Federer pustil Bolellimu set na ceste do 3. kola, Murrayho hladký postup

Roger FedererRoger Federer Zdroj: SITA

MELBOURNE - Švajčiarsky tenista Roger Federer podľa očakávania postúpil do 3. kola dvojhry mužov na Australian Open v Melbourne. Federer nasadený ako druhý zdolal Taliana Simoneho Bolelliho 3:6, 6:3, 6:2, 6:2. Zápas trval 129 minút a mal zaujímavú koncovku. Bolelli (48. v rebríčku ATP) za stavu 1:5 vo štvrtom sete odvrátil slávnemu súperovi pri svojom podaní tri mečbaly, jeden z nich aj pomocou "jastrabieho oka" vo chvíli, keď mu už diváci tlieskali k úspešnému ukončeniu zápasu.

Favorit napokon využil štvrtú mečbalovú možnosť a prvú pri svojom servise. Federer sa predviedol 36 víťaznými údermi a 5 využitými brejkovými príležitosťami. Dvadsaťdeväťročný Bolelli prehral s Federerom aj štvrtý zápas v kariére, ale prvýkrát mu vzal set.

"Až do polovice tretieho setu som sa obával, musel som ísť naplno. Súper hral dovtedy veľmi dobre. Som rád, že mám tento zápas za sebou," uviedol Federer v prvom pozápasovom interview na dvorci.

Triumf nad Bolellim bol v podaní Federera 1002. víťazným zápasom na hlavnom mužskom okruhu v kariére, v tomto roku má bilanciu 7:0. Pred 11 dňami sa stal víťazom prípravného turnaja v Brisbane.

Naďalej platí, že 33-ročný Federer dosiahol postup aspoň do 3. kola v Melbourne vo všetkých svojich vystúpeniach. To aktuálne je pre bazilejského rodáka šestnáste v nepretržitom slede od roku 2000. Sedemnásťnásobný grandslamový šampión Federer má v bohatej zbierke úspechov štyri tituly z Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010) a môže sa stať druhým mužom histórie s minimálne piatimi. Austrálčan Roy Emerson vyhral úvodný grandslamový turnaj sezóny celkovo šesťkrát.

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Joao Sousa (Portug.) - Martin Kližan (SR-32) 4:6, 7:6 (4), 6:4, 1:0 - skreč, Kližan odstúpil
Grigor Dimitrov (Bul.-10) - Lukáš Lacko (SR) 6:3, 6:7 (10), 6:3, 6:3
Roger Federer (Švaj.-2) - Simone Bolelli (Tal.) 3:6, 6:3, 6:2, 6:2
Rafael Nadal (Šp.-3) - Tim Smyczek (USA) 6:2, 3:6, 6:7 (2), 6:3, 7:5
Andy Murray (V. Brit.-6) - Marinko Matosevic (Aus.) 6:1, 6:3, 6:2
Tomáš Berdych (ČR-7) - Jürgen Melzer (Rak.) 7:6 (0), 6:2, 6:2
Kevin Anderson (JAR-14) - Ričardas Berankis (Litva) 6:2, 6:2, 7:6 (3)
Marcos Baghdatis (Cypr.) - David Goffin (Belg.-20) 6:1, 6:4, 4:6, 6:0
Bernard Tomic (Aus.) - Philipp Kohlschreiber (Nem.-22) 6:7 (5), 6:4, 7:6 (6), 7:6 (5)
Malek Jaziri (Tun.) - Édouard Roger-Vasselin (Fr.) 1:6, 6:3, 6:4, 1:6, 6:3

Známe dvojice v 3. kole dvojhry mužov (dolná polovica žrebu, zhora podľa "pavúka"):

Tomáš Berdych (ČR-7) - Viktor Troicki (Srb.)