Weiss si vybral ľudí, ktorých dobre pozná
BRATISLAVA - Hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss dodržal sľub a hneď v deň oficiálneho nástupu do novej funkcie sa stretol s pracovníkmi médií, aby predstavil nielen členov svojho realizačného tímu a ľudí, ktorých si vybral do podporného odborného zboru, ale aj prvú širšiu nomináciu na blížiaci sa medzištátny priateľský zápas s Gréckom (hrá sa v stredu 20. augusta na Tehelnom poli).
V jeho zozname figuruje 20 legionárov a deväť hráčov z domácej najvyššej súťaže. Jediným "pravým" nováčikom je žilinský útočník Peter Štyvar. Brankár Artmedie Ľuboš Kamenár ešte tiež nemá na konte ani jeden duel za A-tím SR, figuroval však už v užšej nominácii na prípravný duel so Švajčiarskom v máji tohto roka. Z doterajších stabilných reprezentantov nevypadol z kádra nikto, naopak, po dlhšom čase sa do neho vracia rekordér v počte štartov v slovenskej reprezentácii Miroslav Karhan. "S Mirom som dlhšie telefonoval, vysvetlil som mu, čo od neho v najbližších zápasoch budem chcieť. Verím, že nájdeme spoločnú reč, lebo naše predstavy na úroveň slovenského futbalu sú takmer zhodné," vysvetlil Weiss nomináciu bývalého dlhoročného kapitána A-tímu SR na prvý zápas jesenného reprezentačného programu.
"V nominácii nie sú Vratislav Greško a Samuel Slovák, lebo sú zranení. Absentujú v nej Roman Kratochvíl a Szilárd Németh, lebo s oboma hráčmi sa chcem ešte rozprávať. Nie iba po telefóne, ale osobne. Nájdem si čas na rozhovory aj s ďalšími hráčmi, ktorých som teraz na zápas s Gréckom nepozval," pokračoval kouč Weiss. Pokiaľ ide o širší realizačný tím A-tímu SR, úplne novým členom v ňom je kondičný tréner mužstva Martin Rusnák, s ktorým Weiss už dlhšie spolupracuje v Artmedii Petržalka. Napokon v menoslove Weissových pomocníkov je hneď niekoľko dlhoročných spolupracovníkov z úspešného petržalského mužstva. "Všetci, ktorých som si vybral, sú ľudia, ktorí pre futbal žijú. Sú to ľudia, ktorí vedia, čo práca pri futbalovom tíme obsahuje. Robím s nimi dlhé roky, viem, že sa na nich v každej situácii môžem spoľahnúť.
Poznám ich veľmi dobre a oni poznajú mňa. Okrem najbližších spolupracovníkov budem mať aj podporný tím na čele s prezidentom zväzu Františkom Laurincom, budú v ňom aj generálny sekretár SFZ Miloš Tomáš, technický riaditeľ SFZ Pavol Peráček, medzinárodný manažér SFZ Anton Ondruš a ďalší funkcionári, ktorým osud slovenského futbalu nie je vôbec ľahostajný," zdôraznil nový kormidelník slovenskej futbalovej reprezentácie. "Okrem nich budem úzko spolupracovať s Jánom Kozákom st., ktorý veľmi dobre pozná slovenskú Corgoň ligu. Pokiaľ ide o českú ligu, budem spolupracovať so Stanom Grigom a dianie v poľskej lige budem konzultovať s Dušan Radolským, ktorý v nej teraz pôsobí. Technickým vedúcim bude naďalej Róbert Tomaschek, s ktorým som v minulosti hrával. Srdcom je síce Nitran a slovanista, ale verím, že nám v tejto funkcii pomôže," povedal Weiss.
Vladimír Weiss chce v budúcnosti využiť aj služby dvoch bývalých hráčov Borisa Kitku a Stanislava Vargu. "Borisa Kitku som poznal ako dobrého hráča a trénera, preto som ho prizval k spolupráci. Stano Varga bol výborný futbalista. Keď hrával v reprezentácii, bol prirodzeným lídrom mužstva. Osobnosť, skúsený hráč, ktorý vedel kolektív vyburcovať. Tak som ho poznal ako spoluhráča, tak som ho poznal, keď som bol asistentom reprezentačného trénera," definoval Weiss dôvody, prečo chce mať v poradnom zbore aj bývalého dlhoročného kapitána slovenskej reprezentácie. Rodák z Lipian a bývalý hráč Prešova, Slovana, Celticu Glasgow a Sunderlandu práve v posledný júlový deň ukončil svoju bohatú hráčsku kariéru. "Už je doma. Včera oficiálne ukončil kariéru. Hovoril som s ním.
Chcem ho využiť ako človeka, ktorý veľmi dobre pozná futbal v Severnom Írsku. V tomto momente ho určite pozná najlepšie z nás všetkých. Preto jeho poznatky budú pre nás veľmi cenné," pokračoval Weiss. Podľa hlavného kouča A-tímu SR Varga ako mimoriadne skúsený stopér môže radami pomôcť mladým hráčom zo stredu obrany ako sú Martin Škrtel a Miloš Brezinský pri ich výkonnostnom raste. Môže byť spojivom medzi trénermi a hráčmi. "Z vlastnej skúsenosti veľmi dobre viem, že hráč trénerovi nepovie vždy všetko, čo ho trápi, čím sa zaoberá, nad čím rozmýšľa. Vždy je tam nejaký odstup. A práve Varga môže byť tým spojivom medzi nami trénermi a hráčmi. On môže niektoré veci z kabíny tlmočiť trénerom a tréneri cez neho môžu niektoré veci vysvetliť hráčom. Ešte nedávno bol jedným z reprezentantov, verím, že sa nám tento zámer s jeho využitím vydarí.
Dúfam, že bude pre nás ako trénerov prínosom," povedal pre agentúru SITA Vladimír Weiss. "V realizačnom tíme som vždy chcel mať aj ženu. Preto som dal ponuku Janke Peráčkovej, ktorá už dlhšie pôsobí v slovenskom futbale. Je jazykovo zdatná, bude pre nás najmä pri medzinárodnom styku vítanou posilou. Spolupracovať budem aj Viliamom Fischerom, ktorý veľmi dobre rozumie futbalu a venuje sa mu už dlhé roky. Bude nám pomáhať aj pri zdravotnom zabezpečení mužstva," vymenoval Weiss nové tváre z jeho podporného realizačného tímu. Dôkazom, že Weiss pri tvorbe kolektívu spolupracovníkov myslel na všetky detaily, je aj želanie, aby šoférom reprezentácie bol Štefan Vitkovič, ktorého služby využíva roky Artmedia Petržalka.
Zdroj: SITA
Foto: bleskovky
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: topky.sk


































































































