Štartuje nový ročník českej ligy: Nový formát, veľkolepé nákupy a 30 Slovákov

Súčasný český majster SK Slavia Praha
Súčasný český majster SK Slavia Praha

PRAHA - Nový ročník najvyššej českej futbalovej súťaže HET ligy 2017/2018 sa začne piatkovou ouvertúrou medzi Zbrojovkou Brno a Baníkom Ostrava (začiatok o 18.00 h). Aj v tejto sezóne účinkuje medzi českou elitou 16 tímov, ale naposledy sa hrá 30-kolovým klasickým systémom dvakrát každý s každým. Od sezóny 2018/2019 v ČR pribudne aj nadstavbová časť. Majstrovský primát z edície 2016/2017 obhajuje Slavia Praha. Tohtosezónny ligový šampión má veľkú šancu získať priamu miestenku v skupinovej fáze Ligy majstrov. Podmienkou je to, aby víťaz európskeho pohára číslo jeden v ročníku 2017/2018 obsadil vo svojej domácej ligovej súťaži miesto zaručujúce štart v LM 2018/2019.

Predsezónne obdobie v Česku sa nieslo v znamení nevídaných nákupov zvučných mien. Majstrovskú Slaviu Praha dotovanú štedrým čínskym kapitálom posilnili skúsení záložníci - Portugalčan Danny a Ukrajinec Ruslan Rotaň, ako aj turecký zakončovateľ Halil Altintop. Nezaháľal ani odveký konkurent "zošívaných" - Sparta. Na Letnú zamieril izraelský stopér Tal Ben Haim, vysoký rakúsky útočník Marc Janko aj dvojica Slovákov - brankár Martin Dúbravka z Liberca a obranca Lukáš Štetina z pražskej Dukly.

Práve na súpiske tímu z Julisky figuruje pred štartom nového ročníka až kvarteto slovenských legionárov. Trojnásobná slovenská hráčska enkláva pôsobí v MFK Karviná, Baníku Ostrava a vo vicemajstrovskej Viktorii Plzeň. Ani jedného Slováka v kádri nemá Slovan Liberec a Zbrojovka Brno, avšak vo zvyšných 14 tímoch možno napočítať takmer tri desiatky hráčov pochádzajúcich spod Tatier.

Súboj o titul pravdepodobne aj v tejto sezóne zvedú tri najlepšie mužstvá ročníka 2016/2017 - Slavia Praha, Viktoria Plzeň a Sparta Praha. Bolo by veľkým prekvapením, ak by sa medzi toto trio dokázal vkliniť ďalší z účastníkov súťaže. "O prvé miesto si to medzi sebou rozdajú Plzeň, Slavia a Sparta. Ťažko povedať, kto z nich na tom bude lepšie. Plzeň má svoj tím pohromade dlhší čas, navyše ho vie vhodne doplniť. V Sparte a Slavii bola na môj vkus príliš veľká hráčska revolúcia. Asi nielen ja som zvedavý, ako sa vydarí sezóna týmto mužstvám. ´Čiernym koňom´ súťaže by mohol byť napríklad Zlín, kde sa tiež udialo kopec zmien. Vďaka postupu do skupinovej fázy Európskej ligy výrazne doplnil káder a získal pomerne zaujímavé mená, ale aby mohol výraznejšie ´čeriť vodu´, musí chytiť začiatok sezóny. Vysoko by mohli byť Teplice a Mladá Boleslav, verím aj Jabloncu," zaprognózoval si pred začiatkom sezóny niekdajší kouč Plzne Karel Krejčí.

S výnimkou Andreu Stramaccioniho v Sparte šéfujú na lavičkách zvyšných tímov výlučne českí tréneri, aj keď kormidelník MFK Karviná Jozef Weber je rodákom zo slovenskej Bytče. Do Viktorie Plzeň sa vrátil obľúbený tréner Pavel Vrba, ktorý klub priviedol k dvom prvenstvám v lige (2010/2011 a 2012/2013).

Po roku strávenom v druhej najvyššej súťaži sa medzi českú elitu vrátili dve tradičné značky - Sigma Olomouc a Baník Ostrava. Druhý menovaný klub sa bude môcť oprieť o skúsenosti navrátilca Milana Baroša. Tridsaťpäťročný najlepší strelec ME 2004 v Portugalsku v ostatných dvoch sezónach hrával za Mladú Boleslav a Liberec.

Prehľad Slovákov na prahu štartu jesennej časti najvyššej českej futbalovej súťaže HET ligy 2017/2018:

SK Slavia Praha (2): Dušan Švento, Jakub Hromada
FC Viktoria Plzeň (3): Matúš Kozáčik, Patrik Hrošovský, Marek Bakoš
AC Sparta Praha (2): Martin Dúbravka, Lukáš Štetina
FK Mladá Boleslav (2): Miroslav Keresteš, Lukáš Pauschek
FK Teplice (1): Martin Chudý
FC Fastav Zlín (1): Róbert Matejov
FK Dukla Praha (4): Matúš Hruška, Róbert Kovaľ, Frederik Bilovský, Ivan Schranz
FK Jablonec (1): Jakub Považanec
FC Slovan Liberec (0)
MFK Karviná (3): Patrik Le Giang, Marek Janečka, Peter Štepanovský
FC Zbrojovka Brno (0)
1. FC Slovácko (1): Patrik Šimko
Bohemians Praha 1905 (1): Viktor Budinský
FC Vysočina Jihlava (2): Matej Rakovan, Jozef Urblík
SK Sigma Olomouc (1): Michal Obročník
FC Baník Ostrava (3): Alexander Jakubov, Marek Hlinka, Karol Mondek

Program 1. kola HET ligy 2017/2018:

Piatok 28. júla: FC Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava (18.00)
Sobota 29. júla: MFK Karviná - FC Vysočina Jihlava, FC Viktoria Plzeň - FK Dukla Praha, 1. FC Slovácko - FK Jablonec (všetky 17.00), SK Slavia Praha - FK Teplice (20.00)
Nedeľa 30. júla: FC Slovan Liberec - FC Fastav Zlín, FK Mladá Boleslav - SK Sigma Olomouc (oba 17.00), AC Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 (19.00)


Tagy: Sparta Praha Slavia Praha Viktoria Plzeň

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter SK Slavia Praha

DISKUSIA