Slováci zatiaľ nemali žiadne problémy s koronavírusom: Všetko ide podľa plánu

Slovenskí futbalisti počas tréningu na EURO v PetrohradeSlovenskí futbalisti počas tréningu na EURO v Petrohrade Zdroj: futbalsfz.sk/Roman Ferstl

BRATISLAVA - Od stredy už v Petrohrade naplno fungujú nielen slovenskí futbaloví reprezentanti, ale aj ďalší členovia výpravy, ktorí dohliadajú na bezproblémovú účasť na majstrovstvách Európy. Bezpečnostný manažér Slovenského futbalového zväzu Peter France uviedol, ako tím funguje počas pandémie koronavírusu.

V prípravnom kempe v súvislosti s ochorením COVID-19 nenastali komplikácie a všetci členovia slovenskej delegácie v stredu odleteli do Ruska s negatívnymi výsledkami PCR testov: "Bublina je zabezpečená hlavne preventívnymi opatreniami ako izolácia futbalového tímu v samostatnom hoteli a tréningovom centre. Taktiež musia byť zabezpečené všetky epidemiologické opatrenia ako dezinfekcia priestorov, nosenie respirátorov, dezinfekcia rúk a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti od externého personálu. Taktiež je v rámci reprezentačného tímu vykonávané pravidelné testovanie v zmysle UEFA Return to Play protokolu počas organizácie futbalových zápasov a v prípade nevyhnutných potrieb aj antigénové testovanie."

Problémom sa nevyhli súperi Slovenska v E-skupine ME 2020, prípady koronavírusu sa objavili v mužstvách Španielska i Švédska. V španielskom výbere vyšli pozitívne testy Sergiovi Busquetsovi a Diegovi Llorentemu, v jeho prípade však kontrolný test v stredu nepotvrdil infekciu a zrejme išlo o falošnú pozitivitu. Zo Švédov sa nakazali Dejan Kuluševski a Mattias Svanberg. France mohol skonštatovať, že zatiaľ sa u Slovákov nevyskytli žiadne neočakávané okolnosti: "Všetko ide podľa plánu. Kladieme dôraz na prevenciu a individuálnu zodpovednosť každého člena výpravy. Vieme, kde sú riziká, a chceme sa im vyhnúť."

Šampionát sa uskutoční v jedenástich mestách v jedenástich krajinách a na všetky štadióny budú mať v určitej miere prístup aj diváci. Dôležitá preto bola komunikácia s Európskou futbalovou úniou (UEFA) a vzhľadom na dejiská zápasov E-skupiny aj s úradmi v Rusku a Španielsku. "Komunikácia v Petrohrade so zástupcami UEFA a miestnymi úradmi funguje plne profesionálne. Organizátori majú skúsenosti z majstrovstiev sveta 2018 v Rusku, takže veľa vecí sa vybavuje plynulo a bez problémov. Najväčší dôraz sa samozrejme kladie na dodržiavanie epidemiologických opatrení, ktoré sa však postupne uvoľňujú. Avšak, stále je tu výstražný prst a zástupcovia UEFA kladú dôraz na dodržiavanie UEFA covidového protokolu. Nikto sa nechce vrátiť do situácie vo futbale spred pár mesiacov," povedal France a prezradil, na čo sa momentálne sústredí najviac: "Na bezpečnosť (safety a security) a komfort pre tím v Petrohrade. Všetci spolu tvoríme jeden tím, ktorý sem prišiel odovzdať dobré meno slovenského futbalu."

V Petrohrade odohrá Slovensko stretnutia s Poľskom (pondelok 14. júna o 18.00 SELČ) a Švédskom (piatok 18. júna o 15.00 SELČ). Do Sevilly sa presunie na duel proti domácemu Španielsku (streda 23. júna o 18.00 SELČ). France a SFZ už vedia, že na zápasy sa v hojnom počte chystajú aj fanúšikovia spod Tatier: "Máme kompletné informácie o predaji vstupeniek od UEFA na naše zápasy a teší nás, že fanúšikovia majú vysoký záujem prísť podporiť slovenskú futbalovú reprezentáciu."

Viac o téme: Slovensko SFZ EURO
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR