MS V HOKEJI 2023 S prehľadom a gráciou: Nemci sa nemaznali a postúpili do štvrťfinále

Alexender Ehl a Wojciech Stachowiak sa tešia z góluAlexender Ehl a Wojciech Stachowiak sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TAMPERE - Hokejisti Nemecka sa stali štvrtým tímom, ktorý si zabezpečil postup do štvrťfinále zo základnej A-skupiny MS.

Vo svojom záverečnom zápase v tamperskej skupine zdolali Francúzsko 5:0 a bez ohľadu na zostávajúce výsledky skončia na štvrtom mieste. Vo štvrťfinále sa stretnú s víťazom rižskej B-skupiny Švajčiarskom.

Francúzi obsadili v základnej skupine 6. miesto s bilanciou jedno víťazstvo a päť prehier. Zápasom s Nemeckom sa pre nich turnaj skončil.

A-skupina:
Nemecko - Francúzsko 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Góly: 4. Ehl (Stachowiak, Tuomie), 16. Tiffels (Peterka, Kahun), 23. Peterka, 44. Fischbuch (Wissmann, Noebels), 54. Kastner (Noebels, Wissmann). Rozhodovali: Heikkinen (Fín.), Hürlimann (Švajč.) - Kroyer (Dán.), Nothegger (Rak.), vylúčení 3:5 na 2 min., navyše Farnier (Francúzsko) 5 min. + DKZ za faul kolenom, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Nemecko: Niederberger – Seider, M. Müller, Wissmann, J. Müller, Gawanke, Szuber, Wagner – Tiffels, Kahun, Peterka – Ehl, Sturm, Soramies – Fischbuch, Kastner, Noebels – Schütz, Stachowiak, Tuomie – Varejcka

Francúzsko: Ylönen – Gallet, Boscq, Llorca, Chakiachvili, Onno, Crinon, Thiry, Guebey – Boudon, Texier, T. Bozon – Rech, Addamo, Leclerc – Bertrand, Claireaux, S. Treille – Farnier, Valier, K. Bozon

John Jason Peterka Galéria fotiek (11) JJ Peterka Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

Nemci vstúpili do zápasu sebaisto a k potrebnému víťazstvu zamierili od 4. minúty, keď sa po rýchlom protiútoku a prihrávke Stachowiaka presadil Ehl - 1:0. Francúzi v prvej tretine veľa nevymysleli, hra Nemcov im robila problémy a často boli pod tlakom.

Od 16. minúty bolo 2:0, keď Tiffels aj s prispením šťastia usmernil Peterkovu prihrávku za prekvapeného brankára Ylönena. Nemci kontrolovali zápas aj v druhej tretine, v ktorej viedli od 23. minúte 3:0 po individuálnej akcii Peterku. V tretej časti ešte favorit využil dve presilové hry, keď sa presadil Fischbuch a Kastner a upravil na konečných 5:0.

hlasy (zdroj: iihf.com):
Maximilian Kastner, útočník Nemecka: "Myslím si, že sme hrali veľmi dobre celých 60 minút. Vedeli sme, o čo hráme a išli sme za tým. Dnes sme spravili významný krok, ktorý nás povzbudí. Sme pripravení na štvrťfinále."

Anthony Rech, útočník Francúzska: "Opäť sme nedali gól, tretíkrát po sebe. Takáto hra nemohla stačiť na lepší výsledok. Neviem, čo sa stalo. Turnaj sme začali niekoľkými dobrými výkonmi, no potom sme hrali úplne inak. To sa nám nemôže stávať a musíme sa viac sústrediť na svoju hru."