VIDEO Chára a Pánik pomohli zastaviť Islanders, v súboji Slovákov uspel Černák

Hráči Washingtonu oslavujú gólHráči Washingtonu oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

WASHINGTON - Hokejisti Washingtonu so Slovákmi Zdenom Chárom a Richardom Pánikom zdolali v noci na stredu v zámorskej NHL New York Islanders 3:1. Capitals zastavili víťazné ťaženie "ostrovanov", tí predtým vyhrali deväť zápasov v rade a bodovali v dvanástich dueloch v sérii.

Gólom a asistenciou prispel k triumfu kapitán Alex Ovečkin. Ruský kanonier strelil už svoj 718. gól v profiligovej kariére a osamostatnil sa na šiestom mieste v historickej tabuľke strelcov, keď prekonal legendárneho Phila Esposita (717). Už iba 13 presných zásahov mu chýba, aby dostihol Marcela Dionna na piatej priečke. Ovečkin sa navyše stal iba druhým aktívnym hráčom a celkovo 35. v histórii NHL, ktorý pokoril hranicu 1300 bodov. Na konte má momentálne 1301 bodov v 1177 zápasoch základnej časti.

V repríze vlaňajšieho finále play-off Tampa Bay s Erikom Černákom zvíťazila nad domácim Dallasom s Andrejom Sekerom 4:3 po samostatných nájazdoch. Hostia viedli dve minúty pred koncom zápasu o dva góly, no Jamie Benn a Alexander Radulov v priebehu 41 sekúnd vyrovnali. "Získali sme cenný bod, najmä, keď bojujeme o play-off. Prvá tretina bola asi naša najhoršia v tejto sezóne. Dokázali sme sa však vrátiť do zápasu, nerezignovali sme, dnes sme predviedli veľmi bojovný výkon," konštatoval tréner Dallasu Rick Bowness.

V drese "bleskov" si pripísal 500. asistenciu v profilige švédsky obranca Victor Hedman: "To už niečo znamená. Tampa je môj domov a chcem tu zostať ešte dlho, pomáhať k ďalším víťazstvám. Dosiahol som veľký míľnik a dúfam, že nie posledný." Brankár Lightning Andrej Vasilevskij predviedol 24 úspešných zákrokov a pripísal si deviaty triumf za sebou. Černák strávil na ľade 20:19 minúty a nazbieral dva mínusové body, jeho náprotivok Sekera odohral 11:55 minúty.

Trent Frederic oslavuje gól Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Keith Srakocic

Boston uspel na ľade Pittsburghu 2:1, Slovák Jaroslav Halák bol iba na striedačke, v bránke Bruins dostal šancu Čech Daniel Vladař, ktorý pri svojom premiérovom profiligovom štarte zneškodnil 34 striel súpera. "Momentálne som najšťastnejší na svete. Chytať v NHL bol môj sen, dostal som príležitosť a zvíťazil," povedal po zápase Vladař. "Tučniaci" prehrali prvýkrát po šiestich zápasoch, navyše, prišli o Jevgenija Malkina. Ruský útočník zamieril do šatne po tom, ako v 7. minúte duelu inkasoval "hit" v rohu klziska od obrancu Jarreda Tinordiho. Onedlho sa síce vrátil na striedačku, ale po krátkom striedaní v presilovke definitívne putoval do útrob štadióna. "Tieto momenty nikto nemá rád. Nikdy neviete, či sa ešte vráti do zápasu, alebo len absolvuje pár striedaní. Je nepríjemné, keď sa zraní spoluhráč a musí odstúpiť," poznamenal kapitán "tučniakov" Sidney Crosby.

Divoký priebeh mal duel v Denveri, kde Colorado po prvej tretine prehrávalo s Anaheimom 2:4, no nakoniec súboj otočilo a triumfovalo 8:4. Avalanche zvíťazili po štvrtý raz za sebou. Až päť hráčov dosiahlo dva body za gól a asistenciu: Nazem Kadri, ktorý sa presadil dokonca dvakrát, Mikko Rantanen, Andre Burakovsky, Brandon Saad a Samuel Girard. "Naša formácia hrala výborne. Dobre spolu komunikujeme a to je kľúč k úspechu. Vieme o sebe a hráme dobre, už sa teším na ďalší duel," uviedol Kadri na margo svojich spoluhráčov z druhého útoku Burakovského a Saada.

PITTSBURGH PENGUINS - BOSTON BRUINS 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 16. Tanev (Rodrigues, Kapanen) – 4. Pastrňák (Marchand, Grzelcyk), 48. Frederic (Zbořil, Bergeron). Brankári: DeSmith - Vladař, strely na bránku: 35:33.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Góly: 31. Oshie (Kuznecov, Ovečkin), 36. Ovečkin (Schultz, Bäckström), 41. Bäckström (Vrána, Carlson) – 45. Wahlstrom. Brankári: Samsonov - Varlamov, strely na bránku: 22:22.

NEW JERSEY DEVILS - BUFFALO SABRES 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly: 18. Šarangovič (Severson, Zajac), 31. Vatanen (Kuokkanen, Murray), 45. Wood (Bratt, Subban) – 27. Rieder (Montour, Okposo), 28. Skinner (Mittelstadt, Montour). Brankári: Blackwood - Johansson, strely na bránku: 27:35.

DETROIT RED WINGS - CAROLINA HURRICANES 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Góly: 4. Erne (Zadina, Hronek), 13. Erne (Larkin, Hronek), 33. Fabbri (Larkin, Staal), 60. Hronek – 3. Niederreiter (Fast, Bean), 22. Aho (Nečas, Hamilton). Brankári: Bernier - Reimer, strely na bránku: 28:37.

MINNESOTA WILD - ARIZONA COYOTES 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 2. Hartman (Greenway, Fiala), 43. Zuccarello (Soucy, Kaprizov), 54. Spurgeon (Suter, Bonino). Brankári: Kähkönen - Hill, strely na bránku: 26:31.

DALLAS STARS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:4 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 30. Heiskanen (Pavelski, Robertson), 58. Benn (Heiskanen, Pavelski), 59. Radulov (Benn, Robertson) – 4. Point (Palát, Cirelli), 35. Joseph (Maroon, Colton), 52. Stamkos (Hedman, Point), rozh. nájazd Point. Brankári: Oettinger - Vasilevskij, strely na bránku: 27:36.

COLORADO AVALANCHE - ANAHEIM DUCKS 8:4 (2:4, 2:0, 4:0)
Góly: 2. Burakovsky (Kadri, Girard), 8. Kadri (Saad, Toews), 32. Rantanen (Landeskog, Toews), 39. Kadri (Burakovsky, Donskoi), 42. MacKinnon (Toews, Rantanen), 44. Girard, 57. Bellemare (Kadri, Calvert), 59. Saad (Donskoi, Ničuškin) – 3. Terry (Zegras, Henrique), 5. Heinen (Hutton, Henrique), 16. Henrique (Terry), 20. Grant (z tr. strieľania). Brankári: Miska (21. Grubauer) - Miller, strely na bránku: 36:22.

Viac o téme: Washington Capitals Andrej Sekera Zdeno Chára Richard Pánik Detroit Red Wings New York Islanders Boston Bruins Pittsburgh Penguins Dallas Stars Buffalo Sabres Tampa Bay Lightning New Jersey Devils Colorado Avalanche Minnesota Wild Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Erik Černák Arizona Coyotes Alex Ovečkin