VIDEO Černák hviezdou pri prestrelke so Chicagom: Dosiahol hetrik Gordieho Howea!

Erik Černák strieľa gól do siete ChicagaErik Černák strieľa gól do siete Chicaga Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

CHICAGO - Hokejisti Tampy Bay a Floridy si v noci na stredu zaistili miestenku v play-off zámorskej NHL. V drese Lightning zažiaril slovenský obranca Erik Černák, ktorý sa na výhre obhajcu Stanleyho pohára na ľade Chicaga 7:4 podieľal gólom a asistenciou. Okrem toho sa v druhej tretine pobil s Connorom Murphym a dosiahol tzv. hetrik Gordieho Howea. Florida si miestenku do bojov o Stanley Cup vybojovala vďaka víťazstvu 7:4 v Nashville.

Černák otvoril skóre duelu už v 28. sekunde, keď po buly v obrannom pásme Tampy vystihol prihrávku Rileyho Stilmanna, ušiel po pravom krídle a prekonal Kevina Lankinena strelou pomedzi betóny. Bol to jeho štvrtý gól v sezóne. V prostrednej časti si Černák pri striedačke Blackhawks vymenil pár úderov s debutantom v NHL Mikeom Hardmanom, ktorého si prišiel brániť Murphy a strhla sa bitka. V pästnom súboji mal slovenský obranca jasne navrch a zakrátko svojho súpera zložil na ľad. Černák s Murphym majú spoločnú históriu v profilige, 7. marca nedohral slovenský hokejista zápas po tvrdej zrážke práve s týmto hráčom, ktorý vtedy za svoj zákrok dostal trest do konca zápasu. V poslednej minúte si Černák pripísal aj jedenástu asistenciu, keď prihral Alexovi Killornovi na gól do prázdnej bránky.

Erik Černák v pästnom Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Charles Rex Arbogast

Černák odohral jeden z najlepších zápasov v sezóne, jeho výkon vyzdvihol aj tréner "bleskov" Jon Cooper. "Černák prežíva fantastickú sezónu. Stále sa zlepšuje, získava čoraz väčší cit pre hru, vie čo môže a čo nie. Je veľký, silný, výborne korčuľuje a má to v hlave dobre usporiadané. Vie, že tvrdá práca prináša dobré veci a jemu sa tie dobré veci aj dejú. Som na neho hrdý, že sa vypracoval na takúto úroveň," chválil slovenského obrancu tréner Lightning pre klubový web. V 39 zápasoch základnej časti nazbieral 23-ročný zadák pätnásť kanadských bodov (4+11) a už len jeden ho delí od vyrovnania svojho maxima spred dvoch sezón. Okrem kvalitnej defenzívy sa stáva čoraz nebezpečnejší aj na druhej strane klziska. "Má stále viac a viac sebavedomia, bolo to vidieť pri jeho góle. Nebojí sa vojsť do pásma, podržať puk, rozohrať, dobre vystreliť. Hrá skvele a som za neho šťastný. Je našou veľkou oporou," chválil Slováka ruský obranca Tampy Michail Sergačov. Černák dosiahol v tejto sezóne už druhý hetrik Gordieho Howea, predtým sa mu to podarilo 9. marca proti Detroitu. Na ľade strávil 21 minút a 12 sekúnd, okrem gólu a asistencie mal aj plusový bod, raz vystrelil a rozdal štyri hity. Po zrážke s ním si zlomil zápästie Adam Boqvist a sezóna sa pre neho skončila. Tampa figuruje po tretej výhre za sebou na tretej priečke Centrálnej divízie o bod za Floridou, tri stráca na vedúcu Carolinu.

Rukavice zhodil aj obranca Washingtonu Zdeno Chára, ktorý sa pobil s Mattom Martinom z New Yorku Islanders. Chára išiel v druhej tretine pomstiť svojho spoluhráča Michaela Raffla, ktorého útočník "ostrovanov" tvrdo narazil na mantinel. Washington vyhral vďaka gólu Daniela Spronga 1:0 a dostal sa späť na prvé miesto Východnej divízie. Druhé čisté konto v kariére si pripísal český brankár Vítek Vaněček, ktorý chytil 18 striel. Washington hral prvýkrát pred divákmi, do haly ich pustili 2133. "Fantázia, konečne tam bol nejaký život," povedal tréner Caps Peter Laviolette, ktorý sa musel v druhom zápase zaobísť bez zraneného kapitána Alexa Ovečkina. Chára strávil na ľade niečo cez 19 minút, zaznamenal päť trestných minút za bitku a rozdal tri hity.

