Peter Sagan pred MS v Austrálii: Možno získam titul a potom skončím

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Profimedia

WOLLONGONG - Hoci nepatrí k favoritom, na majstrovstvách sveta nemôžete nikoho dopredu odpísať. Tobôž nie Petra Sagana, trojnásobného šampióna a muža, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie svetovej cyklistiky.

Ak by v austrálskom Wollongongu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom prekvapil hviezdami nabitých súperov a získal by zlato, tak by vytvoril nový rekord. Štyri dúhové dresy z kategórie elite nemá nik.

"Možno získam titul majstra sveta a potom odídem z cestnej cyklistiky," žartoval Sagan v rozhovore pre Cyclingnews.

Sedemnásobný víťaz zeleného dresu na Tour de France získal svoje tri majstrovské tituly v americkom Richmonde, katarskej Dohe a nórskom Bergene.

"Ak budem mať svoj deň a vydám zo seba maximum, tak prečo by som nemohol zvíťaziť aj tentoraz? Trikrát som vyhral svetový šampionát, tak prečo nie aj štyrikrát? Samozrejme, sú to jedinečné preteky, reprezentuje svoju krajinu, takže buď vám to vyjde, alebo nie. Milujem majstrovstvá sveta, pretože nikdy neviete, ako to dopadne."

Okrem našej legendy majú tri tituly majstra sveta na konte aj slávni Belgičania Eddy Merckx a Rik van Steenbergen, taktiež Španiel Óscar Freire a talianska ikona Alfredo Binda.

Boli to dva ťažké roky

Žilinský rodák zaznamenal v aktuálnej sezóne dve víťazstvá. Najskôr sa tešil v 3. etape na pretekoch Okolo Švajčiarska, ktoré slúžia ako generálka na Tour de France, a druhú výhru pridal o necelé dva týždne neskôr na slovenskom šampionáte. 

Z Tour de Suisse napokon odstúpil kvôli pozitívnemu testu na koronavírus, ktorým sa nakazil už po tretí raz za posledný rok a pol. 

Nechýbal ani na "Starej dáme", kde obsadil raz šieste a dvakrát štvrté, resp. piate miesto.

"Za posledné dva roky som kvôli koronavírusu musel trikrát absolvovať predsezónny tréning. Ochorel som, dostal som sa do formy, potom som opäť ochorel a znova som bol fit. Som dosť odolný, ale boli to dva ťažké roky. 

Určite to nebola moja najlepšia sezóna, ale ani najhoršia a nie som si istý, či si ju musím ´zachrániť´. Takto sa nepozerám na svoje sezóny ani na kariéru," odmieta slová kritikov tridsaťdvaročný hviezdny cyklista. 

Slovenský cyklista Peter Sagan Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

V závere leta presedlal na e-bike na MS v horskej cyklistike vo francúzskom Les Gets, na ktorých obsadil 16. priečku a bol najlepší z kvarteta Slovákov. Zúčastnil sa aj jednorazových pretekov Bemer Cyclassics a Bretagne Classic.

Následne sadol do lietadla a presunul sa do Kanady, kde štartoval na Grand Prix Quebecu a Montrealu, no ani raz nedošiel do cieľa. Trápili ho žalúdočné problémy. 

"V posledných dvoch rokoch som pracoval tvrdšie ako kedykoľvek predtým. Myslím si, že som sa zakaždým vrátil a vždy sa mi podarilo zvíťaziť. Tento rok som ovládol etapu na Okolo Švajčiarska a bol som aj na Tour de France. Ak by som tam vyhral etapu, ľudia by zmenili názor," dodal Sagan.

V posledných rokoch prešla cyklistika, vrátane samotných pretekárov a tréningových metód, značným vývojom. Uvedomuje si to aj jeden z najlepších jazdcov ostatnej dekády. 

"Cyklistika sa zmenila, bez diskusie. Zmenil sa štýl, akým pretekáme, zmenili sa aj pretekári a tak sa zmenil aj spôsob, akým trénujeme. Ak zrovna nie ste práve najlepší, nemôžete vyhrať. Nikto, ani ja, ani Remco Evenepoel, ani Wout van Aert, ani Tadej Pogačar či Mathieu van der Poel. Myslím, že sme toho boli svedkami v rôznych momentoch sezóny."

Náročná misia, ale nie nemožná

Jeho túžbou je vybojovať štvrtý titul majstra sveta a osamostatniť sa na čele historických tabuliek. Iste, nesmierne náročná misia, ale nie nemožná. 

267 kilometrov dlhá trať by mala vyhovovať predovšetkým klasikárom či vrchárom, prípadne veľmi odolným šprintérom. Cyklisti musia prekonať prevýšenie takmer 4000 výškových metrov. 

Hlavnými favoritmi na zlatú medailu budú Belgičania Wout van Aert a Remco Evenepoel, resp. Holanďan Mathieu van der Poel. Uspieť však môže aj slovinský fenomén a dvojnásobný víťaz Tour de France Tadej Pogačar.

"Potrebujem si poriadne preštudovať trať, kým pochopím, ako môžu preteky prebiehať a ktorých jazdcov mám sledovať. Zdá sa, že okruh v Austrálii má dosť veľa stúpaní, vyhovuje viacerým pretekárom a môže to dopadnúť akokoľvek," uvedomuje si Sagan. 

Peter Sagan sa v Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Slovensko bude mať na šampionáte štvorčlenný tím. Okrem Petra Sagana sa v kategórii elite mužov predstavia aj jeho brat a tímový kolega z TotalEnergies, Juraj Sagan, ďalej Matúš Štoček (ATT Investments) a Marek Čanecký (BRS Kaktus Bike).

"Dôležité bude, aby som sa cítil dobre a pohyboval sa vpredu. Ak tam budem v poslednom kole, keď sa bude lámať chlieb, tak sa môže stať čokoľvek," uzavrel pre Cyclingnews. 

Jeho husársky kúsok z rokov 2015 až 2017 môže ako druhý v histórii zopakovať francúzsky univerzál Julian Alaphilippe, ktorý vyhral dve predošlé edície.

Viac o téme: Peter Sagan Juraj Sagan MS v cyklistike Marek Čanecký Julian Alaphilippe Matúš Štoček Remco Evenepoel Mathieu van der Poel Tadej Pogačar Wout van Aert TotalEnergies
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • Twitter/Cyclingnews
  • Zdroj: Športky
Staršie správy

Videá