VIDEO Washington s Fehérvárym vyhral v Buffale, Kreider napodobnil Petra Bondru

Alexander Ovečkin strelil víťazný gól.Alexander Ovečkin strelil víťazný gól. Zdroj: SITA/AP/Adrian Kraus

BUFFALO - Hokejisti Washingtonu v zostave so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym vyhrali v noci na sobotu v zámorskej NHL na ľade Buffala 4:3 po samostatných nájazdoch. Do predĺženia ich poslal kapitán Alexander Ovečkin, ktorý potom v rozstrele premenil aj rozhodujúci nájazd. Pre hostí to bola ôsma výhra z uplynulých jedenástich zápasov, Feherváry bol na ľade viac ako 23 minút a vyslal tri strely na bránku.

Capitals poslal do predĺženia kapitán Alexander Ovečkin, ktorý potom v rozstrele premenil aj rozhodujúci nájazd. Ruský kanonier strelil už 41. gól v sezóne. Pre hostí to bola ôsma výhra z uplynulých jedenástich zápasov a vo všetkých si pripísal aspoň bod Jevgenij Kuznecov. "Celý rok hrá veľmi dobre. Jeho rýchlosť, kreativita a útok vytvárajú na ľade dynamiku," uviedol na adresu 29-ročného centra tréner Washingtonu Peter Laviolette. Touto výhrou jeho tím definitívne obral minuloročného finalistu Montreal Canadiens o šancu postúpiť do play off, "Habs" sú na samom dne tabuľky Východnej konferencie.

Jasný triumf Rangers

V ďalšom zápase hráči New Yorku Rangers zdolali Pittsburgh jednoznačne 5:1. Americký útočník Chris Kreider si pripísal tri kanadské body, keď najprv zvýšil vedenie svojho tímu na 2:0 v 4. minúte, o osemnásť sekúnd neskôr asistoval a v druhej pridal presný zásah na 4:0. Na konte má v prebiehajúcej sezóne už 44 gólov a stal sa prvým hráčom po bývalom slovenskom kanonierovi Petrovi Bondrovi (2000/2001), ktorý skóroval v jednej sezóne 44-krát s minimálne 22 presnými zásahmi v presilovke a tromi v oslabení. Jeho spoluhráč Mika Zibanejad si pripísal tri asistencie a získal jubilejný 500. bod v NHL.

Rangers mali výborný vstup do zápasu, už v 5. minúte viedli 3:0. "Pre mňa nastal zlom na konci prvej tretiny, keď sme zvládli štyri minúty v oslabení. Keby súper využil aspoň jednu, zápas by dopadol inak, no toto im nepomohlo," uviedol pre oficiálny web ligy kormidelník domácich Gerard Gallant.

Vo Winnipegu rozhodovalo predĺženie

Do predĺženia išlo aj stretnutie medzi Winnipegom a Columbusom (4:3 pp). Štrnásť sekúnd pred sirénou ho hosťom zariadil Dán Oliver Bjorkstrand, no trvalo len 21 sekúnd - o víťazstve domácich rýchlo rozhodol Bjorkstrandov krajan Nikolaj Ehlers, pre ktorého to bol 20. gól v tejto sezóne.

Calgary zdolalo Arizonu 4:2 a upevnilo si vedenie na čele Pacifickej divízie. V porovnaní s druhým Los Angeles, ktoré na Flames stráca sedem bodov, majú navyše dva zápasy k dobru. Hrdinom duelu bol s tromi kanadskými bodmi Johnny Gaudreau (1+2), v priebehu ôsmich minút asistoval pri prvých dvoch góloch "plameňov" a tretí sám vsietil. Presný zásah bol preňho 200. v NHL. Na druhej strane sa zas premiérovo gólovo presadili Michael Carcone a Vladislav Koľjačonok. Prvý menovaný absolvoval predtým až 333 zápasov v AHL. Ich spoluhráč Phil Kessel odohral 964. zápas v základnej časti v rade bez prerušenia, čím sa v tejto štatistike vyrovnal historicky druhému najúspešnejšiemu "železnému mužovi" Dougovi Jarvisovi. Rekordnú šnúru stále ťahá obranca Philadelphie Keith Yandle, ktorý je momentálne na čísle 987.

Colorado zdolalo Philadelphiu

Líder Západnej konferencie z Colorada si poradil s Philadelphiou 6:3, pričom už po prvej tretine viedol 4:1. Aj v tomto stretnutí si najproduktívnejší hráč pripísal tri body - Nazem Kadri poslal v ôsmej minúte Avalanche do vedenia a asistoval pri dvoch nasledujúcich presných zásahoch. Jeho spoluhráč, obranca Cale Makar pridal na svoje konto už 24 presný zásah v sezóne a počtom gólov v jednom ročníku tak prekonal historicky najlepšieho obrancu klubu Sandisa Ozolinša. Ten v sezóne 1996/97 skóroval v drese Avalanche 23-krát. Zadáci Colorada celkovo vsietili v tejto sezóne 55 gólov, čím takisto prekonali klubový rekord ešte z čias Quebec Nordiques (1992/93).

"Mikko Rantanen mi to povedal na striedačke, je to výnimočné," uviedol 23-ročný Makar. So svojím výkonom však nebol úplne spokojný: "Nemyslím si, že to bol môj najlepší zápas. Čo sa týka tímovej snahy, máme za sebou tri dobré zápasy. Našim útočníkom sa darí vytvárať tlak."

Martin Fehérváry (Washington) 23:18 0 0 0  0 3 0
/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

Viac o téme: Washington Capitals Philadelphia Flyers New York Rangers Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Buffalo Sabres Colorado Avalanche Columbus Blue Jackets Calgary Flames Arizona Coyotes