Chára s legendárnym hetrikom Gordieho Howa, zvyšok Slovákov nebodoval

Zdeno Chára rozhodol o výhre svojho tímuZdeno Chára rozhodol o výhre svojho tímu Zdroj: nhl.com

NEW YORK - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára bol ústrednou postavou piatkového duelu zámorskej NHL medzi jeho Bostonom Bruins a New Yorkom Rangers. Tridsaťšesťročný kapitán "medveďov" sa podieľal na výhre svojho tímu 3:2 gólom a asistenciou, jeho zásah z 52. minúty mal navyše prívlastok víťazný.

Okrem dvoch bodov sa stihol v záverečnej tretine aj pobiť s Brianom Boyleom, v zápase zaznamenal okrem toho dve plusky a celkovo sedem trestných minút. Po 26-ich odohratých stretnutiach v základnej časti má Chára na konte 11 bodov za šesť gólov a päť asistencií.

V úvodnom piatkovom stretnutí hráči Philadelphie Flyers vydreli nad Winnipegom Jets víťazstvo 2:1. "Letci" viedli po zásahoch Scotta Hartnella a Seana Couturiera v oslabení už 2:0, hosťom sa podarilo v 53. minúte už len skorigovať skóre zásluhou Čecha Michaela Frolíka. Do zostavy Flyers sa vrátil slovenský obranca Andrej Meszároš, počas 12:47-minútového pobytu na ľade si pripísal dva strelecké pokusy ako i dva dvojminútové tresty.

V zámorskej hokejovej NHL boli v noci na sobotu v akcii obaja slovenskí brankári Peter Budaj (Montreal Canadiens) aj Jaroslav Halák (St. Louis Blues), ale ani jeden z nich sa netešil z víťazstva. Budajov Montreal prehral na ľade Washingtonu Capitals 2:3 po samostatných nájazdoch a tím San Jose Sharks zdolal St. Louis doma 6:3.

Budaj nastúpil v hlavnom meste USA na svoj šiesty zápas v sezóne, ale napokon z toho bola druhá prehra. Slovenský gólman zastavil 24 striel hokejistov Washingtonu a zaznamenal 92% úspešnosť svojich zákrokov.

Halák zachraňoval v hale SAP Center, čo sa dalo. Do zápasu naskočil po prvej tretine, keď vystriedal kolegu Briana Eliotta. To však tím St. Louis prehrával so San Jose už 0:4. Od príchodu odchovanca bratislavského hokeja síce "bluesmani" vyhrali 3:2, ale celkové skóre vyznelo 6:3 pre domácich. Halák zastavil 18 striel a mal 94,7% úspešnosť zákrokov.

V zápase Dallas Stars - Chicago Blackhawks zvíťazili hostia po samostatných nájazdoch 2:1. Slovenskí legionári Marián Hossa ani Michal Handzuš si kanadské bodovanie nevylepšili. Útočník Hossa si zapísal jednu mínusku, center Handzuš mal zasa 62% úspešnosť na vhadzovanie. Obaja Slováci dostali šancu aj v samostatných nájazdoch, ale ani jeden z nich neuspel.

V ďalších stretnutiach tím slovenského útočníka Richarda Pánika Tampa Bay Lightning prehral doma s Pittsburghom Penguins 0:3 a Tomáš Tatar sa tešil z jednoznačného triumfu Detroitu Red Wings na ľade New Yorku Islanders 5:0.

Boston - New York Rangers 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
Góly: 12. Marchand (CHÁRA), 42. P. Bergeron, 52. CHÁRA - 14. Rick Nash, 15. McDonagh

Philadelphia - Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 1. Hartnell, 26. Couturier - 53. Frolík

Tampa Bay - Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 7. Kunitz (Crosby, Letang), 49. B. Sutter (Crosby, J. Jokinen), 59. Kunitz (Malkin, Crosby)

NY Islanders - Detroit 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Góly: 8. Helm (Alfredsson, B. Smith), 37. Helm (Cleary, J. Ericsson), 41. Alfredsson (B. Smith), 47. Nyquist (Franzén, N. Kronwall), 57. Alfredsson (Abdelkader, N. Kronwall)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:46 min a mal 3 strely.

Anaheim - Calgary 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Góly: 13. Vatanen (Cogliano, S. Koivu), 14. Perry (Lovejoy, Yonkman), 24. Penner (Getzlaf, Bonino), 29. Cogliano (Winnik, S. Koivu), 52. Penner (Getzlaf, Perry) - 26. D. Jones (Šmíd, Bouma), 33. D. Jones

San Jose - St. Louis 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
Góly: 1. B. Burns (Marleau, Couture), 4. J. Thornton (Pavelski, Couture), 10. B. Burns (J. Thornton, T. Hertl), 12. Wingels (Couture, Braun), 53. B. Burns (Pavelski, D. Boyle), 60. Hertl (B. Burns, J. Thornton) - 32. I. Cole (J. Schwartz, Polák), 43. Backes (D. Roy, Steen), 52. J. Schwartz (Sobotka, Polák)

Washington - Montreal 3:2 pp a sn (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 26. Fehr (Grabovskij), 55. Grabovski (Fehr, Brouwer), rozhodujúci sam. nájazd Grabovskij - 16. Briere (Plekanec, B. Gionta), 27. Plekanec (B. Gionta, Jemelin)

Minnesota - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 36. Heatley (Niederreiter, Haula) - 4. Hejda (Landeskog, MacKinnon), 25. MacKinnon (Landeskog, E. Johnson), 60. Landeskog (Cliche)

Carolina - New Jersey 2:5 (0:1, 2:0, 0:4)
Góly: 22. Skinner (R. Murphy, Riley Nash), 27. J. Staal (Faulk, Hainsey) - 19. Fayne (Zubrus, Jágr), 49. Loktionov (Brunner, Ryder), 53. Henrique (Gelinas, A. Greene), 54. Zubrus (Merrill, Jágr), 57. Jágr (Zajac)

Columbus - Edmonton 4:2 (1:0, 3:0, 0:2)
Góly: 8. Johansen (Atkinson, Calvert), 24. Anisimov (Calvert, Ťutin), 31. Foligno (Jenner, Johansen) - 51. Gagner (Hemský, Grebeškov), 56. Perron (Eberle, Nugent-Hopkins)

Buffalo - Toronto 3:2 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. Moulson (Leino, Myers), 39. Adam (Girgensons, Ehrhoff), 61. Ehrhoff (Myers, Leino) - 3. Kessel (Bozak, Gardiner), 31. Kuľomin (T. Smith)

Dallas - Chicago 1:2 pp a sn.  (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Peverley (Horcoff) - 48. Sharp (Keith), rozhodujúci sam. nájazd B. Smith