Program a výsledky MS v hokeji (Pondelok, 31. máj): Slovensko je vo štvrťfinále

Výsledky MS v hokeji 2021Výsledky MS v hokeji 2021 Zdroj: Športky.sk

RIGA - Na programe sú dnes štyri zápasy a Slovensko sa môže dočkať postupu do štvrťfinále. V A-skupine si to rozdajú totiž Rusi so Švédskom a Česko s Dánskom. Ak by Švédi nebodovali naplno, slovenskí reprezentanti majú istú účasť vo vyraďovacej fáze. Platí to aj v prípade, ak by Česko prehralo v riadnom hracom čase. B-skupinu čakajú taktiež dva zápasy, kdes sa stretnú hokejisti USA s Nemeckom a Nórsko s Kazachstanom.

Česká republika 2:1sn Dánsko

Českí hokejisti zvíťazili vo svojom šiestom zápase na MS v Rige nad Dánskom 2:1 po nájazdovom rozstrele. Zverenci Filipa Pešána si tak udržali nádej na postup do štvrťfinále, o ktorý budú bojovať v utorok o 15.15 SELČ proti Slovensku.

Česi boli v prvej tretine lepší, ale v 4. minúte inkasovali v oslabení po zásahu Nicklasa Jensena. Českí hokejisti potom ostreľovali bránku súpera, vypracovali si niekoľko vyložených šancí, puk však za bránkovú čiaru nedostali. Najbližšie ku gólu bol Kubalík, ale jeho pokus zastavila žŕdka.

Čechom sa nedarilo ani v druhej tretine. Mali prevahu, tá však nestačila. Dáni veľmi dobre znepríjemňovali českým hráčom každý súboj, hrali pozorne v defenzíve a čakali na protiútoky. Najväčšie šance mali v druhom dejstve Stránský a Flek. V prvom prípade český útočník tesne minul prihrávku Špačka, v druhom podržal Dánov brankár Dahm.

V tretej tretine sa Česi dočkali vytúženého gólu v 46. minúte, keď Kubalík zúžitkoval prihrávku Chytila. Dáni mohli vyrovnať o šesť minút neskôr, ale Andresen v stopercentnej šanci zlyhal. Štyri minúty pred koncom sa sám na bránku rútil Vrána, ale brankár Dahm vytiahol zákrok, ktorý poslal zápas do predĺženia. V ňom dal gól Hronek, ale dánsky tréner si vzal challenge a ten potvrdil Kubalíkov ofsajd pred celou akciou.

V nájazdoch sa presadilo sedem strelcov, tréneri oboch tímov v nich vymenili brankárov, ale o bode navyše pre Česko napokon rozhodol Chytil.

Online prenos zo stretnutia Česká republika - Dánsko

Rusko 3:2sn Švédsko

Hokejisti Olympijského výberu Ruska zdolali v pondelkovom zápase A-skupiny na MS v Rige Švédsko 3:2 po nájazdoch a vybojovali si postup do štvrťfinále. Okrem Ruska má vďaka tomuto výsledku istotu štvrťfinále aj Slovensko, Švajčiarsko a Česko.

Prvá tretina patrila spočiatku Švédom, hoci prvú šancu zápasu mal Burdasov. Tre Kronor išli do vedenia v 9. minúte, Frödén využil presilovku šikovnou dorážkou. Potom sa hra otočila, taktovku prevzali Rusi. Najskôr nebezpečne pálil Orlov, ale najväčšiu šancu mal Gavrikov. Jeho delovka od modrej čiary opečiatkovala žŕdku bránky Reideborna.

V druhej tretine mali Rusi prevahu, miestami až drvivú. V rozmedzí od 26. do 29. minúty zavreli Švédov v ich tretine, pričom ruskí hráči dokázali trikrát vystriedať počas hry bez toho, aby prišli o útočné pásmo. Ale vyťažili z toho iba nepresnú strelu Voronkova. Potom sa Švédi dostali z tlaku, veľkú šancu mal Wingerli, keď sa natlačil pred Samonova, ale Rusi odvrátili nebezpečenstvo. Aj ďalšie šance mali potom Švédi, najväčšiu Frödén, ale Samonov zastavil jeho pokus z tesnej blízkosti.

V úvode tretej tretiny hrali Švédi presilovku, Tre Kronor si v nej vytvorili tlak, ale Samonov podržal Rusov. Rovnako aj v 48. minúte pri ďalšej početnej výhode Švédov, dvakrát po sebe nebezpečne pálil Nygren. Švédi držali Rusov na dištanc, ale v 53. minúte rozmedzí 12 sekúnd najskôr Slepyšev a po ňom Barabanov otočili výsledok. Duel však do predĺženia poslal Olofsson.

V ňom hrali Švédi o druhý bod, ktorým by im ešte dal nádej, ale v extračase gól nepadol a rozhodovať museli nájazdy. V nich uspeli Morozov, Burdasov a Tarasenko, Švédi uspeli len dvakrát zásluhou Adriana Kempeho a Pudasa.

Online prenos zo stretnutia Rusko - Švédsko

USA 2:0 Nemecko

Hokejisti USA si na MS v Rige zabezpečili postup do štvrťfinále. V pondelok zdolali Nemecko 2:0 a pripísali si piate víťazstvo na šampionáte za sebou. Američania majú rovnako ako Fínsko na čele B-skupiny po 15 bodov, Nemci zostali s deviatimi na štvrtej priečke.

Aktívnejší Nemci prestrieľali svojho súpera 33:15, no nedokázali skórovať ani raz a druhé čisté konto v Rige tak zaznamenal brankár USA Cal Petersen. O triumf Američanov sa gólmi postarali Jason Robertson a do prázdnej bránky Colin Blackwell. Nemecko prehralo tretíkrát za sebou.

Nemci nasadili do dôležitého súboja už aj zámorskú posilu Kahuna z Edmontonu a v úvode hýrili aktivitou, s ich pokusmi si však bez problémov poradil Petersen. Američania prvýkrát pohrozili na konci 7. minúty, keď po Jonesovej strele zostal pred bránkou súpera osamotený Blackwell, no puk nedokázal zasunúť medzi priestor troch žrdí. Na konci prvej časti mohol po strieľanej prihrávke Wolanina poslať USA do náskoku Thompson, ani táto šanca však bezgólové skóre nezmenila.

Nemci v úvode druhej tretiny nevyužili dve presilovky za sebou, keď sa nedokázali dostať do súvislejšieho tlaku a chýbali aj šance. V nej sa až v polovici duelu ocitol Reichel, ani on však nenašiel recept na pozorného Petersena. Nemci boli herne i strelecky aktívnejší, no 64 sekúnd pred koncom prostrednej časti inkasovali - v presilovke sa z dorážky zblízka medzi nohy Brückmanna presadil Robertson. To už hrali Američania bez zraneného Abdelkadera. Petersen podržal USA aj pri mohutnom nápore Nemcov v úvode tretej tretiny, keď za šesť minút čelil siedmim strelám. Zámorský tím sa úporne bránil aktivite súpera, v 53. minúte mal vyrovnanie na hokejke Pföderl. na druhej strane mohol z brejku definitívne rozhodnúť Thompson. Tlak Nemcov v závere výrazne pribrzdil štvorminútový trest pre Jonasa Müllera a nepomohla mi už ani hra bez brankára, pri ktorej Blackwell 27 sekúnd pred sirénou potvrdil tri body pre USA.

Američania odohrajú svoj záverečný duel v skupinovej fáze v utorok 1. júna o 15.15 SELČ proti jasne poslednému Taliansku. Nemecko nastúpi v ten istý deň o 19.15 h v dôležitom súboji o postup do štvrťfinále proti domácemu Lotyšsku, už aj za prítomnosti divákov na tribúnach.

Online prenos zo stretnutia USA - Nemecko

Nórsko 3:1 Kazachstan

Hokejisti Kazachstanu nevyužili šancu potvrdiť svoj premiérový postup do štvrťfinále MS. Vo svojom poslednom vystúpení v základnej B-skupine prehrali s Nórskom 1:3 a musia čakať na výsledky utorňajších duelov.

Kazachovia mali všetko vo svojich rukách, v prípade triumfu za tri body by už mali istotu účasti medzi elitnou osmičkou. V tabuľke im zatiaľ patrí s desiatimi bodmi tretia priečka. Nóri už pred zápasom nemali šancu na prienik do vyraďovačky, v skupine obsadia predposlednú siedmu pozíciu s ôsmimi bodmi.

Nóri už hrali iba o česť, napriek tomu bola v úvodných minútach aktivita na ich hokejkách. Nevyťažili však nič ani z veľkej šance Lindström a druhá polovica prvej tretiny už patrila Kazachstanu. Gólovo to potvrdili po chybe nórskeho obrancu Espelanda, po ktorej Svedberg vysunul do brejku Ševčenka a ten prekonal brankára strelou pod vyrážačku - 0:1. Ešte v prvej časti mohol náskok svojho tímu zveľadiť Asetov, jeho bekhendový pokus v sieti neskončil. Kazachstan v druhej tretine pri vylúčení Röymarka nepotvrdil líderskú pozíciu v hodnotení presiloviek, početnú výhodu naopak v 28. minúte pretavil na vyrovnávajúci zásah Valkvae Olsen tečom prihrávky do Trettenesa- 1:1. Starčenko vzápätí takmer vrátil náskok pre Kazachov, v 40. minúte Haukeland vychytal v "tutovke" aj Rymareva a skóre tak zostalo nerozhodné. Už 68 sekúnd po štarte tretej tretiny Nóri otočili skóre, keď po rýchlom protiútoku a prihrávke Trettenesa dal na 2:1 Espeland. O dve minúty neskôr takmer pridal tretí zásah svojho tímu Mathis Olimb, na druhej strane mal vyrovnanie na hokejke Michailis, no svoj únik na Haukelanda nevyužil. Snaha Kazachov už nepriniesla nič a minútu pred koncom potvrdil triumf Nórska Mathis Olimb.