Program a výsledky MS v hokeji (Streda, 26. máj): Kanada konečne naplno bodovala

Výsledky MS v hokeji 2021Výsledky MS v hokeji 2021 Zdroj: Športky.sk

RIGA - Aj dnes pokračuje program na 84. MS v hokeji štyrmi zápasmi. V A-skupine si zmerajú sily hokejisti Ruska proti Dánsku, ktoré sa v utorok poriadne vytrápilo s Veľkou Britániou. Vo večernom zápase narazí na seba Bielorusko a spomínaná Veľká Británia. B-skupina ponúkne v poobedných hodinách duel Kazachstanu s Nemeckom, ktoré je spolu so Slovenskom na turnaji stopercentné, čo sa týka počtu bodov. Druhý zápas v skupine odohrá Nórsko s Kanadou, ktorá sa pokúsi konečne získať prvé body na šampionáte.

Rusko 3:0 Dánsko

Hokejisti Ruska zdolali vo svojom štvrtom zápase na MS v Rige Dánsko 3:0. Po stredajšom dueli v "slovenskej" A-skupine má "zborná" na konte 9 bodov, Dánom patrí 4. priečka s piatimi bodmi. Spočiatku vyrovnaný zápas rozhodli Rusi až na konci druhej treiny. Najskôr sa presadil Ivan Morozov, v tretej tretine pridali ďalšie góly Alexander Barabanov a Dmitrij Voronkov.

Hoci úvodná časť patrila Rusom, prvú šancu v zápase mali Dáni. Potom však hráči "zbornej" pridali a mali väčšie šance na otvorenie skóre. Šalunova však v presilovke fantasticky vychytal lapačkou Dahm a obranca Zadorov trafil iby žrď. Rusi prestrieľali svojho súpera v pomere 10:7.

Druhá tretina bola vyrovnaná, ale Rusi napokon zlomili Dánov v jej závere.  V presilovke si vzal puk Mozorov a nekompromisnou ranou ho poslal do siete medzi žŕdku a presúvajúceho sa Dahma. Dáni však držali s favoritom krok a pred treťou tretinou mali nádej na dobrý výsledok.

Blízko k vyrovnaniu bol v 47. minúte Meyer, ale jeho bomba skončila len na brvne. O tri minúty neskôr sa puk so šťastím dostal ku Barabanovovi a ruský útočník nezaváhal - 2:0. Rusi mali potom aj ďalšie šance, najväčšiu Slepyšev, ale Dahma v nájazde neprekonal. Jeho spoluhráč Voronkov však namieril presne a stanovil skóre zápasu na 3:0.

Viac o zápase Rusko - Dánsko
Online prenos zo stretnutia Rusko - Dánsko môžete sledovať tu.

Bielorusko 3:4 Veľká Britania

Hokejisti Veľkej Británie sa postarali o ďalšie prekvapenie na MS v Rige. V stredajšom zápase A-skupiny zdolali Bielorusko 4:3 a v tabuľke sa so štyrmi bodmi posunuli na 6. miesto. Pod triumf Britov sa najvýraznejšie podpísal útočník Liam Kirk, ktorý strelil dva góly a celkovo ich dal na šampionáte už štyri. Jedným z hlavných rozhodcov zápasu bol Slovák Peter Stano, na čiarach mu pomáhal krajan Šimon Synek.

Lepšie vstúpil do zápasu výber Bieloruska. Mal viac šancí, ale žiadnu nepremenil, chýbalo mu aj trochu šťastia. Briti postupne vyrovnali hru a neskôr boli lepším tímom. V 14. minúte im vyšla akcia, ktorú potiahol Kirk a poslal svoj tím do vedenia.

Briti aj v druhom dejstve pokračovali vo výbornom výkone, boli lepším tímom. Pred polovicou zápasu síce vyrovnal Kodola, ale na jeho gól odpovedal Davies a dvojgólový náskok dal svojmu tímu opäť Kirk. A to mal predtým Kirk ešte jednu šancu, ktorú však Taylor zneškodnil.

V tretej tretine Bielorusi zlepšili pohyb, chceli streliť rýchly gól, ale nepodarilo sa im to. Šance potom mali Paré aj Platt, ale v 49. minúte vystihol Hammond prihrávku Chenkela a parádnou strelou pod brvno strelil štvrtý gól. Odpoveď prišla onedlho, keď sa presadil Platt. Bieloruskí hokejisti potom aj ďalej hľadali na húževnatého súpera recept, ale zásluhou Princea už len skorigovali výsledok.

