Spoveď Martina Réwaya po príchode do Česka: Stratil som úplne všetko!

Martin Réway
Martin Réway

BRATISLAVA - Jeden z najväčších talentov terajšieho slovenského hokeja mal NHL na dosah ruky, no cesta za splneným snom bude tŕnistejšia. Martin Réway má v sebe nepochybne obrovský hokejový talent, no ten bol pridusený nepríjemným ochorením srdcového svalu, ktoré ho na rok vyradilo z akcie. Po takto dlhej pauze sa do vrcholového športu vracia iba ťažko, no 23-ročný útočník sa nevzdáva a ide si za svojím snom. Jeho hokejová kariéra bude nateraz pokračovať v Česku, teda v prostredí, kde to dobre pozná.

"Už som v Česku hral, čo bolo jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol hrať extraligu. Poznám tu veľa chalanov, či zo slovenskej reprezentácie alebo som s nimi hral v Sparte. Extraliga je podľa mňa podceňovaná liga. Môže sa zdať, že nie je taká ťažká, ale pozrite sa, koľko chalanov z extraligy teraz podpísalo kontrakty v NHL. Hráčom, ktorých skoro nikto nepozná, vyšla sezóna, idú na majstrovstvá sveta a podpíšu zmluvu napríklad s Montrealom. Liga má svoju úroveň, sledujú ju ľudia z Ameriky, veľa sa tam o nej rozpráva," povedal Réway v rozhovore pre klubový web.

Ponuky boli rôzne, no Réway nemal zbytočne veľké oči a rozhodol sa skúsiť klub, v ktorom by mal dostať poriadnu zápasovú minutáž: "Mal som nejaké ponuky, bolo tam aj Rusko. Nechcel som to ale uponáhľať. Verím, že toto je pre mňa ideálna možnosť. Je tu veľa mladých chalanov, vyzerá to, že budeme veľa korčuľovať a hrať atraktívny hokej. Klub vôbec neberiem ako prestupnú stanicu. Som rád, že v Hradci môžem byť. Neberiem to tak, že by som tu mal byť rok a potom zmiznem. Chcem klubu oplatiť dôveru, ktorú do mňa dali tréneri a vedenie. Buď sa tu presadím, alebo nie, ale chcem tu urobiť nejaký úspech. Viem, že sme v prestavbe a ciele teda nie sú najvyššie, ale ktohovie, možno sa nám podarí fakt dobrá sezóna a v play-off je možné všetko."

Po prekonaní vážneho ochorenia je pozitívom už len fakt, že sa talentovaný útočník vrátil späť medzi vrcholových športovcov. Ročná odmlka od hokeja nebola skúškou iba pre jeho telo, ale aj myseľ: "Vždy som išiel po zranení zase nazad do zápasu a začalo sa mi znovu dariť, teda to bolo ale oveľa zložitejšie. Vedel som, že budem môcť hrať hokej, aj keď som samozrejme vedel na akej úrovni. Pred rokom som zistil, že na NHL to asi nebude. Keď som to skúšal a videl, ako na tom momentálne fyzicky som, všetok tvrdý tréning, ktorý som v lete absolvoval, bol nakoniec k ničomu, pretože som ochorel. Stratil som úplne všetko. Je to trochu aj smola. 21 rokov som tvrdo pracoval, aby som sa tam dostal, a keď som konečne tam, stalo sa mi toto. Som zase na začiatku a verím, že tvrdou prácou sa môže vrátiť zase naspäť."


Tagy: Martin Réway Mountfield HK

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky
Foto:
mountfieldhk.cz

DISKUSIA