Česko spálilo šance na Brazíliu, Arménci vykúzlili supergól

Arménska radosť a smútok ČeskaArménska radosť a smútok Česka Zdroj: fifa.com

PRAHA - V úvodnom zápase piatkového programu kvalifikácie o postup na MS 2014 v Brazílii zvíťazili futbalisti Kazachstanu v C-skupine nad Faerskými ostrovmi 2:1. Hoci domáci favorit prehrával na štadióne v Astane po prvom polčase jednogólovým rozdielom, v druhom dejstve dvomi presnými zásahmi v priebehu 14 minút zvrátil skóre na svoju stranu. Pre Kazachstan to bolo prvé víťazstvo v kvalifikácii.

Očakávané tri body si v F-skupine pripísalo Rusko, ktoré na domácej pôde zdolalo Luxembursko hladko 4:1. Na triumfe zbornej sa najväčšou mierou podieľal dvojgólový útočník Aleksandr Kokorin, po jednom zásahu pridali Alexander Keržakov a Alexandr Samedov. Na čele skupiny je Portugalsko, ktoré triumfovalo v Severnom Írsku 4:2 aj vďaka hetriku Cristiana Ronalda. V sobotňajšom dueli F-skupiny si po remíze 1:1 podelili body Izrael a Azerbajdžan.

Šance na postup si výrazne skomplikovali reprezentanti Česka, ktorí v Prahe podľahli Arménsku 1:2. Hostia sa ujali vedenia v 31. minúte zásluhou stredopoliara Karlena Mkrtčjana, na čo ale v 70. minúte odpovedal vyrovnávajúcim gólom Tomáš Rosický. Arméni však rozhodli o svojom triumfe v samom závere, keď po rýchlom útoku v nadstavenom čase strelil víťazný gól Gevorg Ghazarjan.

Taliansku futbalovú reprezentáciu delí krôčik od postupu na budúcoročné MS v Brazílii po tom, ako v piatkovom zápase kvalifikácie zdolala v Palerme tím Bulharska 1:0. Jediný gól úradujúcich vicemajstrov Európy dal hlavou v 38. minúte útočník Alberto Gilardino po presnej prihrávke od Antonia Candrevu.

"Squadra azzurra" figuruje na čele tabuľky B-skupiny so 7-bodovým náskokom pred Balkáncami, v hre je ešte 9 bodov. Zverenci trénera Cesareho Prandelliho budú môcť spečatiť postup už v utorok v Turíne v prípade, že zdolajú Čechov. "Sme blízko postupu na šampionát, ale trápi ma, že máme veľa zranených hráčov. Preto som musel trikrát striedať a len vďaka senzačným zákrokom Buffona máme tri body z tohto ťažkého zápasu. Gigi bol neskutočný, ale všetci hráči nechali na ihrisku srdce a bojovali," poznamenal Prandelli.

"Bol to boj, súper ukázal kvalitu a mal šance, my sme však napriek nie celkom optimálnemu výkonu získali dôležité tri body. To je dobré znamenie, že vieme vyhrať zápas, aj keď sa nám nedarí," dodal autor jediného presného zásahu Gilardino. Taliani sa proti Čechom budú musieť zaobísť bez zranených obrancov Luca Antonelliho a Ignazia Abateho.

Grécka futbalová reprezentácia zvíťazila v piatkovom zápase G-skupiny kvalifikácie MS 2014 vo Vaduze nad domácim Lichtenštajnskom najtesnejším rozdielom 1:0 (0:0). Víťazný gól stretnutia strelil v 72. minúte útočník Olympiakosu Pireus Konstantinos Mitroglou.

"Hellas" zahrala do kariet prehra Bosny a Hercegoviny so Slovenskom (0:1). Gréci sa v tabuľke dotiahli na Bosniakov, oba tímy majú na konte zhodne 16 bodmi. Bosniaci vedú vďaka lepšiemu skóre. Slováci na duo pred nimi strácajú 4 body.

"Hanbím sa za výkon mužstva v prvom polčase. Dúfam, že hráči to cítia rovnako. Ak chceme postúpiť na majstrovstvá sveta, musíme sa nad sebou zamyslieť, lebo po tomto výkone by sme na nich veľa vody nenamútili," citoval portál sport.gr slová kormidelníka gréckej reprezentácie Fernanda Santosa, ktorý na margo "pomoci" od Slovenska v podobe jeho víťazstva v Bosne a Hercegovine poznamenal: "Skupina sa tým zamotala. Teraz to vyzerá tak, že sa budú tri mužstvá biť až do konca kvalifikácie o postup."

