Génius, ktorý bude na ihrisku chýbať každému: Ronaldinho definitívne končí!

RonaldinhoRonaldinho Zdroj: SITA

PORTO ALEGRE - Vo futbalovom svete nastal koniec jednej veľkej epochy. Brazílčan Ronaldinho sa rozhodol, že definitívne končí hráčsku kariéru. V utorok to pre brazílske médiá vyhlásil jeho brat a agent Roberto Assis. Rozlúčkové zápasy 37-ročného ofenzívneho univerzála (nar. 21. marca 1980) sa pravdepodobne uskutočnia po letných MS v Rusku, teda po 15. júli. Má to byť séria stretnutí v Brazílii, Európe aj v Ázii.

Mnohí Ronaldinha pre jeho technickú vyspelosť a kreativitu dodnes považujú za jedného z najlepších futbalistov všetkých čias. Prvé krôčiky na zelenom trávniku urobil už ako 7-ročný v prípravke Grémia Porto Alegre. Prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a v osemnástich debutoval za A-mužstvo. Netrvalo dlho a mimoriadny talent si všimli aj v Európe. V roku 2001 sa sťahoval do parížskeho St. Germain. Najkrajšiu časť kariéry prežil v FC Barcelona (2003-2008). Neskôr hájil farby AC Miláno, brazílskych tímov Flamengo Rio de Janeiro, Atlético Mineiro a Fluminense. Pôsobil aj v mexickom klube Querétaro.

"Vo futbale nie je mnoho na vysvetľovanie. Buď tam ste alebo nie ste. Chcel by som, aby si ma pamätali z obdobia, keď som tam bol," povedal nedávno Ronaldinho pre brazílsku televíziu, citovala ho agentúra AP.

Futbalové umenie Ronaldinha zanechalo v priaznivcoch najpopulárnejšieho športu množstvo spomienok. Bol azda jediným hráčom španielskeho futbalového klubu FC Barcelona, ktorému uznanlivo zatlieskalo publikum na Štadióne Santiaga Bernabéua v Madride. Bolo to v novembri 2005 pri výhre "blaugranas" 3:0. Taktiež zrejme nikto nepredvádzal lepšie tzv. žuvačkovú fintu, keď prehodením lopty z vonkajšej strany kopačky na vnútornú staval protihráčov pred neriešiteľný problém. Ako raz priznal, tento trik odkukal od jedného zo svojich najväčších idolov - brazílskej hviezdy 70. rokov minulého storočia Rivelina. Zaznamenal aj mnoho nezabudnuteľných gólov - stačí spomenúť "špicák" do siete Chelsea v osemfinále Lige majstrov 2004/2005 či majstrovsky kopnutý priamy kop za chrbát anglického brankára Davida Seamana vo štvrťfinále MS 2002.

"Nie je mnoho hráčov, ktorí dokážu servírovať gólové prihrávky tak ako Ronaldinho. Je skvelý. Takých futbalistov nie je veľa, dokáže nájsť spoluhráča kdekoľvek," charakterizoval svojho času Brazílčana niekdajší portugalský reprezentant Rui Costa.

Na klubovej úrovni medzi Ronaldinhovými úspechmi najviac vyčnieva víťazstvo v LM 2005/2006, dve prvenstvá v španielskej La Lige (2004/2005 a 2005/2006), ako aj talianske "scudetto" v drese AC Miláno (2010/2011). Na reprezentačnej scéne vyhral titul majstra sveta v roku 2002 či Pohár konfederácií 2005.

Dvakrát sa stal najlepším hráčom roka podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (2004 a 2005). V roku 2005 ovládol aj hlasovanie francúzskeho magazínu France Football v ankete Ballon d´Or. Je členom Siene slávy brazílskeho futbalu.

Viac o téme: Ronaldinho
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy