Šafářová prešla do semifinále, Česko má vo Wimbledone isté finále

Lucie ŠafářováLucie Šafářová Zdroj: SITA

WIMBLEDON - Českú tenistku Lucie Šafářovú nezastavila na víťaznej ceste bez straty setu na treťom grandslame roka vo Wimbledone ani Ruska Jekaterina Makarovová. Dvadsiata tretia hráčka "pavúka" dovolila o miesto vyššie nasadenej súperke v utorňajšom štvrťfinále uhrať len štyri gemy a za hodinu dosiahla po triumfe 6:3, 6:1 historický úspech. Keďže v semifinále sa stretne s víťazkou duelu medzi Petrou Kvitovou a Barborou Záhlavovou Strýcovou, český tenis má v ženskej dvojhre už istú finálovú účasť.

Dvadsaťsedemročná Šafářová vstúpila do stretnutia úspešne, keď po prvých troch hrách viedla 3:0 a súperke dovolila získať len jeden fiftín. Následne si postrážila svoj servis až do konca prvého setu, v ktorom za 33 minút triumfovala 6:3. Druhé dejstvo začala lepšie Makarovová, ale po strate úvodnej výmeny dominovala na kurte opäť Šafářová. Trikrát obrala súperku o hru pri jej podaní a presvedčivé víťazstvo korunovala v siedmom geme čistou hrou.

"Z postupu do wimbledonského semifinále mám obrovskú radosť, splnil sa mi sen. Proti Makarovovej som podala výborný výkon, hrala som agresívne, chodila som si po údery. Nedala som súperke dostatok času na prípravu úderov, hrala som rýchlo, čo je na tráve základ úspechu. Som naozaj veľmi šťastná, ako som zvládla tento zápas. Už sa teším sa semifinálový duel, uvidíme, či nastúpim proti Petre alebo Báre. Dobre sa poznáme z fedcupového tímu i z turnajov a diváci určite uvidia dobrý tenis," povedala v prvom rozhovore na kurte Šafářová.

Ďalšou štvrťfinalistkou sa stala Nemka Angelique Kerberová. Deviata hráčka "pavúka" zdolala v utorňajšom osemfinále turnajovú päťku a víťazku tohtoročného Roland Garros v dvojhre Mariu Šarapovovú v dramatickom zápase za 2 hodiny a 39 minút v troch setoch 7:6 (4), 4:6, 6:4. "Bol to neuveriteľný, no mimoriadne náročný zápas. Každý set bol tesný. Sústredila som sa na svoj servis a napokon duel dotiahla do víťazného konca. Na posledných grandslamových turnajoch som vypadla v 4. kole. Veľmi sa tak teším, že som prelomila kliatbu práve proti takej silnej hráčke, akou je Šarapovová," neskrývala radosť po stretnutí Kerberová.

Rumunská tenistka Simona Halepová postúpila rovnako do štvrťfinále vo Wimbledone. Ako nasadená trojka zdolala bez väčších problémov v utorok za 57 minút Kazašku Zarinu Dijasovú v dvoch setoch 6:3, 6:0. Po Virginii Ruziciovej sa stala len druhou Rumunkou, ktorej sa na londýnskej tráve podarilo postúpiť do štvrťfinále.

Jej súperkou bude vlaňajšia finalistka na londýnskej tráve Nemka Sabine Lisická. Hoci devätnástu hráčku "pavúka" počas zápasu s ďalšou Kazaškou Jaroslavou Švedovovou trápili zdravotné ťažkosti, tretí set napokon doviedla do víťazného konca a za dve hodiny triumfovala 6:3, 3:6, 6:4.