Lotyšská reprezentácia zvíťazila v pobaltskom derby v Rige nad Litvou 2:1. Lotyši sa vďaka triumfu posunuli v tabuľke na 4. miesto pred Litvu, keď v siedmich zápasoch nazbierali 7 bodov. Litva je piata s 5 bodmi na konte.

Pre domáceho hlavného trénera Mariana Paharsa, ktorý 16. júla vo funkcii nahradil Aleksandrsa Starkovsa, to bol premiérový duel na lavičke lotyšskej reprezentácie a hneď sa jeho zverenci pričinili o víťazný debut.

Holandská futbalová reprezentácia prišla v piatok o prvé body v kvalifikácii na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie. Zverenci trénera Louisa van Gaala nečakane remizovali v Tallinne proti Estónsku (2:2), od pohromy ich zachránil v nadstavenom čase Robin van Persie premenenou penaltou.

Úradujúci vicemajstri sveta Holanďania nemajú ani po siedmom kvalifikačnom vystúpení na konte prehru a účasť na svetovom šampionáte im aj napriek zaváhaniu neujde. V tabuľke D-skupiny majú pred druhým Rumunskom šesťbodový náskok, do konca zostávajú ešte tri zápasy.

"Oranjes" viedli už od 1. min po góle krídelníka Bayernu Mníchov Arjena Robbena, no po hodine hry už svietilo 2:1 pre domácich po presných zásahoch Konstantina Vassiljeva. "Odohrali sme kvalitný prvý polčas, najmä čo sa týka držania lopty. Vytvorili sme si dostatok šancí a súper dal gól z ničoho. S výsledkom 2:2 nemôžem byť spokojný, nie po takom sľubnom začiatku. Stratili sme dva body," citovala van Gaala stránka onsoranje.nl.

Holanďania majú v tabuľke po siedmich zápasoch šesť víťazstiev a jednu remízu, v utorok sa predstavia v Andorre, kde môžu definitívne spečatiť svoj postup do Brazílie.

Belgická futbalová reprezentácia je po piatkovom víťazstve v A-skupine európskej časti kvalifikácie v Glasgowe nad Škótskom (2:0) už len krôčik od postupu na budúcoročné majstrovstvá sveta do Brazílie. O presné zásahy zverencov Marca Wilmotsa sa postarali Steven Defour a Kevin Mirallas.

Belgičania vedú skupinu o päť bodov pred Chorvátmi, k dispozícii majú obaja ešte dva zápasy. Belgicku stačí neprehrať v októbrovom zápase v Chorvátsku, alebo v poslednom zápase doma zdolať Wales.

"Súperovi sme poskytli jednu alebo dve šance. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Teším sa z hráčov, na ihrisku sme pôsobili ako tím a to je naša silná stránka," vyjadril sa Wilmots.

"Od svojho príchodu na lavičku Škótska (15. januára 2013, pozn.) to bol najlepší súper, proti akému sme hrali. Boli vynikajúci. Je škoda, že dali druhý gól po tom, ako sme dali do stretnutia všetko. Bolo to trochu ako boxerský zápas superťažkej váhy proti mušej váhe," povedal škótsky kouč Gordon Strachan.

Chorvátska futbalová reprezentácia remizovala v piatkovom kvalifikačnom stretnutí MS na trávniku úhlavného balkánskeho rivala Srbska 1:1. Zverenci Igora Štimaca potvrdili ziskom bodu umiestnenie na druhej priečke v tabuľke, ktorú im do konca kvalifikácie už nikto nevezme. Na prvé Belgicko však strácajú už 5 bodov a 11. októbra ho privítajú na domácej pôde.

Po bezgólovom prvom polčase dostal Chorvátov do vedenia kanonier Bayernu Mníchov Mario Mandžukič, ktorý otvoril skóre stretnutia v 53. minúte. Hosťom to však na tri body nestačilo, keď v dramatickom závere vyrovnal domáci útočník Aleksandar Mitrovič. "Sme trochu sklamaní, pretože sme v ťažkom zápase vyhrávali a neskôr sme mali možnosť hrať chvíľu o jedného hráča navyše. Nezvládli sme to," citovala agentúra Reuters slová trénera Chorvátska Igora Štimaca.

