Tento zákaz postavil slovenské kluby pred existenčný problém! Trenčín sa obrátil na IFAB

Výstavba štadióna AS TrenčínVýstavba štadióna AS Trenčín Zdroj: astrencin.sk

TRENČÍN - Blížiaci sa zákaz umelých trávnatých plôch na štadiónoch prvej a druhej ligy na Slovensku postavil niektoré slovenské kluby pred existenčný problém. Patrí medzi nich nielen AS Trenčín, ale v rovnakej pozícii sa ocitli MŠK Žilina, FC Petržalka a Inter Bratislava. Práve tieto štyri kluby sa stali prvými signatármi memoranda žiadajúceho zmenu pravidla prostredníctvom International Football Association Board (IFAB), vytvárajúcu pravidlá, ktoré musia rešpektovať všetky národné a medzinárodné futbalové asociácie.

Ako uviedol oficiálny web AS, pod memorandum pripravené v Trenčíne sa podpísalo šestnásť klubov. Podporili ho aj také značky európskeho futbalu ako sú BSC Young Boys Bern, FC Nordsjaelland, FC Astana alebo IL Tromsö.

"Cieľom žiadosti podanej na IFAB je snaha dosiahnuť rovnaké podmienky pre všetky kluby vo všetkých národných federáciách. Je potrebné nastaviť stav, keď sa kluby budú môcť nezávisle rozhodnúť v rámci noriem akceptovaných nadradenými autoritami. Dlhodobé akceptovanie umelých trávnatých povrchov zo strany FIFA a UEFA na klubovej a reprezentačnej scéne je všeobecne známe. Skúsenosť zo Slovenska však ukazuje nebezpečný precedens. Ďalším faktom je, že jeden z troch nosných princípov pre rozhodnutia IFAB hovorí o tom, že futbal nemôže ignorovať technologický pokrok pokiaľ je v jeho prospech. Únia ligových klubov a Slovenský futbalový zväz umelé hracie plochy z možnosti voľby vylúčil. Preto hľadáme podporu inde. Neraz sme upozorňovali na riziká tohto rozhodnutia. Týkajú sa najmä ekonomického hľadiska ohrozujúceho ďalšie fungovanie a rozvoj futbalu v našich podmienkach. Ruka v ruke s tým ide aj športová stránka. Dnes sa to dotklo spomenutého kvarteta, v budúcnosti to môžu byť ďalšie kluby," vysvetlil Trenčín.

Signatári memoranda: BSC Young Boys Bern (Švaj.), AS Trenčín (SR), FC Nordsjaelland (Dán.), MŠK Žilina (SR), FK Voždovac (Srb.), FC Thun (Švaj.), FC Eindhoven (Hol.), FC Astana (Kazach.), FK Krupa (BaH), FK Riteriai (Lit.), Maidstone United (Ang.), IL Tromsö (Nór.), FC San Gwann (Malta), Oxford City (Ang.), FK Inter Bratislava(SR), FC Petržalka (SR)

Viac o téme: AS Trenčín
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: astrencin.sk
  • Zdroj: TASR