VIDEO Historický úspech pre Taliansko: O tom som si ani nedovolil snívať!

Matteo BerrettiniMatteo Berrettini Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

LONDÝN - Taliansky tenista Matteo Berrettini sa premiérovo v kariére predstaví vo finále grandslamového turnaja. V semifinále dvojhry vo Wimbledone si ako siedmy nasadený v piatok poradil so štrnástkou podujatia Poliakom Hubertom Hurkaczom v štyroch setoch 6:3, 6:0, 6:7 (3) a 6:4. V nedeľňajšom finále sa stretne s úspešnejším z druhého semifinále medzi Srbom Novakom Djokovičom a Kanaďanom Denisom Shapovalovom.

Dvadsaťpaťročný Berrettini dosiahol doteraz najvýznamnejší úspech v kariére, v semifinále na podujatiach veľkej štvorky bol predtým aj na US Open v roku 2019. Aktuálne deviaty hrač svetového rebríčka je vôbec prvý taliansky hráč, ktorý sa predstaví vo wimbledonskom finále.

Grandslamový titul vybojoval z jeho krajanov naposledy Adriano Panatta na Roland Garros v roku 1976. Na londýnskej tráve štartuje iba tretíkrát v kariére, prišiel sem ovenčený titulom z turnaja na rovnakom povrchu v Queen´s Clube. Na okruhu ATP získal zatiaľ päť titulov.

Prvé semifinále malo v úvode vyrovnaný priebeh iba do piatej hry prvého setu. Od stavu 2:3 zo svojho pohľadu už na dvorci jasne dominoval Berrettini, ktorý vyhral nasledujúcich 11 hier v sérii a urobil rozhodujúci krok k postupu.

Rodák z Ríma minimálne kazil, v druhom sete urobil jedinú nevynútenú chybu. Navyše ťažil z precízneho servisu i výbornej hry na returne, v druhom dejstve dovolil súperovi iba 40-percentnú úspešnosť po prvom podaní a sám sa v tejto štatistike dostal na úroveň 92%.

Matteo Berrettini Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

Aj v treťom sete mal herne navrch, ale Hurkacz si tentoraz podržal servis a v tajbrejku už kraľoval. Poliak získal rýchlo náskok 4:0 a vynútil si štvrtý set. Ten bol po brejku hneď v prvej hre už opäť v réžii Berrettiniho, ktorý nepustil súpera do šance na obrat a tešil sa z víťazstva.

O tom som si ani nedovolil snívať

"Nemám slov. Potrebujem asi ešte niekoľko hodín, aby som si vôbec uvedomil, čo sa to okolo mňa deje. Odohral som vynikajúci zápas, užil som si atmosféru a ďakujem za to. Priznám sa, že som si nikdy o takomto niečom ani nedovolil snívať, pretože sa mi to zdalo nedosiahnuteľné. Bol som lepší hráč a myslím si, že aj tretí set som si zaslúžil vyhrať, ale prehru v ňom som rýchlo hodil za hlavu, spamätal som sa z toho a okamžite sa to vyplatilo. Uvidíme, kto bude môj súper, obom hráčom v druhom semifinále prajem všetko dobré. Určite je to zatiaľ môj najlepší deň v tenisovom živote a možno ešte príde aj nejaký lepší," povedal v prvej reakcii po postupe do finále taliansky hráč.

V ten istý deň ako on zabojuje o wimbledonský titul, nastúpia večer v londýnskom Wembley jeho krajania vo finále futbalových ME proti domácemu Anglicku.

Berrettini ani raz v dueli neprišiel o svoj servis, odvrátil dva brejkbaly a sám ich premenil šesť z desiatich. Talian zahral 22 es a urobil jednu dvojchybu, Hurkacz mal túto bilanciu 5:1. Berrettini jasne predčil súpera v štatistike víťazných úderov (60:27), urobil spolu 18 nevynútených chýb oproti 26 zo strany Poliaka. Zápas trval 2:36 h.

Hurkacz sa predtým na turnaji blysol vyradením Švajčiara Rogera Federera i Rusa Daniila Medvedeva, no napokon sa nestal prvým poľským mužom v grandslamovom finále v histórii. Pred ním sa z jeho krajanov dostal na jednom zo štyroch top turnajov do semifinále iba Jerzy Janowicz.