TENIS Djokovič vs. Nadal
PARÍŽ - Prvými semifinalistami mužskej dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (dotácia 15 575 960 eur, antuka) sa stali podľa predpokladov tretí nasadený Srb Novak Djokovič, a druhý nasadený Rafael Nadal zo Španielska.
Favorizovaný 21-ročný Belehradčan zdolal v súboji dvoch hráčov z nastupujúcej generácie nenasadeného Lotyša Ernestsa Gulbisa za 187 minút 7:5, 7:6 (3), 7:5 a po roku sa na najcennejšej antuke opäť predstaví medzi najlepšími štyrmi hráčmi turnaja. Jeho súperom v boji o postup do finále bude rovnako ako vlani trojnásobný obhajca prvenstva, antukový kráľ zo Španielska Rafael Nadal. Ten si v pozícii turnajovej dvojky až príliš jednoznačne poradil s devätnástym nasadeným krajanom Nicolasom Almagrom za 104 minút 6:1, 6:1, 6:1 a v deň svojich 22. narodenín si pripísal v Paríži 26. víťazný zápas v rade.
Nadal potom v zákulisí prevzal od svojho krajana a bývalého skvelého tenistu Alexa Corretju symbolickú narodeninovú tortu so sviečkami. V dueli dvoch najlepších antukárov v tomto roku nedal ľavák z Mallorky o rok staršiemu Almagrovi žiadnu šancu na úspech. Počas celého zápasu si podržal svoje podanie a spravil iba 9 nevynútených chýb oproti 36 v podaní Almagra. Nadal môže byť so sebou spokojný. Zatiaľ mu všetko vychádzalo tak, ako to chcel. Musí však zostať pri zemi. Nasledujúci zápas proti Djokovičovi bude veľmi náročný. Antukový terminátor zmietol doterajších piatich súperov s neuveriteľným priemerom 1,67 prehratého gemu na jeden set.
Dvadsaťpäť stratených gemov v piatich súbojoch je novým rekordom tzv. open éry a prekonaním Björna Borga. Švédska legenda pri svojich triumfoch v rokoch 1978 a 1981 stratila po 26 gemov. Djokovič sa vo vyrovnanom stretnutí s Gulbisom presadil v koncovkách všetkých troch setov väčšou trpezlivosťou a úderovou istotou. Vždy keď sa zdalo, že sa jeho 20-ročný lotyšský súper už herne doťahuje, zahral zverenec Mariána Vajdu dôležité víťazné údery. Celkovo to bol prvý súťažný vzájomný duel dvoch bývalých tréningových partnerov z mníchovskej akadémie Nikiho Piliča. Djokovič v ňom profitoval aj z veľkého počtu nevynútených chýb v podaní Gulbisa (pomer 36:60), ako aj z väčšej úspešnosti I. a II. podania.
Napriek prehre dosiahol Gulbis (80. v ATP Entry) postupom do štvrťfinále svoj životný grandslamový úspech. Djokovič sa prebojoval do piateho semifinále na turnaji veľkej štvorky v rade, čo sa v profesionálnej tenisovej ére podarilo pred ním iba trojici Roger Federer, Ivan Lendl, Boris Becker. Na súboj proti Nadalovi sa pokúsi čo najlepšie skoncentrovať. V prípade, že ho zdolá, nahradí Španiela na poste svetovej tenisovej dvojky. V prípade prehry sa stane jeho parížskou obeťou číslo 27. V stredu sú na parížskej antuke na programe zostávajúce dva štvrťfinálové súboje dvojhry mužov: Roger Federer (1-Švajč.) - Fernando González (24-Čile) a Gael Monfils (Fr.) - David Ferrer (5-Šp.).
Dvojhra mužov - štvrťfinále
Novak Djokovič (3-Srb.) - Ernests Gulbis (Lot.) 7:5, 7:6 (3), 7:5
Rafael Nadal (2-Šp.) - Nicolas Almagro (19-Šp.) 6:1, 6:1, 6:1
tom prist
Foto: Bleskovky
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: topky.sk


































































