Zdeno Chára oslavuje gól Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

New Jersey zdolalo Philadelphiu 6:4 a ukončilo desaťzápasovú šnúru prehier, už dávnejšie však stratilo šancu prebojovať sa do vyraďovačky. "Diabli" stratili náskok 3:0 a 4:3, ale 11 sekúnd po góle Seana Couturiera na 4:4 vrátil New Jersey vedenie Jegor Šarangovič a víťazstvo potvrdil zásahom do prázdnej bránky Michail Malcev. "Je omnoho lepší pocit prísť do šatne a oslavovať víťazstvo. Bol to náročný zápas, ale na záver sme ho zvládli, z čoho máme radosť," povedal kapitán "diablov" Nico Hischier. Slovenský útočník Marián Studenič sa nedostal na zápasovú súpisku Devils.

Pocit víťazstva si po dlhom čase vychutnali aj hráči Columbusu, keď zdolali Detroit 1:0 po nájazdoch a ukončili sériu deviatich prehier. V riadnom čase a ani v predĺžení gól nepadol, v nájazdoch sa presadili len hráči Blue Jackets Patrik Laine a Oliver Bjorkstrand. V bránke Columbusu zažiaril Elvis Merzlikins, ktorý chytil 41 striel a pripísal si siedmy shutout v kariére. "Každý dnes na ľade drel, bojoval a nechal tam srdce. Cítime sa fajn," povedal lotyšský brankár. V drese Red Wings sa predstavil slovenský útočník Richard Pánik, ktorý za necelých 14 minút na ľade raz vystrelil a odsedel si dve trestné minúty za podrazenie.

Richard Pánik v súboji Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Dallas s obrancom Andrejom Sekerom v zostave prehral s Carolinou na domácom ľade 1:5. Po tri kanadské body si pripísali Jordan Staal, Sebastian Aho a Andrej Svečnikov, brankár Alex Nedeljkovic zaznamenal 27 zákrokov. Prekonal ho len Jason Roberton, ktorý má na konte už 40 bodov (15+25) a v kanadskom bodovaní nováčikov stráca na útočníka Minnesoty Kirilla Kaprizova už len jeden bod. "Hrali sme našu hru, každý k víťazstvu prispel výborným výkonom," povedal Jordan Staal. Sekera bol na ľade 17 minút a 48 sekúnd a zaznamenal jeden strelecký pokus.

Tretie víťazstvo v sérii zaznamenali hráči NY Rangers, keď zdolali Buffalo 3:1 a držia sa v hre o postup do play off. Nerozhodný stav zlomil v polovici tretej tretiny Alexis Lafreniere, skóre uzavrel 20. gólom v sezóne Mika Zibanejad. Brankár Igor Šesťorkin chytil 36 striel Sabres, prekonal ho len Sam Reinhart. "Hrali sme dobre v obrane aj v útoku a výsledkom je víťazstvo. O play off ešte zabojujeme," povedal ruský brankár. "Jazdci" sú na piatom mieste Východnej divízie so štvorbodovou stratou na Boston. Devätnásťročný Lafreniere sa stal piatym tínedžerom v histórii Rangers, ktorý strelil v sezóne aspoň 10 gólov. Pred ním to dokázali Mike Allison, Alexej Kovaľov, Filip Chytil a Kaapo Kakko.

Taylor Hall oslavuje gól Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Gene J. Puskar

Boston vďaka gólu a asistencii Davida Krejčího vyhral v Pittsburghu 3:1. O ďalšie góly sa postarali Taylor Hall a Brad Marchand. V bránke Bruins sa predstavil Tuukka Rask, ktorý chytil 25 striel. Na lavičke mu kryl chrbát Jaroslav Halák. "Hrali sme dobre, presne tak ako sme mali. Top hráči skórovali, ďalší si excelentne odviedli špinavú prácu," povedal tréner "medveďov" Bruce Cassidy. Penguins prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu.

