Svindal chce počuť medailovú labutiu pieseň: Aký dobrý môžem byť?

Aksel Lund Svindal
Aksel Lund Svindal

ČONGSON - Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal sa na zimných olympijských hrách v Pjongčangu pravdepodobne predstaví na svojom poslednom veľkom podujatí. Všestranný zjazdár by sa nebránil, keby svoju šestnásťročnú skvelú kariéru uzavrel medailou. Dosiaľ ich pod piatimi kruhmi získal tri, všetky vo Vancouveri 2010 - zlato v super G, striebro v zjazde a bronz v obrovskom slalome.

Tridsaťpäťročný Svindal pred rokom absolvoval operáciu kolena, ktorá ho vyradila zo súťažného diania na sedem mesiacov. Nórsky fenomén sa však stihol dať dokopy a získať pred ZOH 2018 potrebnú formu. V tejto sezóne Svetového pohára dvakrát zvíťazil v zjazde a raz v superobrovskom slalome. Zároveň pridal ďalšie tri pódiové umiestnenia. V priebežnej celkovej klasifikácii SP 2017/2018 figuruje na treťom mieste, v hodnoteniach zjazdu a super G je druhý. "Preteky nie sú všetko. Chcem lyžovať a trénovať tak dlho, ako sa len bude dať. Mám rád tento šport a užívam si tréningy s ostatnými. Ak by som však už nevládal, nemalo by to zmysel," cituje päťnásobného majstra sveta Olympijský informačný servis.

Severn však priznáva, že vek neoklame a najmä na tréning už nemá toľko síl. "V Pjongčangu máme štyri dni na tréning, prvýkrát od novembra. Predsezónnu prípravu mám rád rovnako ako samotnú sezónu, ale iba, keď ju absolvujeme na dlhšom sústredení," povedal Svindal a dodal: "Verím, že drina vás posúva ďalej a robí lepším, ale ja už nemôžem toľko trénovať, tak aký dobrý môžem byť?"

Napriek mrazivej predpovedi počasia Svindalovi podmienky na ZOH 2018 vyhovujú. "Sneh je výborný. Po Bormiu, Wengene, Kitzbüheli či Garmisch-Partenkirchene, kde to bolo skôr o prežití, prídete sem, a ´wau´, úplne iný svet. Každý pretekár tu bude mať šancu na triumf. Na kopci rozhodne asi stredný úsek. Dúfam, že vo vrchnej časti nebude príliš fúkať vietor - to by nebolo dobré," uzavrel Aksel Lund Svindal.


Tagy: Aksel Lund Svindal

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Luca Bruno

DISKUSIA