Šedý priemer a veľké sklamanie: Český tréner končí, prispelo k tomu aj Slovensko!

Bývalý tréner českej reprezentácie do 18 rokov Jakub PetrBývalý tréner českej reprezentácie do 18 rokov Jakub Petr Zdroj: IIHF/Andreas Robanser

BAZILEJ - Štvrťfinálová porážka Česka s hokejistami USA na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov ukončila angažmán trénera Jakuba Petra na striedačke národného tímu.

49-ročný kouč po stretnutí uviedol, že po troch sezónach pri reprezentačnom výbere tejto vekovej kategórie pokračovať nebude. Česko na šampionáte vo Švajčiarsku vyhralo jeden z piatich zápasov, Petr označil turnaj za neúspešný.

"Je to priemer. Nechcem, aby to vyznelo zle, ale klobúčik dole pred chlapmi. Nie je to môj štýl hokeja, ako sme hrali proti Američanom. Ale som mimoriadne pyšný, že chlapci akceptovali zmenu našej taktiky," povedal Petr po stretnutí, ktoré český tím prehral 1:4.

Českí hokejoví mladíci do Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Proti americkému favoritovi svojim zverencom naordinoval prísnu defenzívnu taktiku. "Třinec hrá defenzívny hokej a vyhrá titul. Ja som fakt strašne pyšný, ako chlapci zareagovali po troch mítingoch. Dali nám spätnú väzbu. Nie je to môj štýl hokeja, ale na súpera platil. Bol to plán. Priznám sa, že mi radili starší kouči: Stiahni to a nebuď úplne ten Jakub, ktorý chce hrať hurá hokej," uviedol Petr.

Samostatný nájazd proti Slovákom aj Švédom

Česi sa spoliehali na rýchle brejky, ale premeniť dokázali jediný, keď útočník Dominik Petr v 51. min strelil kontaktný gól na 1:2. Pred ním nevyužil gólovú príležitosť Jiří Felcman. "A takto to bol celý turnaj. Za stavu 2:2 so Slovákmi sme mali samostatný nájazd, to isté v stretnutí so Švédmi, keď sme mali tri obrovské šance. S Kanadou to malo byť 4:1 v ôsmej minúte," poukázal Petr na české problémy s koncovkou.

Celkovo turnaj zatiaľ veľmi hodnotiť nechcel. "Čakám, kým zoberiem do ruky telefón a pozriem sa. To zhodnotia iní odborníci, nie? V tomto nečakajte žiadnu odpoveď. Ja by som našu juniorskú extraligu rozšíril na dvadsať tímov, pretože čím viac hráčov máme, tým viac šancí máme, že začneme zakončovať akcie zo slotu a tak ďalej," povedal Petr ironicky v narážke na nedávne rozšírenie najvyššej českej juniorskej súťaže, ktoré ide proti predošlému trendu zužovania súťaže a zvyšovania kvality.

Následne skonštatoval, že vzhľadom na výsledky je turnaj pre český výber neúspechom. "Samozrejme, je to ale môj neúspech, ide to na moju hlavu. Chlapcom som poďakoval. Fakt pracovali presne tak, ako sme chceli," uviedol Petr.

V kabíne sa plakalo

V kabíne došlo po zápase aj na slzy. "Chlapcom som povedal, že to je ročník, ktorý hral s Američanmi desať minút pred koncom zápasu 1:2. Bolo totálne plnenie povinností, a že to nevyšlo, to sa opäť vraciam k tomu, že tam nie je to B – exekúcia. Som pyšný, že som mohol trénovať tento mančaft," povedal Petr.

So zakončením mali Česi problém celý turnaj. "Keby sme premenili šance, ktoré sme mali, vyhráme skupinu. Chlapi sa s tým porovnali veľmi dobre a prajem im len to dobré. Keď budú v dvadsiatke, budem v kotli. Som možno lepší fanúšik ako tréner," pousmial sa Petr.

Potvrdil, že pri reprezentačnej osemnástke po troch rokoch končí. "Čaká ma angažmán v zahraničí. Bude to zase chlapská úroveň, kde tie moje kecy úplne brať nebudú. Sú to dospelí, bude potrebné trochu zmeniť filozofiu. Myslím, že to bude dobré pre mňa aj pre moju rodinu," dodal.

Viac o téme: Jakub Petr Česko 18
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy