Eberhard v pretekoch s hromadným štartom prekonal Fourcadeho, Šipulin po páde tretí

Julian EberhardJulian Eberhard Zdroj: SITA

KONTIOLAHTI - Rakúsky biatlonista Julian Eberhard napriek dvom zaváhaniam na palebnej čiare a vďaka famóznej koncovke zvíťazil v nedeľu vo fínskom Kontiolahti s náskokom 6,9 sekundy v pretekoch na 15 km s hromadným štartom na záver programu mužov v rámci 7. kola Svetového pohára 2017/2018. Druhý skončil Francúz Martin Fourcade, ktorý tiež urobil dve chyby. Tretí bol domáci Anton Šipulin - absolvoval jeden trestný okruh a zaostal o 19,3 s, doplatil na pád krátko pred úplným rozuzlením. Slovensko nemalo zastúpenie.

Eberhard bol po poslednej streľbe tretí o 17,2 s za Fourcadom, ale predviedol strhujúci finiš. Rakúšan bol v rozhodujúcej pasáži rýchlejší dovedna o 24,1 sekundy ako Francúz. Raduje sa zo svojho štvrtého triumfu v seriáli.

Líder priebežného celkového poradia Fourcade si takmer dokonale vynahradil štvrtok, keď ho zo šprintu na 10 km vylúčili zažívacie ťažkosti. Francúzov súper v boji o veľký glóbus Johannes Thingnes Bö z Nórska obsadil 19. priečku s piatimi ranami mimo, chýbalo mu 1:33,0 min.

Fourcade pritom vôbec nezačal dobre: hneď na prvej položke nesklopil dva terčíky a figuroval na 23. pozícii s mankom 42,8 sekundy. Odvtedy však bol strelecky dokonalý a postupne sa posúval dopredu, patrilo mu najprv 15. a potom 5. miesto, po záverečnej štvrtej streľbe už viedol o 4,9 s pred ruským hrdinom rýchlostných pretekov Šipulinom. Napokon ho však zaskočil Eberhard.

O 16.10 h SEČ sa začne mass-štart žien na 12,5 km aj s Anastasiou Kuzminovou a Ivonou Fialkovou - 30., resp. 14. z piatkového šprintu na 7,5 km. Medzi tridsiatku aktérok sa nekvalifikovala Paulína Fialková, 51. v rýchlostných pretekoch. Predposledné 8. kolo SP sa uskutoční 15. - 18. marca v nórskom Osle-Holmenkollene a derniéra príde na rad 22. - 25. marca v ruskom Ťumeni.

Svetový pohár 2017/2018 v biatlone - 7. kolo - Kontiolahti (Fín.) - nedeľa:

Preteky mužov na 15 km s hromadným štartom: 1. Julian Eberhard (Rak.) 38:04,8 min (2), 2. Martin Fourcade (Fr.) +6,9 s (2), 3. Anton Šipulin (Rus.) +19,3 (1), 4. Benedikt Doll (Nem.) +21,9 (2), 5. Erik Lesser (Nem.) +23,9 (1), 6. Arnd Peiffer (Nem.) +27,1 (2), 7. Dominik Windisch (Tal.) +38,7 (2), 8. Michal Krčmář (ČR) +40,0 (2), 9. Ondřej Moravec (ČR) +43,6 (1), 10. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) +47,6 (2),... Slovensko nemalo zastúpenie

Viac o téme: Martin Fourcade Anton Šipulin Julian Eberhard