Phelpsovi takmer explodovalo srdce: Prvá kvalitná stovka v sezóne so zlatým koncom

Michael Phelps
Michael Phelps

RIO DE JANEIRO - Prvá disciplína a v nej hneď zlatá medaila. Síce "iba" v štafete, ale kvalitným výkonom 47,12 s na svojom krauliarskom úseku plne zaslúžená. Snový štart plavca Michaela Phelpsa do Hier XXXI. olympiády. S americkými kolegami Caelebom Dresselom, Ryanom Heldom a Nathanom Adrianom sa v nedeľu postarali o triumf reprezentácie USA vo finále 4x100 m voľný spôsob časom 3:09,92 pred Francúzskom (3:10,53).

Najdekorovanejší olympionik všetkých čias Phelps získal svoj devätnásty zlatý kov a celkovo dvadsiatu tretiu medailu z OH. "Na bloku som mal pocit, že moje srdce sa práve chystá explodovať z hrude od toľkého vzrušenia," citovala AP 31-ročného Phelpsa, ktorý predviedol ďalší zápis do olympijskej histórie pred očami svojho malého synčeka Boomera. 

Jeho štart v nedeľňajšej štafete bol pritom otázny. Na krauliarskej stovke nedosahoval pred OH oslnivé časy. "Veľmi ju však chcel ísť. Mal som pocit, že by sme mu mali dať šancu. Kvalitnú stovku v tejto sezóne ešte ozaj nezaplával," pripomenul Phelpsov kouč Bob Bowman.

"Dúfam, že tento čas je dobré znamenie. Uvidíme v najbližších dňoch a ďalších disciplínach, ale som veľmi spokojný s takýmto začiatkom," povedal jeho zverenec, na ktorého v Riu čakajú ešte tri individuálne a dva štafetové štarty. 

Pre Baltimorčana sú hry v Brazílii v poradí piate v kariére. Premiéru si odkrútil už v austrálskom Sydney 2000: mal vtedy pätnásť rokov a motýľkarskú dvojstovku zvládol ako piaty najrýchlejší pretekár. Od Atén 2004 až po Londýn 2012 v individuálnych disciplínach aj štafetách pozbieral dovedna 22 kovov, z nich 18 so zlatým odleskom. Potom síce ukončil či skôr prerušil kariéru, ale v apríli 2014 ohlásil návrat do bazénov. 


Tagy: Michael Phelps Caeleb Dressel Ryan Held Nathan Adrian Bob Bowman

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA