VIDEO Česko vstúpilo do šampionátu víťazne: Schick režíroval triumf na škótskej pôde!

Českí futbalisti sa tešia z góluČeskí futbalisti sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

GLASGOW - Českí futbalisti vstúpili do majstrovstiev Európy triumfom nad Škótskom 2:0. O oba góly hostí sa v glasgowskom Hampden Parku postaral útočník Patrik Schick a jeho druhý presný zásah bol výstavný, keď strelou z polovice ihriska potrestal vybehnutie brankára Davida Marshalla. Druhým hrdinom Čechov bol Tomáš Vaclík, ktorý v druhom polčase zlikvidoval niekoľko veľkých šancí Škótov.

Českí reprezentanti nastúpia vo svojom druhom zápase D-skupiny v piatok 18. júna o 18.00 h opäť v Glasgowe proti Chorvátom, Škótov čaká v ten istý deň o tri hodiny neskôr derby s Anglickom.

D-skupina - 1. kolo: Glasgow

Škótsko - Česko 0:2 (0:1)
Góly: 42. a 52. Schick. Rozhodovali: Siebert - Seidel, Foltyn (všetci Nem.), bez kariet.

Škótsko: Marshall - Hanley, Cooper, Hendry (67. McGregor) - O'Donnell (79. Forrest), Armstrong (67. Fraser), McGinn, McTominay, Robertson - Dykes (79. Nisbet), Christie (46. Adams)

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Souček, Král (67. Holeš) - Masopust (72. Vydra), Darida (87. Ševčík), Jankto (72. Hložek) - Schick (87. Krmenčík)

Úvod zápasu bol opatrný a oba tímy sa sústredili najmä na defenzívu. Škóti síce v prvých minútach súpera zatlačili, ale šance si nevypracovali. Do nádejnej sa dostával McGinn, no v poslednej chvíľu ho zablokoval jeden z obrancov. Prvá vážnejšia príležitosť prišla v 16. minúte. Rozhodca nechal pokračovať hru po dvoch ostrých súbojoch pri škótskej šestnástke, Jankto prihral z ľavej strany do pokutového územia Schickovi, jeho strelu z prvej vytlačil Marshall na roh.

Na druhej strane sa odohrala podobná akcia po rýchlom protiútoku, no Dykes mieril vedľa ľavej žrde. V 31. minúte už českého brankára poriadne preveril kapitán Robertson, ale Vaclík si svoje miesto zastal a jeho pokus vytlačil nad brvno. Nerozhodné skóre vydržalo do 42. minúty, keď z pravej strany poslal Coufal center do vápna, Schick sa zavesil do vzduchu a cez dvoch obrancov poslal loptu k vzdialenejšej žrdi - 0:1.

Druhý polčas odštartoval výrazne aktívnejšie a diváci v Hampden Parku si prišli na svoje. Už po dvoch minútach sa prezentoval nebezpečnou strelou Darida a prevetral Marshallove rukavice. Na druhej strane vyrazil Vaclík center z ľavej strany, no len ku Škótom a Hendryho strelu zastavilo až brvno. Český brankár podržal svojich spoluhráčov aj v 49. minúte, keď ho takmer prehodil Kalas, no stihol reflexívne vytlačiť loptu aj pred dobiedzajúcim Dykesom.

Český futbalista Patrik Schick Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Potom už prišiel druhý gólový moment Schicka. Český útočník si prebral loptu na polovici ihriska, všimol si, že Marshall je ďaleko z bránky, tak to skúsil z diaľky a krásnou strelou rozvlnil sieť - 0:2. Škóti sa z druhého úderu rýchlo otriasli a v ďalších minútach dostali Čechov pod veľký tlak. Tečovaná Armstrongova strela skončila tesne nad, dve tutovky Dykes v 61. a 65. minúte vychytal Vaclík, ktorý sa zaskvel najmä pri tej druhej.

Domáci aj ďalej držali loptu, no dochádzali im sily a proti českému obrannému bloku sa len ťažko presadzovali. Schick mohol v 80. minúte zavŕšiť hetrik, no zo stredu šestnástky namieril len do Marshalla. Česi si v závere náskok postrážili a pripísali si dôležité víťazstvo.

hlasy po zápase /ČT Sport, BBC One/:
Patrik Schick, útočník ČR: "Je to skvelé, na tento zápas som sa ako všetci veľmi tešil, bola to dlhá doba. Bol to ťažký duel a stál nás veľa síl. Je super, že sme ho zvládli s nulou vzadu. Je to krásne víťazstvo. Tento zápas som si už niekoľkokrát prehrával v hlave. Ten druhý gól je čerešnička. Bola tam odrazená lopta, periférne som sa pozrel, videl som, že brankár je vysoko, tak som to tam praskol."

Tomáš Souček, stredopoliar ČR: "Najťažší bol asi ten tlak, že to bol prvý zápas a vždy je nepríjemné prehrať prvý zápas na turnaji. Oni na nás na začiatku vybehli, potom to bol vyrovnaný duel a som rád, že sme to zvládli na našu stranu. Ten druhý ´Schickyho´ gól je rozprávka."

Stuart Armstrong, stredopoliar Škótska: "Bol to ťažký zápas, veľmi kompaktný, nebolo tam veľa voľného miesta a hrali sme veľa dlhých lôpt, čo sme nechceli. Keď sme si prihrávali, išlo nám to dobre, no bolo ťažké dostať sa cez ich obranu. Som sklamaný z toho, ako sme inkasovali prvý gól. Až na to sme bránili celkom dobre. Pri tom druhom góle ukázal skutočnú kvalitu. V druhom polčase sme mali šance a snažili sme sa ich zatlačiť, ale na tejto úrovni musíte premieňať šance."