Program a výsledky MS v hokeji (Utorok, 1. jún): Slovákov čaká derby, Kanada hrá o všetko

Výsledky MS v hokeji 2021Výsledky MS v hokeji 2021 Zdroj: Športky.sk

RIGA - Prvý júnový deň je zároveň posledným hracím dňom skupinových zápasov a rozhodne sa o postupujúcich do štvrťfinále. V A-skupine majú istú účasť v štvrťfinále Rusi, Švajčiari, Slováci a Česi, keďže Švédsko v pondelkovom zápase prehralo rozhodujúci zápas s ruskou zbornou. V B-skupine najväčšiu pozornosť púta Kanada, ktorá môže podobne ako Švédsko skončiť už v základnej skupine. V dôležitom zápase ich čaká však prvý tím tabuľky - hokejisti Fínska.

Švajčiarsko 6:3 Veľká Británia

Hokejisti Švajčiarska zakončili účinkovanie v základnej A-skupine na MS v Rige triumfom nad Veľkou Britániou 6:3. Dvoma gólmi sa so šampionátom rozlúčil britský útočník Liam Kirk, ktorý sa so siedmi zásahmi osamostatnil na čele tabuľky kanonierov.

Helvéti mali pred zápasom istú účasť vo štvrťfinále, v tabuľke neskončia horšie ako na 2. mieste. Preskočiť ich môžu iba Rusi, ktorých čakal večerný zápas proti Bielorusku (19.15 SELČ).

Švajčiari mali zápas pod kontrolou, hoci v prvej tretine Briti vedeli pohroziť z protiútokov. Skóre otvoril v 11. minúte Hofmann, ale už o 37 sekúnd neskôr Kirk vyrovnal. Náskok potom Švajčiarom vrátil obranca Loeffel. Hráči Británie v druhej časti vyrovnali, keď sa opäť presadil Kirk, ale tento gól Helvétov nakopol a postupne prekonali Bownsa ešte štyrikrát. Postupne sa presadili Alatalo, dvakrát Bertschy a Hischier. Do tretej tretiny poslali tréneri oboch tímov nových brankárov, napriek veľkej prevahe Švajčiarska inkasoval už iba Nyffeler z hokejky Connollyho.

Online prenos zo stretnutia Švajčiarsko - Veľká Británia

Slovensko 3:7 Česká republika

Slovenskí hokejisti prehrali na záver základnej skupiny vo federálnom derby s Českom 3:7. Postúpili tak zo štvrtého miesta a vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretnú s reprezentantmi USA, ktorí vyhrali B-skupinu. Tretí Česi nastúpia proti druhým Fínom.

Do federálneho derby vstúpili lepšie českí hokejisti, ktorí si hneď v úvode vytvorili tlak. Kňažko nevyhodil puk z obranného pásma, Zadina zostal voľný na pravom kruhu a skóroval z prvej strely v zápase - 0:1. Aj v ďalších minútach pokračovala aktivita Česka, Slováci sa len ťažko dostávali do útočného pásma, chýbala im ľahkosť i väčšie šance. Prvá prišla až v 8. minúte, keď Kelemen vybojoval puk, prihral Nemcovi, ale ten sa strelecky nepresadil. V 13. minúte zariskoval Hudáček, puku sa zmocnil Blümel, ktorý ho už smeroval pred bránku, no dobre sa vrátil Pospíšil.

Česi počas celej tretiny výborne forčekovali a v 16. minúte im napádanie s tromi hráčmi prinieslo gól. Grman sa dostal pri mantineli pod tlak od dvojice útočníkov, namiesto vyhodenia prihrával puk krížom pred bránku, kde sa ho zmocnil Zadina, prihral Špačkovi a ten pridal do odkrytej bránky druhý gól. Potom mal šancu Slafkovský, ktorý tvrdo vystrelil, Willovi vypadol puk a mladý útočník sa ho ešte snažil doraziť, ale neúspešne. Slováci sa nepresadili ani v následnej presilovke a do druhého dejstva išli s dvojgólovým mankom.