Podľa domáceho trénera Sinišu Mihajloviča si Srbsko nielen v zápase proti Chorvátsku, ale aj v celej kvalifikácii vybralo daň za mladícku neskúsenosť, s ktorou bola spojená aj menšia dávka šťastia. "V tomto stretnutí sme absolvovali maturitnú skúšku. Tá nám ukázala, že máme svetlú budúcnosť s týmto mladým tímom. Chorvátsko odhalilo všetky naše nedostatky, som však rád, že sme hrali a bojovali až do konečného hvizdu," uviedol Mihajlovič.

A-skupina:
Macedónsko - Wales 2:1 (1:1)
Góly: 21. Tričkovski, 80. Trajkovski - 39. Ramsey (z 11 m)

Škótsko - Belgicko 0:2 (0:1)
Góly: 38. Defour, 89. Mirallas, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

B-skupina:
Česko - Arménsko 1:2 (0:1)
Góly: 70. Rosický - 31. Mkrtčjan, 90.+2 Ghazarjan

Malta - Dánsko 1:2 (1:1)
Góly: 38. Failla - 2. Andreasen, 52. Camilleri (vl.)

Estónsko - Holandsko 2:2 (1:1)
Góly: 18. Vassiljev, 57. Zenjov - 2. Robben, 90.+4 van Persie (z 11 m), ČK: 90.+3 Piiroja (Est.)

Švajčiarsko - Island 4:4 (3:1)
Góly: 15. a 30. Lichtsteiner, 27. Schar, 54. Dzemaili (z 11 m) - 3., 68. a 90.+1 Gudmundsson, 56. Sigurdsson

F-skupina:
Rusko - Luxembursko 4:1 (2:0)
Góly: 1. Kokorin, 36. Kokorin, 60. Keržakov, 90.+3 Samedov - 90. Joachim

Severné Írsko - Portugalsko 2:4 (1:1)
Góly: 36. McAuley, 52. Ward - 21. Alves, 68., 77. a 83. Ronaldo, ČK: 61. Brunt, 80. Lafferty - 43. Postiga

Izrael - Azerbajdžan 1:1 (0:0)
Góly: 73. Alberman - 61. Amirquliyev

G-skupina:
Lotyšsko - Litva 2:1 (2:1)
Góly: 20. Bulvitis, 42. Zjuzins - 44. Matulevičius. Rozhodoval: Delferiere (Belg.), ŽK: Rudnevs, Sabala - Panka, Matulevičius, Mikuckis.

Lotyšsko: Vanins - Bulvitis, Gorkšs, Maksimenko, Sinelnikovs - Rugins (74. Lazdins), Zjuzins (64. Cauna), Laizans, Gabovs - Rudnevs (90.+3 Rode), Sabala

Litva: Karčemarskas - Mikuckis, Kijanskas, Stankevičius, Vicius - Kalonas (86. E. Česnauskis), Panka, Mikoliunas (73. Razulis), Novikovas (51. D. Česnauskis) - Matulevičius, Šernas

Lichtenštajnsko - Grécko 0:1 (0:0)
Gól: 72. Mitroglu, ŽK: 7. Burgmeier, 26. Frick, 47. D. Hasler, 59. M. Christen, 63. N. Hasler, 84. Polverino - 22. P. Kone, 41. Torosidis, 45.+ Holebas, ČK: 66. D. Hasler po druhej ŽK - 59. Holebas po druhej ŽK, rozhodoval: Todorov (Bul.)

Lichtenštajnsko: Jehle - Martin Stocklasa, Y. Oehri, Frick (28. A. Christen), Quintans - Wieser (86. Yildiz) - N. Hasler, Burgmeier, Polverino, M. Christen (90.+ Gubser) - D. Hasler

Grécko: Karnezis - Torosidis, Siovas, S. Papastathopulos, Holebas - Maniatis, Katsuranis, Tachtsidis (67. Karagunis) - P. Kone (46. Ninis), Christodulopulos (84. K. Papadopulos), Mitroglu

H-skupina:
Ukrajina - San Maríno 9:0 (4:0)
Góly: 11. Devič, 26. Selezňov, 32. Edmar, 45.+1 Chačeridi, 50. Konopľanka, 54. Chačeridi, 63. Bezus, 74. Fedeckij, 90.+4 Rakickij

Anglicko - Moldavsko 4:0 (3:0)
Góly: 45. a 51. Welbeck, 12. Gerrard, 27. R. Lambert, rozhodovali: Kružliak - Balko, Mókoš (všetci SR)