Viac o zápase Bielorusko - Veľká Británia
Online prenos zo stretnutia Bielorusko - Veľká Britania môžete sledovať tu

Kazachstan 3:2 Nemecko

Hokejisti Kazachstanu zvíťazili vo svojom štvrtom zápase na MS v Rige nad Nemeckom 3:2. Nemci utrpeli prvú prehru po troch víťazstvách, s deviatimi bodmi však zostali na čele B-skupiny. Kazachstan má sedem bodov a figuruje na štvrtej priečke.

Hráči Kazachstanu sa do doteraz nezdolaných Nemcov pustili nebojácne a už v 2. minúte mohli ísť do vedenia, no strela Starčenka minula bránku a Stepanenko namieril do žŕdky. O štyri minúty trafil do konštrukcie bránky aj Nemec J. Müller a jeho tím následne prevzal iniciatívu. V prvej tretine ju však gólovo nepotvrdil, keďže Kazachov viackrát podržal brankár Bojarkin.

Skóre sa prvýkrát zmenilo v 27. minúte, keď Kazach Šin prestrelil Niederbergera - 1:0. Tvrdou strelou odpovedali aj Nemci a Kühnhackl vyrovnal - 1:1. V 34. minúte sa Nemci radovali predčasne, Plachtov gól neplatil pre ofsajd. O minútu už bolo všetko v poriadku, keď Eisenschmid využil presilovku - 1:2. Nemcom však tento gól nedodal potrebnú pohodu, Kazachstan naopak naďalej cítil šancu na úspech a viackrát hrozil súperovi.

V 41. minúte nabrali hráči Kazachstanu väčšiu sebaistotu, keď Starčenko uspel v trestnom strieľaní - 2:2. Nemci boli síce strelecky aktívnejší než súper, no nedostávali sa do vyložených príležitostí. Kazachstan postupne zvýšil aktivitu, vytvoril si tlak a keď Akolzin ušiel pozornosti nemeckej obrany, bolo 3:2. Nemci nedokázali prekvapiť defenzívu súpera a gólom sa neskončila ani ich hra bez brankára.

Nemci síce prestrieľali súpera a po 2. tretine viedli 2:1, no hráči Kazachstanu v tretej časti otočili skóre dvoma gólmi. Víťazný zásah dosiahol v 56. minúte útočník Pavel Akolzin. Nemci sa mohli v prípade víťazstva výrazne priblížiť k účasti vo štvrťfinále, víťazstvom za tri body však svoje šance zvýšil Kazachstan. Jediným tímom na šampionáte, ktorý doteraz nestratil ani bod, je Slovensko v A-skupine.

Viac o zápase Kazachstan - Nemecko
Online prenos zo stretnutia Kazachstan - Nemecko môžete sledovať tu.

Nórsko 2:4 Kanada

Hokejisti Kanady si vo štvrtom zápase na MS v Rige pripísali prvé víťazstvo. Nad Nórskom zvíťazili v stredu 4:2 a v tabuľke B-skupiny majú 3 body rovnako ako ich súper. Kanaďania potvrdili výraznú hernú prevahu, ktorú mali po väčšiu časť zápasu. Bilanciou dva góly a jedna asistencia sa na triumfe podieľal kapitán Adam Henrique. Nóri sú na priebežnom 6. mieste o skóre pred Kanadou.

Kanaďania mali ideálny vstup do zápasu, keď Brown už v 22. sekunde dorazil korčuľou, ale v rámci pravidiel, puk za Haukelanda - 1:0. Nóri sa v prvej tretine viackrát dostali pod tlak, Kanaďania boli pri chuti a ich presilovku o dvoch hráčov využil v 11. minúte Henrique - 2:0.

Nórov držal v hre brankár Haukeland a šancu na dobrý výsledok si vrátili v 2. tretine. Po sérii kanadských šancí sa do ofenzívy dostali Nóri a Valkvae Olsen prekvapil brankára Kuempera - 2:1. Uplynulo iba 80 sekúnd, keď Rosseli Olsen korčuľou tečoval puk a kanadský brankár bol bezmocný - 2:2. Nóri vyťažili v druhej tretine z minima maximum, pretože Kanaďania v nej boli výrazne aktívnejší aj napriek inkasovaným gólom. Náskok im vrátil v 35. minúte Mangiapane, ktorý skóroval spomedzi kruhov - 3:2.

Nóri dostali v 51. minúte možnosť vyrovnať v presilovke, no v nej nielenže neprekvapili defenzívu Kanady, ale inkasovali štvrtý gól, keď Holösovi ušiel Henrique a upravil na 4:2. Nóri sa krátko nato dostali aj do presilovky o dvoch hráčov, no Kanaďania aj túto situáciu zvládli.