V jej úvode sa obraz hry nezmenil, Česi tlačili boli nebezpečnejší a v 23. minúte sa dočkali tretieho gólu, keď Šustrovu strelu tečoval medzi Hudáčkove betóny Radil. Slováci sa potom ubránili oslabeniu, na ktorého konci mal dobrú šancu Cehlárik, ale pozorného Willa neprekonal. V 27. minúte však už český brankár kapituloval. Faško-Rudáš ihneď po buly v útočnom pásme napádal pri mantineli Šustra, jeho pokus o prihrávku stečoval rovno na hokejku Sukeľa a ten kľučkou znížil na 1:3.

Ramsayho zverenci strelený gól nabudil, v ďalších minútach začali vyhrávať viac osobných súbojov a dokázali dostať súpera pod tlak. V 32. minúte z neho vzišla presilovka a v nej šanca po akcii tria Slafkovský, Gernát, Cehlárik, no dočasnému kapitánovi slovenského výberu nevyšlo zakončenie a trafil len do Willa. V ďalších šanciach sa nepresadili ani Pospíšil a Slafkovský a jedenásť sekúnd pred koncom druhej tretiny prišiel trest, keď Šulák využil už po 12 sekundách vylúčenie Pospíšila.

Do záverečnej tretiny nastúpil do slovenskej bránky Adam Húska, no čisté konto mu vydržalo len necelé štyri minúty. Pospíšil stratil puk vlastnom pásme, na pravom kruhu ho získal Stránsky a prsnou strelou rozvlnil sieť. Náhradný brankár nestihol predviesť ani jeden úspešný zákrok a v 46. minúte vyťahoval puk zo siete po druhý raz. Šiesty gól Česka pridal Blümel. V 49. minúte znížil Bučko po prihrávke Holešinského, no Slováci už duel nezdramatizovali. V závere síce pridal tretí gól Pospíšil a Ramsay potom odvolal brankára, no Hájek upravil na konečných 7:3 pre Česko do prázdnej bránky.

Online prenos zo stretnutia Slovensko - Česká republika

Rusko 6:0 Bielorusko

Tím Ruského olympijského výboru (ROC) sa stal víťazom základnej A-skupiny na MS v Rige. Vo svojom poslednom zápase v skupine zdolal Bielorusko 6:0 a vo štvrtkovom štvrťfinále sa stretne s reprezentantmi Kanady.

Rusi nazbierali v siedmich dueloch 17 bodov, mali najlepšiu ofenzívu i defenzívu, prehrali iba jeden zápas so Slovenskom (1:3). Bielorusi sa so šampionátom rozlúčili so štvorbodovým ziskom, v tabuľke obsadili posledné 8. miesto.

Online prenos zo stretnutia Rusko - Bielorusko

Kanada 2:3sn Fínsko

Kanadskí hokejisti sú na hrane nepostupu do vyraďovacej fázy MS v Rige. V utorok prehrali s Fínskom 2:3 po samostatných nájazdoch a budú s napätím sledovať večerný záverečný zápas B-skupiny šampionátu. Ak ho Nemci s Lotyšmi dovedú do predĺženia, výber kolísky hokeja" nepostúpi do štvrťfinále.

Fíni, bojujúci o prvenstvo v skupine, mali príšerný úvod. V úvodných troch minútach ako keby ani neboli na ľade, súper si okrem rýchleho gólu Pirriho vypracoval aj ďalšie dve veľké šance. Pri Henriquovej sa "vykúpil" a zo spánku prebral brankár Olkinuora, ktorý mal na konte už dva neisté zákroky a tento moment ako keby nakopol aj celý tím. Suomi hru vyrovnali, dostali sa po 7 minútach do prvej šance, ale do konca tretiny boli aktívnejší a dôraznejší Kanaďania v priebehu, ktorý okrem ich častej streľby nemal veľkú iskru.

Druhá tretina sa rozbehla opačne. Po minúte si rýchlo do pásma nakorčuľoval Ruotsalainen, spoza obrancu zaskočil Kuempera a Fíni boli na koni. Úplne zabudli, že v prvej časti hrali hlboko pod možnosti, naopak, javorový list sa sám zabudol v kabíne. Škandinávci však hrali príliš frivoľne, vyprodukovali druhý zbytočný faul v útočnom pásme a v 29. minúte využil presilovku Comtois šťastným gólom na 2:1. Druhé dejstvo sa na strely skončilo 6:16, prvé bolo 18:5.

