VIDEO Bieloruský súboj je pasé: Spoznali sme finalistky Australian Open

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová a Bieloruska Victoria AzarenkováKazašská tenistka Jelena Rybakinová a Bieloruska Victoria Azarenková Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

MELBOURNE - Kazašská tenistka Jelena Rybakinová sa stala prvou finalistkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Vlaňajšia víťazka Wimbledonu zdolala v semifinále v pozícii nasadenej dvadsaťdvojky dvojnásobnú melbournskú šampiónku Victoriu Azarenkovú z Bielorusku 7:6 (4), 6:3.

V dueli o postup do finále nastúpi v nedeľu o 9.30 SEČ proti Bieloruske Arynoe Sabalenkovej, ktorá v druhom štvrtkovom semifinále zdolala v pozícii nasadenej päťky Poľku Magdu Linetteovú 7:6 (1), 6:2. V sobotu bude bojovať o prvý singlový grandslamový titul.

V ďalších minútach však otočila na 5:3 a v deviatom geme mala pri vlastnom servise setbal. Azarenková ho odvrátila, vyrovnala na 5:5 a a osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom mala navrch Rybakinová, ktorej v závere pomohli dve nevynútené chyby Azarenkovej z bekhendu.

Na začiatku druhého dejstva si Rybakinová vybudovala náskok 5:2 a šancu na postupu do druhého grandslamového finále už z rúk nepustila. V deviatom geme využila pri podaní Azarenkovej druhý mečbal. V druhom sete mala 77-percentnú úspešnosť prvého podania. Po skončení Australian Open sa s určitosťou vráti do elitnej svetovej desiatky.

"Je skvelé, že môj semifinálový zápas mohli sledovať priamo v hľadisku moji rodičia i sestra. Ďakujem im za podporu. Chcem sa poďakovať aj celému tímu. Pred zápasom som bola nervózna. Podmienky boli náročné, no dôležité je, že som našla cestu k víťazstvu.

Verím, že vo finále zo seba vyžmýkam maximum a podarí sa mi zvíťaziť. Mám už skúsenosti z Wimbledonu a chcem si to užiť, hrať pred skvelým malbournskym publikom je zážitok.

Dnes bolo výnimočné hrať pred toľkými legendami ženského tenisu. Ďakujem im za to, čo urobili pre našu generáciu," uviedla Rybakinová v prvom interview.

Sabalenková zabojuje o prvý titul

V zápase medzi Sabalenkovou a Linetteovou videli diváci od začiatku kvalitný tenis plný razantných výmen od základnej čiary. Bieloruska prehrávala 0:2, no následne otočila na 3:2 a o prvom sete rozhodol tajbejk. V ňom dominovala Sabalenková, ktorá dovolila uhrať súperke iba jediný bod.

Bieloruska ťažila z kvalitného podania, po ktorom dokázala Linetteovú zatlačiť do defenzívy. V druhom dejstve si Sabalenková po dvoch brejkoch vybudovala náskok 5:1 a zápas už dotiahla do úspešného konca. V tomto roku ťahá 10-zápasovú víťaznú šnúru, pričom ešte nestratila ani set. Na začiatku sezóny triumfovala na turnaji WTA v Adelaide.

"Som nadšená, že som zvíťazila a postúpila do finále Australian Open. Magda podala skvelý výkon. Ďakujem všetkým, ktorí zostali takto dlho v Aréne Roda Lavera, atmosféra bola fantastická.

Nezačala som najlepšie, ale v tajbrejku som našla správny rytmus. Išla som si po víťazné údery a hrala som výborný tenis. Už sa teším na finále. Jelena je úžasná tenistka, hrá super agresívne, vyhrala už grandslamový turnaj. Bude to boj," uviedla Sobolenková v pozápasovom rozhovore.