Dôvod, prečo ešte hrá tenis: Česká hviezda sníva o grandslamovom titule

Česká tenistka Karolína PlíškováČeská tenistka Karolína Plíšková Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

NEW YORK - Ako hráčku, ktorá vie predviesť špičkový tenis, ale musí všetko zladiť pre vrcholný turnaj, opísal Karolínu Plíškovú nový tréner Leoš Friedl.

Hoci 22. tenistka svetového rebríčka laborovala pred US Open so zranením nohy, dostala sa na newyorskom betóne už do osemfinále. V ňom dnes vyzve Bielorusku Viktóriu Azarenkovú.

"Kája hrá a maká, aby niekedy vyhrala grandslam. To je cieľ, pre ktorý ešte hrá tenis, a dáva do toho sto percent. Dúfame, že sa to podarí, ale ideme zápas od zápasu," povedal Friedl novinárom v New Yorku.

"Vieme, že dokáže zahrať tenis hodný svetovej jednotky alebo grandslamovej šampiónky. Teraz to chce len načasovať, aby ich odohrala viac po sebe a v správny čas," pokračoval.

Tridsaťročná Plíšková na poslednom grandslamovom turnaji roka porazila postupne Poľku Magdu Linetteovú, krajanku Marie Bouzkovú a olympijskú šampiónku Belindu Bencicovú zo Švajčiarska. Na US Open obhajuje účasť medzi ôsmimi najlepšími.

"Ide jej to veľmi dobre. A nielen tu. Už na konci tretieho týždňa prípravy v Marbelle sa jej hra značne posunula dopredu a v San Jose porazila prvýkrát (Katie) Boulterovú. Mala dobre rozohraný aj zápas s (Amandou) Anisimovovou.

Tu ešte zisťovala, že to, čo po nej chcem, funguje. Potvrdilo sa to na turnaji v Toronte, kde prenikla do semifinále, porazila skvelé hráčky a hlavne predviedla výborný tenis," povedal Friedl.

Pred US Open zabrzdilo Plíškovú zranenie nohy. Kvôli nemu sa nemohla na grandslam stopercentne pripraviť. "Viacmenej nemohla týždeň hrať. Z predchádzajúcich turnajov ale mala formu. Vedeli sme, že to po tenisovej stránke môže byť dobré. Len bolo potrebné dať dohromady zdravie, čo sa na poslednú chvíľu podarilo," uviedol Friedl.

Vedel, na čom chce s Plíškovou pracovať

Vo chvíli, keď bývalý úspešný deblista a wimbledonský víťaz zo zmiešanej štvorhry nahradil v auguste kouča Saschu Bajina, vedel, na čom chce s Plíškovou pracovať. S tridsaťročnou hráčkou sa poznali z tenisového prostredia a rodáčka z Loun, ktorá hľadala nový impulz, ocenila, že Friedl ich športu "mega rozumie".

"Aj u takej hráčky, ktorá bola prvá na svete, som stále videl veci, ktoré by potrebovala zlepšiť. Zatiaľ sa nám to darí," povedal Friedl a pridal konkrétne príklady.

"Občas hrať po lajnách a nielen do krosu. Pri určitých úderoch strážiť postavenie a ich prevedenie. Alebo aj z hľadiska taktiky, aby sa zápas nejako vyvíjal," prezradil rodák z Jindřichovho Hradca.

Česká tenistka Karolína Plíšková Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Adam Hunger

Plíškovú ocenil za to, že dokáže v zápase presne plniť to, čo sa po nej chce, reagovať na vývoj a urobiť si srandu sama zo seba.

"Kto toto nevie, ide sám proti sebe. Mal som to rovnako. Človek si musí aj v zápase povedať: 'Som drevák' alebo tak... Ono keď pokazíte niečo, čo normálne nekazíte, tak je to jednoducho fakt. A nabudúce už si to postrážite, aby ste neurobili rovnakú chybu," uviedol Friedl.

Naposledy spolu žartovali na tému jej formy po zranení. Zatiaľ čo Plíšková sa po návrate na kurty cítila dobre, kouč ju varoval pred falošnou formou.

"Forma už je dlhší čas dobrá. Ako ale týždeň nehrala, trochu som ju brzdil, že prvý tréning býva výborný, hráč si myslí, že má formu, ale ten druhý alebo tretí tréning už je trošku horší. Kája je ale výnimka a v jej prípade to neplatí," dodal Friedl.

Viac o téme: Karolína Plíšková US Open Leoš Friedl
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/US Open Tennis Championships
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy