Ide do tuhého, tu je v stávke celkový triumf: Valverde chce zosadiť lídra Rogliča

Primož RogličPrimož Roglič Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA - V poradí 74. ročník prestížnych cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa má pred sebou záverečný tretí týždeň. Na čele celkovej klasifikácie je Slovinec Primož Roglič, ktorý ťaží nielen z vynikajúcej vrchárskej formy, ale najmä z vydarenej individuálnej časovky, kde získal najväčšiu časť svojho náskoku. Pred druhým Španielom Alejandrom Valvedem vedie o 2:48 min, no úradujúci svetový šampión a obľúbenec domácich fanúšikov sa nehodlá vzdať bez boja.

Valverde predvádza vo veku 39 rokov obdivuhodné výkony a útočí na siedme pódium z Vuelty. Rád by však nadviazal na svoj zatiaľ jediný celkový triumf z Grand Tour, keď v roku 2009 nenašiel premožiteľa práve na španielskych cestách. V pondelňajšej 16. etape sa však jeho manko zvýšilo už na takmer tri minúty. "Je pravda, že som stratil nejaký čas. Nebol to môj najlepší deň, ale keď sa pozrieme na ostatné etapy, išlo to celkom dobre," skonštatoval Valverde, pričom narážal najmä na etapu s číslom 15, keď spoločne s Rogličom ušli skupine pretekárov bojujúcich o celkové poradie.

Valverde má množstvo skúsenosti a vie, že preteky Grand Tour sa rozhodujú v závere. Cyklistov čaká ešte päť etáp, ale iba dve sú horské. "Pred záverečným týždňom som optimistický. Všetko sa môže stať. Roglič zatiaľ predvádza veľmi dobré výkony, ale aj on môže mať zlý deň a stratiť čas. Tretí týždeň na podujatiach Grand Tour spôsobí problémy všetkým," dodal úradujúci majiteľ dúhového dresu. Najväčšia šanca sa pre neho črtá v štvrtkovej 18. etape, počas ktorej pretekári absolvujú hneď štyri stúpania prvej kategórie.

Bývalý skokan na lyžiach Primož Roglič v utorok podpísal s tímom Jumbo-Visma novú trojročnú zmluvu a je blízko k tomu, aby sa stal prvým Slovincom s triumfom na podujatiach tzv. veľkej trojky. Úspech slovinskej cyklistiky môže zvýrazniť Tadej Pogačar, ktorý figuruje na treťom mieste a vedie súťaž o biely dres do 25 rokov. Pred Miguelom Ángelom Lópezom z Astany má však náskok iba sedemnástich sekúnd.

Viac o téme: Alejandro Valverde Primož Roglič
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Staršie správy

Videá