Miestenku do play-off si vybojovala aj Florida, strojcom víťazstva 7:4 v Nashville bol päťbodový Jonathan Huberdeau, ktorý strelil dva góly a pridal tri asistencie. Kapitán Aleksander Barkov skóroval dvakrát a pridal aj asistenciu. "Panteri" sú na čele Centrálnej divízie o bod pred Tampou Bay. Predators viedli po dvoch tretinách 4:3, ale potom prišiel do bránky hostí Spencer Knight namiesto Sergeja Bobrovského a Florida štyrmi gólmi skóre otočila. "Postup do play-off bol náš cieľ. Chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok," povedal tréner Floridy Joel Quenneville.

COLUMBUS BLUE JACKETS - DETROIT RED WINGS 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozh. náj. Laine. Brankári: Merzlikins - Greiss, strely na bránku: 33:41.

NEW JERSEY DEVILS - PHILADELPHIA FLYERS 6:4 (1:0, 2:1, 3:3)
Góly: 19. Hischier (Hughes, Zacha), 23. Zacha (Hughes, Smith), 26. Wood, 49. Carrick (Smith, McLeod), 53. Šarangovič (Kuokkanen), 60. Malcev (McLeod, Carrick) - 26. Lindblom (Cates, Patrick), 43. Myers, 44. Giroux (Voráček, Hägg), 53. Couturier. Brankári: Blackwood - Elliott, strely na bránku: 27:30.

NEW YORK RANGERS - BUFFALO SABRES 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 23. Smith, 50. Lafreniere (Strome, Fox), 54. Zibanejad (Kreider, Strome) - 40. Reinhart (Mittelstadt). Brankári: Šesťorkin - Luukkonen, strely na bránku: 41:37.

PITTSBURGH PENGUINS - BOSTON BRUINS 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 58. Carter (Letang, Kapanen) - 39. Krejčí (McAvoy, Rask), 50. Marchand (Pastrňák, Lazar), 53. Hall (Krejčí, Reilly). Brankári: Jarry - Rask, strely na bránku: 26:31.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól: 2. Sprong (Orlov). Brankári: Vaněček - Sorokin, strely na bránku: 33:18.

CHICAGO BLACKHAWKS - TAMPA BAY LIGHTNIG 4:7 (2:3, 1:3, 1:1)
Góly: 12. Hagel (Dach), 18. Kalynuk, 40. Keith (Kane, Hinostroza), 54. Kubalík (Kane, DeBrincat) - 1. ČERNÁK, 5. Gourde (Sergačov, Coleman), 16. Barre-Boulet (Palát, Point), 27. Point (Palát), 30. Coleman (Johnson, Goodrow), 34. Killorn (Sergačov, Point), 60. Killorn (ČERNÁK). Brankári: Lankinen (21. Subban) - Vasilevskij, strely na bránku: 40:30.

NASHVILLE PREDATORS - FLORIDA PANTHERS 4:7 (1:1, 3:2, 0:4)
Góly: 7. Ellis (Ekholm), 27. Kunin (Järnkrok, Granlund), 33. Jeannot (Josi, Sissons), 40. Ellis (Duchene, Cousins) - 9. Barkov (Yandle, Huberdeau), 23. Duclair (Huberdeau, Bennett), 38. Barkov (Tippett, Weegar), 45. Tippett (Huberdeau, Bennett), 48. Vatrano (Wennberg, Heponiemi), 54. Huberdeau (Barkov, Bennett), 59. Huberdeau. Brankári: Saros - Bobrovskij (41. Knight), strely na bránku: 30:55.

DALLAS STARS - CAROLINA HURRICANES 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Góly: 28. Robertson - 8. Staal (Aho, Svečnikov), 9. Aho (Pesce, Svečnikov), 22. Staal (Aho, Svečnikov), 46. McCormick (Geekie, Lorentz), 53. Niederreiter (Staal, Foegele). Brankári: Chudobin - Nedeljkovic, strely na bránku: 28:30.

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára Richard Pánik Detroit Red Wings Tampa Bay Lightning Joel Quenneville Erik Černák Bruce Cassidy