Tretiu časť Fíni rozbehli nezáväzným úmyslom zvrátiť stav a Kanaďania sa s rešpektom na okolnosti vyvrcholenia šampionátu stiahli. Priebežný výsledok ich posúval do play off, boju o víťazstvo v riskantnej nadstavbe sa snažili vyhnúť. Kontry podnikali už bez podpory obrancov a radšej hneď zakončovali streľbou, pričom Vilardiho petelica po prejdení modrou takmer pristála v sieti. Fíni viac kombinovali, ale v prehustení pásma sa do čistých šancí nedostávali. Ale do niekoľkých predsa, po krásnej akcii vyrovnal Ruotsalainen a dal na pár minút nádej Kazachstanu.

Zároveň bolo jasné, že Kanada sa potupe vyhne, len ako vyhrá 5-minútové predĺženie či nájazdy, alebo v prípade prehry by sa musel večerný zápas Nemecko - Lotyšsko skončiť v riadnom čase. V predĺžení boli tutovky na oboch stranách, v jeho závere sa už oba tímy zmierili s rozstrelom a v ňom premenil ako víťazný svoj nájazd Ruotsalainen, takže odstavil Kanadu nepravým hetrikom.

Online prenos zo stretnutia Kanada - Fínsko

Taliansko 2:4 USA

Hokejisti USA zvíťazili na MS v Rige nad Talianskom 4:2 a s 18 bodmi vyhrali základnú B-skupinu. Vo štvrťfinále nastúpia proti Slovensku, štvrtému tímu A-skupiny. Taliani prehrali v Rige všetkých sedem zápasov a s nulou na konte boli najslabší tím šampionátu. Vedenie amerického tímu pred zápasom oznámilo, že pre zranenie nenastúpi kapitán Justin Abdelkader, pre ktorého sa turnaj skončil. S kapitánskym "C" nastúpil Brian Boyle.

Vedenie amerického tímu pred zápasom oznámilo, že pre zranenie nenastúpi kapitán Justin Abdelkader, pre ktorého sa turnaj skončil. S kapitánskym "C" nastúpil Brian Boyle.

Online prenos zo stretnutia Taliansko - USA

Nemecko 2:1 Lotyšsko

Nemeckí a kanadskí hokejisti postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Rige. Rozhodli o tom Nemci víťazstvom 2:1 nad domácim Lotyšskom v záverečnom zápase B-skupiny. V tabuľke obsadili 3. miesto a vo štvrťfinále sa stretnú so Švajčiarskom. Štvrtá Kanada nastúpi proti hráčom Ruského olympijského výboru.

Úvod zápasu, v ktorom sa rozhodovalo o posledných postupujúcich, zvládli lepšie Nemci a v 4. minúte sa ujali vedenia. Seider vysunul na ľavom krídel Peterku a ten z ľavého kruhu namieril do pravého horného rohu Kalninšovej bránky. Krátko na to mali ďalšie šance oba tímy, najprv Eisenschmid z dorážky netrafil bránku a vzápätí Batna využil chybu M. Müllera pri rozohrávke, no Ri. Bukarts trafil len do Niederbergera. V 7. minúte udreli opäť Nemci, Pföderl prihral spoza bránky Noebelsovi a ten trafil medzi Kalinšove betóny. Od polovice tretiny prebrali taktovku Lotyši, na dlhý čas zavreli súpera v obrannom pásme, no Nemci výborne blokovali ich strely. Domáci si potom zahrali aj dve presilovky, ale nevyužili ich rovnako ako Nemci jednu. Lotyšsko udrelo v 26. minúte, prečíslenie 3 na 1 premenil na gól Abols - 1:2. V 30. minúte boli domáci blízko k vyrovnaniu, no ani na trikrát nedorazili do siete puk po Jaksovom nahodení. Neujali sa ani ich ďalšie šance v 2. tretine, v ktorej prestrielali súpera 9:5. V úvode tretieho dejstva mal ďalšiu možnosť Abols, ale Niederberger jeho pokus vyrazil. Domáci mohli vyrovnať v presilovke, ktorú hrali od 49. minúty, ale Nemci im nedovolili poriadne sa nasťahovať do útočného pásma. Lotyši nevyužili ani štvrtú početnú výhodu, nepresadili sa ani v hektickom závere, keď odvolali brankára a na domácom turnaji nepostúpili do štvrťfinále.