehelnom poli Emil Glaczynský Zdroj: vizualizácia ŠK Slovan

BRATISLAVA – Dlhé roky neveril, že starý štadión futbalového Slovana vôbec zbúrajú. Bál sa, že na Tehelnom poli sa už nebude hrať futbal. Jeho nočnou morou bolo, že štadión nahradí ďalší obchodný dom. Všetko sa však zmenilo.

Odkedy na Tehelné pole v pondelok prišli bagre a začali ho búrať, Emil Glaczynský konečne zmenil názor. Uveril, že štadión, na ktorom prežil podstatnú časť života, nahradí moderná futbalová aréna. A keď bývalý dlhoročný správca Tehelného pola videl vizualizácie novej stavby, začal sa na ňu aj tešiť.

„Nie je príjemné vidieť, ako búrajú štadión. Človek za tie roky, ktoré tu strávil, si vypestoval k týmto priestorom vzťah. Bude mi chýbať," povedal Glaczynský. „Ale zasa nový štadión bude parádny, už sa na to teším. Rád by som v budúcnosti pracoval na novom štadióne, no roky už nepustia,“ povedal dlhoročný správca štadióna, ktorý len pred pár dňami odišiel do dôchodku.

Na Tehelnom poli zažil Glaczynský za 21 rokov života a práce viacero výnimočných medzištátnych i klubových zápasov. „V roku 2000 bol pre všetkých zážitok, keď tu boli majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov. Videl som toľko zápasov Slovana, reprezentácie, navyše som mal možnosť sledovať Petržalku v Lige majstrov. Je to kopec zážitkov, niektoré z nich si človek zapamätá a nemôže na ne zabudnúť do smrti," spomína.

Prezradil, že na štadióne bola v minulosti aj ubytovňa, kde bývali v prvých rokoch po príchode na Slovan Laco Pecko, Miloš Glonek či Dušan Tittel.

Mal na starosti technické záležitosti, zásobovanie, trávnik a dokonca aj upratovanie. „Posledné roky som však viac strhával omietku,“ smeje sa, no zároveň mu príde smutno, ako najslávnejší slovenský štadión dopadol.

Kto postaví nový štadión, doteraz nie je isté. Situácia sa mení už viac ako tri roky, rovnako aj vizualizácie a sľuby vlády ohľadom jej príspevku. V roku 2009 štát sľuboval na štadión 70 miliónov eur. Momentálne to vyzerá tak, že štadión postaví majiteľ Slovana Ivan Kmotrík s príspevkom štátu viac ako 27 miliónov eur a bude mať kapacitu 22 500 divákov.

Hovorí sa aj o príspevku mesta Bratislava, ktoré sa však zadĺžilo, keď postavilo zimný štadión na vedľajších pozemkoch. Aby si nová aréna zarobila na prevádzku, okrem futbalu bude poskytovať priestor aj pre koncerty či iné podujatia.

Viac o téme: Štadión Futbal Koniec Bratislava Pole Tehelné Búranie
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: Vizualizácie ŠK Slovan
  • Zdroj: športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy