VIDEO Oslabená Brazília si ustrážila postup, v semifinále narazí na nevyspytaľné Peru

Hráči Brazílie oslavujú gólHráči Brazílie oslavujú gól Zdroj: SITA/AP/Silvia Izquierdo

RIO DE JANEIRO - Futbalisti Brazílie sa prebojovali do semifinále Copa América. Domáci tím zvíťazil vo štvrťfinále v Riu de Janeiro nad Čile 1:0, keď jediný gól strelil na začiatku druhého polčasu Lucas Paquetá.

Po prvom bezgólovom polčase vystriedal tréner "kanárikov" Tite útočníka Roberta Firmina a poslal namiesto neho na trávnik Paquetu. Tomu stačilo iba niekoľko sekúnd, aby sa strelecky presadil. Vrútil sa do šestnástky, tiesnený si našiel priestor na zakončenie a Claudia Brava prekonal strelou k bližšej žrdi. Zdalo sa, že "Selecao" sa gólom nakopne k lepšiemu výkonu, lenže už o dve minúty neskôr sa domácim situácia výrazne skomplikovala.

Gabriel Jesus vo výskoku trafil kopačkou Eugenia Menu a dostal od rozhodcu priamo červenú kartu. Brazília sa musela brániť s desiatimi hráčmi a Čile v presilovke dokázalo rozvlniť sieť, lenže gól Eduarda Vargasa neplatil pre ofsajd. Strelu Bena Breretona v 68. minúte zasa zastavilo brvno. Obhajcovia titulu aj v oslabení dokázali hroziť z protiútokov, ďalší gól však už nepadol.

Neymar páli na bránu Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Silvia Izquierdo

"V každom zápase čelíme určitým skúškam, ktoré nás robia silnejšími. Ukázali sme, že dokážeme uspieť za akýchkoľvek okolností. Museli sme sa brániť, držať pokope ako tím, bolo to veľmi náročné," povedal Neymar, ktorý v závere hrozil z kontier. "Dobré bránenie je jednou z našich charakteristických čŕt. Bez ohľadu na dnešný výkon vždy dostávame v zápasoch málo gólov. Aj s desiatimi hráčmi sme si dokázali vypracovať čisté šance. Som veľmi hrdý na tento tím, za to, akého má bojovného ducha," citovala agentúra AP kapitána Brazílie Thiaga Silvu.

V druhom štvrťfinálovom súboji Peru vyradilo po veľkej dráme Paraguaj. V závere riadneho hracieho času za stavu 3:2 síce inkasovalo od Gabriela Avalosa, ale v jedenástkovom rozstrele si jeho hráči udržali pevnejšie nervy. Rozhodla šiesta séria, na paraguajskej strane zlyhal Alberto Espinola, keď jeho strelu zneškodnil brankár Pedro Gallese, a následne Miguel Trauco svoj pokus premenil.

Oba tímy dohrávali zápas s desiatimi hráčmi, po druhej žltej karte sa z ihriska predčasne porúčali na konci prvého polčasu autor prvého gólu Paraguaja Gustavo Gomez a v 85. minúte aj peruánsky krídelník Andre Carillo. Peru sa stretne s Brazíliou v noci na utorok o 1.00 SELČ v Riu de Janeiro.

Copa America - štvrťfinále:

Rio de Janeiro

Brazília - Čile 1:0 (0:0)
 Gól: 46. Paquetá, ČK: 48. Gabriel Jesus (Br.)

Goiania

Peru - Paraguaj 3:3 pp (2:1, 3:3), 4:3 na strely z 11 m
Góly: 21. Gomez (vl.), 40. Lapadula, 80. Yotun – 11. Gomez, 54. Alonso, 90. Avalos, ČK: 85. Carrillo po 2. ŽK – 45+3. Gomez po 2. ŽK

Viac o téme: Brazília Paraguaj Peru Čile Copa América